Реакцията на отделни държави в ЕС срещу огромната вълна от бежанци от Азия и Африка вече е почти истерична. Унгария вчера разпореди да бъде затворена границата със Сърбия, както и да бъде построена 4-метрова стена, за да не могат да влизат имигранти. В началото на седмицата Франция и Австрия блокираха границите си заради имигрантите и вече не ги пускат да влизат от италианска територия. В отговор Италия заплаши, че ще пусне в ЕС нелегалните имигранти, които пристигат през Средиземно море. Правителството на Бойко Борисов спешно отпусна вчера 30 млн. лв. за довършването на оградата по границата с Турция. Във вторник вътрешните министри на ЕС не постигнаха съгласие по предложените критерии за разпределяне на 40 000 бежанци от Италия и Гърция, което още повече разгневи държавите, които са най-засегнати от бежанската вълна.
70% от настанените на външни адреси чужденци, които чакат да получат бежански или хуманитарен статут в България, са изчезнали в края на 2014 г., съобщи доклад на Българския хелзинкски комитет (БХК). По всяка вероятност те са заминали за Западна Европа, а пътищата са два - през Сърбия и през Румъния, като първият е предпочитан. Тенденцията е за тройно увеличение на бежанската вълна от началото на годината.
Държавната агенция за бежанците (ДАБ) силно е "втвърдила курса" към влезлите в България имигранти, става ясно от критичния доклад на БХК. Най-тежките нарушения са, че вместо да регистрира хората, които се явяват директно в центровете й, институцията подава сигнали в МВР да арестуват чужденците. Така зад решетките са се озовали 65 души, търсещи закрила, в това число бебета и малки деца. Служителите на ДАБ отказвали регистрация и настаняване на хора след 17 ч. и през уикендите и в много случаи те нощували пред центровете с децата си. България още не е въвела в законодателството си европейското изискване бежанците да получават документ, че са в процедура, три дни след като са подали молби, критикува БХК.
Организацията разкрива и че в периода декември 2013 г. - февруари 2014 г. бежанци, предимно жени и деца, са държани затворени в центровете на агенцията за по 45 дни и са нямали свобода на придвижване, защото процедурата по регистрация е била блокирана. Тогава мнозина са подали неверни декларации, че разполагат със средства за издръжка на външни адреси, само и само да бъдат освободени.
Сериозно са нарушавани правата и на децата бежанци, стигнали до България без родител, придружител или настойник. Най-много деца са влезли у нас от Афганистан (696), Сирия (171) и Ирак (21). През м.г. у нас молби за статут са подали 940 непридружени децa, което е с 80% повече от 2013 г. На тях не им е назначен представител, както изисква законът, и няма кой да защити правата им. Според БХК тази порочна практика продължава вече 15 години. Децата не получават съдействие дори от социалните работници, които присъстват на интервютата. Тяхното присъствие е било формално, а често изобщо са липсвали.
През 2014 г. у нас са подадени общо 8205 молби за статут, което е с 35% повече спрямо 2013 г. На първо място продължават да са сирийците (58%), следвани от граждани на Афганистан и Ирак. По границата с Турция са върнати обратно 6400 души.
БЪЛГАРСКИЯТ МОДЕЛ
"Унгарското правителство разпореди МВР да затвори физически границата със Сърбия", обяви външният министър Петер Сиярто. Той добави, че по 175-километровата граница ще бъде вдигната 4-метрова стена по примера на България по границата й с Турция. "Не смятаме, че е правилно да ни изпращат бежанци. Те трябва да се спират още на сръбска територия", заяви преди седмица унгарският премиер Виктор Орбан. М.г. в Унгария пристигнаха най-много бежанци на глава от населението в ЕС. Изключение прави само Швеция, която е приютила близо 43 000 души тази година в сравнение с 2000 през 2012 г. От началото на годината в Унгария са влезли 54 000 души, като за цялата 2015 г. се очаква техният брой да достигне 130 000 души. Има рязко увеличаване на имигрантите от Косово, но въпреки това най-голям брой хора идват от Сирия, Ирак и Афганистан. Според официални данни 95% от тях влизат в Унгария през Сърбия.
ЦЕНА
Кабинетът отпусна 30 млн. лв. за довършването на оградата по границата на България с Турция - още 131 км. Първата й отсечка от 30 км струваше 9 млн. лв. Преди дни премиерът заяви, че 15 от общо 30 км са за ремонт. Той нареди новата част от оградата да се вмести в същата цена. Не е ясно как ще стане, след като новата отсечка трябва да е подсилена в сравнение със старата.