:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,417,208
Активни 264
Страници 20,105
За един ден 1,302,066

Емигрантите пак са инвеститор №1 в България

70% от парите, които работещите в чужбина пращат на близки, отиват за плащане на битови сметки
...
Работещите в чужбина са най-важният задграничен източник на свежи пари за българската икономика за пореден месец. Само през април трудовите емигранти са изпратили близо 74 млн. евро на свои близки и роднини, показват новите данни на БНБ, публикувани вчера. За сравнение преките чуждестранни инвестиции за същия месец са 67.8 млн. евро. При това сумата, посочена в статистиката на централната банка за парите от гурбетчиите, е далеч под реалната. Така е, защото БНБ регистрира само преведени през банки или други специализирани финансови компании средства и не обхваща траншове, по-малки от 5000 лева.

През този април преките чуждестранни инвестиции са по-малко спрямо резултата преди година - 80.1 млн. евро. За първите четири месеца на 2015 г. обаче ПЧИ са с 97 млн. евро повече, като достигат 523.5 млн. евро - с близо 97 млн. евро повече от същия период на 2014 г. Притокът на капитал към 30 април изглежда обнадеждаващ, но трябва да се отбележи, че основната сума са заеми от компании майки към български предприятия. На практика цели 408 млн. евро от директните чужди инвестиции у нас през януари - април са в графата "дългови инструменти". В същото време покупките на дялове, акции, имоти от чужденци са само 61.8 млн. евро. А реинвестираната печалба е 53.7 млн. евро.

В същото време за първите 4 месеца пратените у нас средства от емигранти са 275.9 млн. евро - с 400 хил. евро повече отпреди година. От началото на годината най-много пари емигрантите са изпратили на близките си през март . Трансферите за този месец възлизат на 76.1 млн. евро. Парите, върнати от българите, които живеят постоянно зад граница, вероятно са много повече, припомнят експерти. Причината е, че централната ни банка води статистика само за паричните преводи, направени по банков път или чрез компании за парични преводи.

По данни на Международния фонд за селскостопанско развитие работещите в чужди държави българи са върнали обратно в родината близо 1.72 млрд. долара през 2014 г., или над 2.5 млрд. лв. В същото време преките чуждестранни инвестиции, влезли у нас за изтеклата 2014 г., са само 1.289 млрд. евро.



КЪДЕ ОТИВА ВАЛУТАТА

Според анализ на Института за икономически изследвания при БАН над 70% от сумите, които гастарбайтерите пращат вкъщи, отиват за покриване на битовите разходи на близките им - сметки за ток, вода, телефон и др. Около 11% са за вноски по заеми и също толкова - за образование. Едва 1% от преводите се влагат в някакъв бизнес в България, а 6% нито се харчат, нито се инвестират, а се заделят като спестявания.

12
3063
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
17 Юни 2015 20:17
Емигрантите пак са инвеститор №1 в България

Таман да попитам къде инвестират тия емигранти и гледам отговорът бил "в битови сметки"


70% от парите, които работещите в чужбина пращат на близки, отиват за плащане на битови сметки


Заглавията в днешния брой са трепач.
17 Юни 2015 21:37
Хъш, ако излезеш от кръчмата, или където в тъма се намираш, ще схванеш, че всеки долар, евро и прочее, заработен навън и вкаран в България, е инвестиция - макар и непряка - в българската икономика.
17 Юни 2015 21:49
Една от най-долнопробните и грандиозни лъжи на проробовладелската пропаганда!



17 Юни 2015 22:35
Една истина, която малко келемета в БГ - и още по-малко в сий форум- могат да проумеят.
А тя е, че плещите на "емигрантите" в момента се крепят милиони пенсионерски животи в БГ.
Казах!
17 Юни 2015 22:46
Mladya hqsh
17 Юни 2015 20:17

начи инвестират в енергетиката.
18 Юни 2015 02:37
Емигрантите пак са инвеститор №1 в България


Само емигрантът може да инвестира на базата на емоции. Нормални инвеститори никога не биха отишли в България - държавата на Бабуин, Цецка, Нищото и др. герои.
18 Юни 2015 10:39
УРА за благото на енергоразпределителите и мобилните оператори. Значи спокойно могат да вдигат цените, щом има кой да плаща.
18 Юни 2015 11:19
Не знам кои са тези емигранти, но от многото хора, които познавам и чиито деца, внуци и правнцуци живеят извън България, не знам за нито един, който да е извън България и да праща пари в България, докато на практика всичките от България, които познавам, а те са много, по някакъв начин подпомагат роднините си извън България, вкл. и с редовното изпращане на пари. В този смисъл статистиката е непълна, защото трябва да включва и парите изтичащи от България. Може да се окаже, че изтичащите пари са повече от "инвестираните" в България.
18 Юни 2015 11:33
Как статистиката отчита един такъв, според мен, масов случай?
Завършва синчето или дъщерята някаква степен на образование в България, но решава да продължи да учи извън България. Мама и татко мизерстват, но събират парици, накупуват му това онова, дават му на ръка и някаква начална сума според възможностите си, и детето заминава. После всеки месец регулярно му пращат пари, пак според възможностите си. След години детето завършва и често остава да работи в държавата, където е учил. Пари в България, разбира се не праща, но мама и татко от време на време го подпомагат по някакъв повод, примерно детето си купува апартамент и мама и татко му пращат парите от получените накуп заплати при пенсионирането си. Това, е което съм виждал.
18 Юни 2015 11:42
18 Юни 2015 11:50
А има ли статистика колко пари се въртят вътре в България между и когато:

(1) родители дават на деца;
(2) деца дават на родители;
(3) баби и дядовци дават на внуци и правнуци;
(4) внуци дават на баби и дядовци;
(5) братя и сестри си дават един на друг;
(6) братчеди си дават един на друг;
(7) приятели си дават един на друг;
(8) комшии си дават един на друг;
(9) колеги си дават един на друг;
(10) любовници си дават един на друг;
(11) благодетели дават нещо на просяците;
(12) граждани дават на селяни;
(13) селяни дават на граждани;
(14) граждани дават на граждани;
(15) селяни дават на селяни;
и т.н. и т.н.

Защото схемата е една и съща, нали!?

Ма пусто не влиза в кръга на интереси на проробовладелската пропаганда!
18 Юни 2015 12:33
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД