:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,412,448
Активни 262
Страници 15,345
За един ден 1,302,066

ДПС играе вабанк за мажоритарния вот

Партията предлага на референдума хората да се произнесат "за" или "против" замяната на пропорционалната система с изцяло мажоритарна
СНИМКА:МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че при гласуването в залата ще си проличат "лицемерите и демагозите", които се заиграват популистки с мажоритарния вот.
Съгласни ли сте всичките 240 народни представители да се избират мажоритарно, а не само част от тях? Така, според ДПС, е по-честно да бъде формулиран въпросът на референдума наесен. За тази редакция на президентското искане ще настояват депутатите от движението при гласуването в зала. С изненадващия си ход партията, която е убеден противник на мажоритарния избор, хвърли ръкавица към президента и останалите парламентарни формации. "Българските граждани искат мажоритарен вот - безспорно. Но не искат 1/3 от народните представители да се избират мажоритарно. Искат всички да се избират мажоритарно. Защо въпросът тогава се задава "съгласни ли сте част от депутатите да се избират мажоритарно". Това е лицемерно, демагогско", заяви лидерът на ДПС Лютви Местан.

Ако парламентът не подкрепи редакцията на ДПС, от партията се заканиха да предизвикат референдум по този въпрос с подписите на 500 хил. граждани. "Тогава още веднъж ще се реализира максимата - внимавай какво си пожелаваш, за да не ти се случи", предупреди Местан. След като лансира тезата си, лидерът на движението уточни, че партията му винаги е защитавала пропорционалния вот като най-демократичен. "Винаги сме изразявали позиции против мажоритарния вот, защото той ще заличи малките партии, политическия плурализъм, но последното, което ни водеше, беше частният ни партиен интерес", подчерта Местан. Той уточни, че ДПС няма да загуби от мажоритарния вот, но ще изгуби многопартийната система.

Лидерът на ДПС заяви, че тази "добре премислена инициатива" има за цел да свали "маските на демагозите и лицемерите", които говорят за избор на личности, но не са готови да отидат докрай. Според ДПС е илюзия, че с промяна в избирателната система може да се промени качеството на политическата система.

Партиите в парламента определиха като крайно предложението на ДПС за 100% мажоритарен избор на депутати.

От ГЕРБ заявиха, че подкрепят въпросите така, както са предложени от държавния глава. В РБ са на мнение, че въпросите трябва да бъдат редактирани, но не и в посоката, предлагана от ДПС. Реформаторите са против чистата мажоритарна система. Според тяхното тълкуване под мажоритарен вот би следвало да се разбира преференциален избор без праг.

От името на БСП Мая Манолова обяви, че не подкрепя изцяло мажоритарния вот, но е за това въпросът за референдума да бъде формулиран по начина, по който предлага ДПС. Според нея провокацията в случая не е от ДПС, а от президента. В същото време Манолова подчерта, че при мажоритарен избор на 240 депутати в парламента по всяка вероятност ще се окажат две партии - ГЕРБ и ДПС, но е добре гражданите да бъдат питани дали искат това.

"100% мажоритарен вот е подъл удар срещу многопартийната система. Тя ще бетонира двуполюсния модел", коментира лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Той се обяви категорично против и предупреди, че ако бъде въведен, ще унищожи малките партии и ще позволи на бизнес кръгове да си купуват депутати.

----------СОЦИОЛОГИЯ

Съгласни да участват в референдум са 45% от българите, а 22% са против, сочи национално представително изследване на социолозите от "Медиана", проведено в периода 12-15 юни. Преди дни "Галъп" измери доста по-висок дял на потенциалните участници - 56%. Според "Медиана" референдумът е "безразличен за близо половината от избирателите" и само съчетаването му с местния вот би направило възможно провеждането му. И в двете изследвания хората приветстват мажоритарния избор на депутати. Според "Медиана" го одобряват 64% от българите, а според "Галъп" - 66 на сто.





39
2465
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
17 Юни 2015 19:48
"100% мажоритарен вот е подъл удар срещу многопартийната система. Тя ще бетонира двуполюсния модел", коментира лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Той се обяви категорично против и предупреди, че ако бъде въведен, ще унищожи малките партии и ще позволи на бизнес кръгове да си купуват депутати.

Те понеже сега хич не си купуват... Но поне ще изчезнат политически недоразумения като Атака, Реформаторите, ПФ, АБВ и т.н. Тоест, отиваме на системата в САЩ, но те там нямат Атака и не знаят какво пропускат.
17 Юни 2015 19:49
отиваме на системата в САЩ


ДПС кои са - демократите или републиканците
17 Юни 2015 19:54
Тоест, отиваме на системата в САЩ, но те там нямат Атака и не знаят какво пропускат.

Вие - да. На тумби, под съпровода на бурумзани и тюмбелеци.
А дали нормалните хора отиват, това вече зависи от вота им.
17 Юни 2015 20:03
Вие - да. На тумби, под съпровода на бурумзани и тюмбелеци.
А, маанета, зурли и вувузели няма ли да има?
17 Юни 2015 20:11
100% мажоритарен вот е удар срещу многопартийната система

Значи, всички и като един следва да се борим за 100% мажоритарен вот
17 Юни 2015 20:19
А дали нормалните хора отиват, това вече зависи от вота им.

Миль пардон, но защо трябва да се интересуваме от прищевките на "нормалните" хора?
Като не знаят къде да идат, да вървят на майната си.
От тях и подобните им сме на тоя хал.
Аман от маргиналните, но безкрайно претенциозни малцинства.
17 Юни 2015 20:23
Ако парламентът не подкрепи редакцията на ДПС, от партията се заканиха да предизвикат референдум по този въпрос с подписите на 500 хил. граждани. "Тогава още веднъж ще се реализира максимата - внимавай какво си пожелаваш, за да не ти се случи", предупреди Местан. След като лансира тезата си, лидерът на движението уточни, че партията му винаги е защитавала пропорционалния вот като най-демократичен.


Тук е ключът от палатката. Като разумен политик, Местан знае, че мажоритарният вот устройва ДПС, но само на пръв поглед.

Щото не си струва да рискуваш етническия мир влизайки в очите на етническото мнозинство с резултати, заковаващи завинаги "партията на етническото малцинство" на второ място в парламента.
Башка, че партията му наистина винаги е защитавала пропорционалния вот като най-демократичен. Какъвто той наистина е.
17 Юни 2015 20:25
Съгласни ли сте всичките 240 народни представители да се избират мажоритарно, а не само част от тях?

Единственият граждански отговор на този въпрос е "Да!"
Жалко, че Местан оплесква простия въпрос с логореята си
17 Юни 2015 20:29
240 народни представители са малко при мажоритарни избори.
480 или 600 депутати ще гарантират по - добра представителност.
17 Юни 2015 20:33
Миль пардон, но защо трябва да се интересуваме от прищевките на "нормалните" хора?

Не знам, всъщност като се замисля, оказва се, че знам твърде малко за интересите на ненормалните, за което се извинявам. Ще се пробвам да наваксам, ако ми отделиш малко от времето си за отговори на няколко въпроса:

Кой е любимият ти цвят?
Можеш ли едновременно да ходиш и да дъвчеш дъвка?
Какво е усещането да не изпитваш никакви съмнения?
Живял ли си в близост до далекопровод?

Благодаря.

17 Юни 2015 20:35
ДПС кои са - демократите или републиканците

Е, на Бойко по му ходи да е слон. Отвътре му иде, така да се каже. Значи за ДПС остава магарето.
17 Юни 2015 20:36
Тук е ключът от палатката. Като разумен политик, Местан знае, че мажоритарният вот устройва ДПС, но само на пръв поглед.

"Палатка", "разумен политик", друг път.
ДПС има модератори от изключителна класа, които много често формулират стратегически за всички нас тези. Следвайки простата логика, че рано или късно ще ни ги припомнят. Отделен въпрос е, че "наративите" им не могат да възпроизведат и половината от зададения замисъл
17 Юни 2015 20:43
Аз се занимавам с фактите, а фактите са тези, които Местан (и аз) изложихме. Местан "надцаква" дебилния чехлюв референдум, съзнателно привличайки агрото към своята партия, знаейки че и в двата варианта на развитие ще спечели.
17 Юни 2015 20:47
Ще се пробвам да наваксам, ако ми отделиш малко от времето си за отговори на няколко въпроса:

Отделям от времето си, отговарям:
Кой е любимият ти цвят? - ярко жълтият
Можеш ли едновременно да ходиш и да дъвчеш дъвка? - не
Какво е усещането да не изпитваш никакви съмнения? - не го познавам, съмнявам се повече от всички, които зная
Живял ли си в близост до далекопровод? - не
17 Юни 2015 20:55
Що се връзваме на шибаното копеле Местан- след принципният провал "Гърмен -Орландовци" се е втренчил заедно с МишоК как да броим "Елита" - дето се провали безславно в единственото им оправдание да ни хранят с жабета - ручахме ги уж да не се изколим.Време разделно не е филм, а съвремие - благодарение на некадърни сценаристи.
17 Юни 2015 21:07
Що се връзваме на шибаното копеле Местан

Зависи какво действие извършваш, когато се връзваш на шибаното копеле Местан, и как изразяваш въздържанието си от това да се вържеш на шибаното копеле Местан.

В контекста на предстоящия референдум имаш три възможности:

1. Да гласуваш "за" и да се вържеш/да не се вържеш.
2. Да гласуваш "против" и да се вържеш/да не се вържеш.
3. Да не гласуваш и да чакаш да видиш колко са се/не са се вързали, връзвайки те с избора си.
17 Юни 2015 21:24
Аз се занимавам с фактите, а фактите са тези, които Местан (и аз) изложихме. Местан "надцаква" дебилния чехлюв референдум

Ще ми върнеш ли жеста, като изложиш отново фактите? От свое име, няма нужда от "Местан (и аз)", кратко и ясно. Моля
17 Юни 2015 21:32
wreckage
За пореден път го смаза.
17 Юни 2015 21:34
Накратко фактите:

1. Пропорционалнията вот е най-представителният и демократичен вот.
2. Ако изборите са мажоритарни, ДПС ще бъде втората политическа сила во век и веков.
3. Местан иска пропорционални избори.
4. Аз също.
17 Юни 2015 21:35
пропорционалния вот като най-демократичен. Какъвто той наистина е.
Сиреч, търговията за включването в партийна листа ще е свободна? Както и надеждата за отплащане на купените гласове ще е реална? Не е като мажоритарния вот да намериш личност (негастролираща), да ангажираш екип специално за конкретния избирателен район и да играеш "ва банк".

480 или 600 депутати ще гарантират по - добра представителност.
А седем милиона депутати ще направят представителността 120%
Ако борбата е за представителност, да направим две камари: една долна от 1000 парчета, които само въднъж в годината ще заседават срещу 1000 лв. да утвърдят приетите "важни" закони (Кодекси, устройствени закони) от горната камара;
- и една горна камара от 120 мажоритарно-избрани депутати, която да е законодателната?
17 Юни 2015 22:01
За да участват във въпросния референдум и хората, които се (само)считат за ПРОТИВНИЦИ на статуквото, което 25 години изсмуква жизнените сокове на Татковината наша, ще е добре към трите въпроса да се добави четвърти:

СЪГЛАСНИ ли сте към сегашния член 42 на Конституцията да се добави НОВА алинея, която да въведе механизъч (система) за предизвикване на ПРЕДСРОЧНИ избори, която самите избиратели да могат да задействат между 12 и 18 месец (от датата на последните избори), в случай, че през този "пробен" период видят, че т.нар.народни избраници не изпълняват обещаното ПРЕДИ изборите!
----

Само угрозата от такава система за предизвикване на предсрочни избори, и то още в средата на ВТОРАТА година от мандата (= червен картон още през ПЪРВОТО полувреме!), може да накара депутатите от управляващото парламентарно мнозинство да работят още от ден първи на мандата си в полза на избирателите, а не в полза на статуквото! НИЩО друго не може да ги откаже от досегашните им мурафети, които вече 25 години ни пробутват! Трябва най-после да разберем, че вече не е важно по каква система т.нар. народни представители влизат в НС! Дали ще е немската, френската, английската, израелската, все тая - олигархията определя кои да са депутати, а не избирателите! Но ако олигархията и определяните от нея за депутати още ПРЕДИ изборите знаят, че СУВЕРЕНЪТ има в ръцете си средство, с което да ги ИЗРИТВА от Парламента (ако за 12-18 месеца успее да се разочарова от тях), без да чака ЦЕЛИ 4 години, ще започнат най-после да се съпикясват, т.е. ще започнат да пишат както ЧИТАВИ закони, така и да назначават ЧИТАВИ министри и магистрати!

17 Юни 2015 22:03
Сиреч, търговията за включването в партийна листа ще е свободна? Както и надеждата за отплащане на купените гласове ще е реална? Не е като мажоритарния вот да намериш личност (негастролираща), да ангажираш екип специално за конкретния избирателен район и да играеш "ва банк".

1.Сиреч, дава по-голяма възможност на всякакви политически възгледи да получат представителство в парламента.
2.Избирателната система няма никакво отношение към купения и контролиран вот, което е видно от многобройните местни(тоест мажоритарни) избори проведени у нас.
3.Нямам представа wtf e универсалният критерий за "личност" и не виждам как мога да определя някого като такава, ако не го познавам лично, както няма и никаква гаранция, че в моя мажоритарен район ще има кандидати, покриващи хипотетичния критерий за личности. Ми ако няма, кво правим?
17 Юни 2015 22:04
Свободна, убаво ма де че намерат толку артия за бюлетини.
По средно десет подкрепящи партии и движения за кандидат .... справка местните избори.
17 Юни 2015 23:01
Атанас Димитров
17 Юни 2015 19:49
отиваме на системата в САЩ

ДПС кои са - демократите или републиканците

ОПГ ГРОБ са ОПГ БКП, а ОПГ ДПС са ОПГ БЗНС. БТ (Боко Тиквата) замества ТТ (Тошо Тиквата). Остава Чл.1 и ГОТОВО.
Какво има тук да се умува? Вари го, печи го, крушата не пада по-далеч от корена си...
17 Юни 2015 23:17
Накратко фактите:
1. Пропорционалният вот е най-представителният и демократичен вот.

Благодаря.

Накратко, защо "фактите" ти нямат нищо общо с истината:

За представителността.
Представителният вот, по дефиниция, е този, при който всеки избирател овластява само един от кандидатите, а събранието се попълва единствено въз основа броя на подадените лично за всеки от кандидатита гласове.
Не въздишай, рекидж, ще го напиша много бавно:
Единна листа от кандидати.
Не пунта-марите на 5, 50 или 250 партии, а всичките 7 600 кандидати или колкото бяха на последните избори, в един списък.
Индивидуално класиране, единствено по броя получени гласове.
Викат му мажоритарен избор, тоже.
Това е представителност, а не схващанията ти от 15-я век.

За демократичността.
Демокрацията, по определение означава равен и безпрепятствен достъп до политически права.
Не охкай, рекидж, и това ще ти го сдъвча:
Мнозинството българи са лишени от политически права, съгласно т. нар. "конституция". Чл. 12 постулира, че правото на участие в демократичния процес е феодална привилегия единствено на партиите, тоест на 3-5% от населението на територията. Не споря ...
Но дори в "конституцията" няма извращението "4-процентен праг", нали?
По-важното е, че всяка избирателна система, която не е мажоритарна, представлява бариера пред демократичното право на избор.

По т.т. 2, 3 и 4 от "фактите" ти съм съгласен с тебе, в смисъл че ми е напълно безразлично как с Местан-аа си представяте света
17 Юни 2015 23:27
Представителният вот, по дефиниция, е този, при който всеки избирател овластява само един от кандидатите

Представен е всеки избирател, чиито възгледи са намерили своето политическо представителство в лицето на представителите на политическия субект, за когото е гласувал.
Непредставен е всеки избирател, гласувал за политически субект, неуспял да вкара свои представители в парламента.

Това е.
Не пунта-марите на 5, 50 или 250 партии, а всичките 7 600 кандидати или колкото бяха на последните избори, в един списък.

това е извънредно трудоемък процес, да не кажа ебахти безконечния кастинг. Айде малко по-сериозно.
17 Юни 2015 23:49
Ако изборите са мажоритарни, ДПС ще бъде втората политическа сила во век и веков.

Може би наистина дълго, но само при сегашната избирателна система. При евентуално задължително гласуване ДПС ще падне силно в резултата си, поне тя и сега мобилизира всичко докрай и няма резерви.
Тоест, играта е с няколко карти, които са свързани - има четири възможности с доста различни перспективи:
1.Пропорционално гласуване + незадължително участие (както е в момента)
2. Пропорционално гласуване + задължително участие (лошо за ДПС, добре за ГЕРБ)
3. Мажоритарно гласуване + незадължително участие (приемливо за ДПС и за ГЕРБ)
4. Мажоритарно гласуване + задължително участие (лошо за ДПС, идеално за ГЕРБ)
Тоест, според мен ДПС ще играят за мажоритарно гласуване само при условие, че то няма да е задължително. Иначе не ги устройва.
Не ми се пише как ще се отразят вариантите на останалите двама играчи (Атака, ПФ и АБВ не ги броя) - т.е. на БСП и РБ. Много дълго ще стане, пък и не съм Мишо Константинов.
Но мога да го направя, ако се налага.
17 Юни 2015 23:57
При евентуално задължително гласуване ДПС ще падне силно в резултата си, поне тя и сега мобилизира всичко докрай и няма резерви.

На мен лично не ми се струва особено демократично да ми отнемат едно гражданско право, щото някой не може да вдъхнови достатъчно избиратели с политическите и икономическите си послания.


Но хора фсякакви, някои обичат да ги задължават и мачкат "за тяхно добро".
---------------
1.Пропорционално гласуване + незадължително участие (както е в момента)
2. Пропорционално гласуване + задължително участие (лошо за ДПС, добре за ГЕРБ)
3. Мажоритарно гласуване + незадължително участие (приемливо за ДПС и за ГЕРБ)
4. Мажоритарно гласуване + задължително участие (лошо за ДПС, идеално за ГЕРБ)

Това горе представлява интерес единствено за депесето и електората, с извинение, на герп.
Защо трябва да ме интересува?
18 Юни 2015 00:29
На пръв поглед изглежда, че ДПС по-скоро ще загуби, ако това се реализира - в смисъл, че броят на техните народни представители най-вероятно ще е горе-долу същият, но никой няма има нужда от тях като коалиционен партньор.

Само че това е ако се гласува както досега - партийно. Точно там обаче е тънкият момент, т.е. дали наистина на чисто мажоритарни избори ще продължи да се гласува партийно. Според мен, по-скоро не. Обаче ако изборите са пропорционални със закачена към тях мажоритарна част, промяна в начина на гласуване няма да има, и това се видя през 2009-та, когато то си беше съвсем партийно.

Така че от смесени избори ДПС наистина губят, докато едни чисто мажоритарни избори въобще не са толкова ясни. Отделно, че Местан отново печели точки с принципна позиция и всява тактически смут сред тези, които си такат платното как ще управляват с "устойчиви" мнозинства за сметка на ДПС :-)
18 Юни 2015 00:36
Непредставен е всеки избирател, гласувал за политически субект, неуспял да вкара свои представители в парламента.

Явно, не съм го написал достатъчно бавно.
Повтарям: Непредставен е всеки избирател, ако не е могъл да гласува за избран от него кандидат или ако гласуването му не е зачетено за избирането на личния му кандидат в парламента.
Потретям: Всеки индивид следва да може да избира индивидa, който да го представлява политически. Това е политическата представителност, мааму.

Обезсърчавам се, рекидж, когато ми се налага да обяснявам очевидни неща.
През целия си живот, ние непрекъснато търсим и проверяваме хората, на които можем да се доверим. Внимателно и лично избираме жените, приятелите, близките, свещениците, адвокатите ... търсим мнението им и за най-дребното нещо ... а политическите въпроси, които определят живота ни за десетилетия, даваме в ръцете на непознати хора, посочени от някого си.
Не знам ти как мислиш, но за мен такова поведение е малоумно.

това е извънредно трудоемък процес, да не кажа ебахти безконечния кастинг. Айде малко по-сериозно.

Ми такъв е
18 Юни 2015 00:39
представителите на политическия субект
Добре си го казал, представители са на "политическия субект". А кой представлява избирателите, щото доста хора нещо не успяваме да усетим някой, пък бил той и политически субект, да ни представлява :-)
18 Юни 2015 00:49
Очевидно политическите анализатори на ДПС са много по-напред с материала отколкото съветниците на Президента.
Да се изтъпаниш на Референдум в който има думата "ЧАСТ" и после се очакват някви договорка каква точно ЧАСТ означава, че въртиш далавера със суверена дето ди дава властта на патрона, а той лично на тебе кинти да си платиш сметките и ходиш на море.
Роската, ако е имал малко логика в главата си би трябвало да се усети за капанчето..
Явно няма и е жалко...
18 Юни 2015 01:07
Представен е всеки избирател, чиито възгледи са намерили своето политическо представителство
Въобще не са толкова важни възгледите, ами конкретните решения и мерки. Например, ако някоя от партиите прокламира платформа, която в общата си част страшно ми пасва на възгледите, но се реализира от представители, на които изобщо не им пука за интересите на района, откъдето са избрани и където живея, това топли ли ме достатъчно? Колкото по-конкретни неща са предмет на изборите, толкова по-добре. Включително конкретни хора, които да си знаят, че следващият път ще трябва да се явят с делата си най-вероятно пред същите избиратели. При това - с лично техните дела.
18 Юни 2015 01:12
На мажоритарни избори партийно гласуване може да има максимум един път - първия.
18 Юни 2015 01:52
Рекидж,
казано по човешки: против съм местанската идея всички депутати да се избират мажоритарно. Но съм катгорично за мажоритарното избиране на половината.
Защо точно половината? Убий ме, не знам
Но е по-добре от ни един мажоритарен, нали?
18 Юни 2015 11:55
@ ВладиГео

Ти и сега може да гласуваш за личност. Има преференции.
18 Юни 2015 13:09
Не ми харесва че много "демократи" искат така да се натаманят правилата, че политическият противник да бъде служебно елиминиран.
18 Юни 2015 15:08
Според мене,тези безкрайни дискусии и демонстрации на познания по изборни системи,нямат смисъл. И от космоса се вижда,че предложението на Местан е чиста провокация и то не срещу президента,а срещу целия народ. Този майстор на изящното езуитско слово,специалист по многоговорене и нищонеказване,пак ни будалка! В цивилизована Европа отдавна са известни начините са правене на демократични избирателни системи и то съобразно с националните условия. А Местан иска да преоткриваме топлата вода! Идват местни,т.е. мажоритарни избори,с придатък- референдум за промяна в изборите правила.. Каквито и да са резултатите от него,те не могат автоматично да станат нов ИК и нова конституция.Това евентуално / ако референдума е валиден /,ще е работа на НС и то при съответно мнозинство! Ето защо,много по-логичен е въпроса дали искаме ЧАСТ от депутатите да се избират мажоритарно,дали искаме ПО ПРИНЦИП дали може да се гласува дистанционно и дали да гласъваме като задължение,а не само като право. Истинските дискусии,политически пазарлъци и витиевато законотворчество ще бъдат после.Тъй че,идете всички да гласувате,изразете си ясно волята по въпросите и...........чакайте "да падне тавана"!
18 Юни 2015 15:51
hick
18 Юни 2015 00:29
. дали наистина на чисто мажоритарни избори ще продължи да се гласува партийно. Според мен, по-скоро не.

Според тебе ЗАЩО?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД