При сериозни мерки за сигурност и спокойна обстановка в събота в София около 1500 души шестваха на осмия "София прайд". Участниците поставиха традиционните искания на ЛГБТИ общността за равни права и толерантно отношение, както и за въвеждането в образователната система на т.нар. джендър обучение - сексуална просвета с акцент върху различната полова и интимна идентичност. Шествието тръгна от Паметника на Съветската армия и завърши с концерт пак там.
Тазгодишният гей парад имаше безпрецедентната подкрепа на 18 посолства на западни държави. От сцената послания отправиха дипломати и политически лица от различни либерални формации - Либералния интернационал, Алианса на либералите и демократите в Европа, българските "Зелени", новата партия ДЕОС и др. Речите бяха протяжни и клиширани, атмосферата за известно време доби характеристики на партийно събрание от недалечното минало. На самия парад липсваха полуголи, прекалено ексцентрични или хора с предизвикателно поведение.
Британският посланик Ема Хопкинс лично поздрави прайда и от името на британското правителство изрази подкрепа за исканията на общността и за усъвършенстване на образователната система в България; посочи и високия британски пример. Временно изпълняващият длъжността заместник-посланик на САЩ отправи донякъде емоционално и дълго послание, което умори публиката. Но при огласяването на новината от Върховния съд на САЩ, който обяви гей браковете за законно право на всеки жител на Съединените щати, "парадиращите" избухнаха в шумни овации. Следващите оратори трудно оживяваха публиката въпреки старанията си и жарките призиви да се борим за правата си.
СДВР отправи препоръка към участниците да напускат събитието по възможност на групи и без отличителните белези на прайда - знаменца и аксесоари с цветовете на дъгата. Шествието и концертът завършиха без ексцесии и провокации.
|
|