:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,170
Активни 468
Страници 4,735
За един ден 1,302,066

Държавата е похарчила 1.5 млрд. лв., за да повиши заетостта с 2%

Половината от включените в програми не са си намерили трайна работа
Субсидирането на работни места от държавата е скъпо и неефективно. Това става ясно и от първото по рода си изследване на социалното министерство за ефекта от похарчените държавни пари за заетост. За девет години - между 2003 и 2011 г., държавата е похарчила 1.461 млрд. лв., за да повиши заетостта в страната със средно 2.3%, или с малко над 52 хиляди души. По данни на националната статистика в края 2011 г. заетите са близо 2.3 млн. души, а коефициентът на заетост е 46.6%.

Проучването е правено сред 1000 работодатели и безработни, участвали в мерките през 2011 г., за да се види каква е реализацията им на пазара на труда три години по-късно. Пълното проучване все още не е публикувано.

Не са по-оптимистични и резултатите за програмите, действали в една конкретна година - 2011 г. Около половината от преминалите през мерки за субсидирана заетост не са успели да си намерят работа след приключването им. Относително високият дял на успелите - над 50% - се дължи основно на мерките за младежите до 29 г. - при тях успеваемостта е над 80%.

Въпреки отчайващите резултати изводите на социалното министерство са по-скоро с положителен знак. Според ведомството записаните в програми са имали около 60% по-голям шанс да си намерят работа в сравнение с хора, които не са били включени в мерките. През 2011 г. бюджетът на националния план е бил 57.5 млн. лв. (за тази година е 73 млн. лв.). Най-ефективни се оказват програмите за младите, а колкото по-възрастни са участниците, толкова шансът им да си намерят работа след това става по-малък. Висшистите се реализират около два пъти по-лесно в сравнение с хората с основно и по-ниско образование.

Най-голям е нетният ефект на програмите "Старт на кариерата" - за млади хора без опит, но с образование, следвана от "Помощ за пенсиониране", предоставяща работа на хора, на които не им стига до година стаж или възраст. Отличена е и "Мелпомена", която е за наемане на безработни в театрите. През 2011 г. според плана те са 100 души, а за тях са предвидени 454 хил. лв. Висок успех имат и мерките за насърчаване на работодателите да разкриват работни места за наемане на безработни самотни родители - над 85% от участниците в тях са си намерили работа след това. Всички участвали в насърчителни мерки по предприемачество са стартирали собствен бизнес, хвалят се от министерството. Според експертите активните политики на пазара на труда са подпомогнали повишаването на доходите и увеличение на потреблението, въпреки че в последните години икономиката ни е в стагнация.

От тази година най-неефективната програма "От социални помощи към осигуряване на заетост" е прекратена. Резултатите показват, че след нея работа са си намерили едва 13.4%.
10
2913
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
28 Юни 2015 21:05
Субсидирането на работни места от държавата е скъпо и неефективно. Това става ясно и от първото по рода си изследване на социалното министерство за ефекта от похарчените държавни пари за заетост.


Е, сега вече се превивам от смях! Глупостта е дефинирана като повторение на един и същ експеримент в очакване на различен резултат...

Сякаш тези хора са живели на Марс през последните десетилетия. Ама, да бяха поне малко оправни и с усет, и без образование щяха да загреят, че социализмът щеше да победи, ако субсидирането работеше.
28 Юни 2015 21:45
Fantata, има ли страна на развития капитализъм, в която селското стопанство не е субсидирано?
28 Юни 2015 21:52
Ама, да бяха поне малко оправни и с усет, и без образование щяха да загреят, че социализмът щеше да победи, ако субсидирането работеше.


Той, социализмът, си беше победил. Но едни оправни и с усет убедиха останалите, че капитализмът е за предпочитане. СЕГА убедените се надяват на някоя програма със субсидирана заетост да ги назначат, та белким докарат стаж за пенсия. Те така. Ама аз съм щур, че ги жаля.
29 Юни 2015 04:09
Вместо държавна икономика, която да осигурява развитие и заетост, субсидирана заетост и помощи? Има ли по-очевадно малоумие????????? Не е проблема, че процентите са малко, а че това са временни места, които не носят никаква полза никому. Защо няма общински, държавни фирми, които да копат градинките и да чистят? Да слагат плочки? Няма, за да може частни фирми да си пълнят гушките. Но тъй като те не го вършат, наемаме безработни, дето да им помагат. Вместо санаториуми и служби, които да поемат инвалидите, назначаваме социални асистенти, което е супер неефективно. Цялата система е сбъркана! Като няма реална икономика държавата раздава порции: на едни поръчки, на други безплатна работна ръка, на трети измислени работни места. По-зле сме и от соца!!!!!!!!
29 Юни 2015 07:45
Това е програма, измислена от ДПС, БСП и НДСВ.
И активно развита по времето на Станишеф.
И да ви кажа ли какво щеше да стане, ако някой беше реформирал тая програма - същото, каквото СЕГА писа ВЧЕРА за застраховките на жилища: ще се ограничи достъпа до помощи .....
И същото, каквото пишете за здравеопазването.
Социалистите популистически се оплакват винаги, когато някой се опита да намали неефективни държавни разходи.

И нека кретените не говорят за държавни и общински фирми - през социализма всички бяха такива, а социализъма се оказа НЕДОНОСЧЕ (цитирам Тодор Живков) - т.е. някой трябваше да го храни, облича и диндяка, за да оцелее.
29 Юни 2015 10:56
С 1,5 млрд. можеха да се вдигнат сто завода , в които да работят реално 30 000 работници и служители.
Ама, държавата не била добър стопанин !
А, като налива милиарди в джобовете на софийски тарикати- писачи на проекти, става ли по-добър стопанини ???
29 Юни 2015 12:14
1,5 милиарда, разделени на 57 хиляди работника, т.е. по 26 000 лева на човек. Добре е като заплата за няколко месеца.
29 Юни 2015 16:06
В действителност с тези милиарди можеха да направят няколко завода, но резултатът нямаше да е по-добър. Както се видя от десетките и стотици милиарди наливани в държавни зсводи през социализЪма.
29 Юни 2015 17:27
Да ги бяха дали тия пари за Белене.
29 Юни 2015 19:28
С тия пари можеше да се спретне такава програма за инвестиции, че тия 57 000 човека да не стигнат.
Достатъчно е да се налеят като опрощаване на данъци за тези които ще отворят производства или преработвателни предприятия и да се инвестира в инфраструктура за тях.
Северозападна България е близо до Европа, с евтина работна ръка, дори и квалифицирана все още се намира.Хората са петимни за работа.Обаче чиновник като раздава пари, със замах го прави.Кошмарно е всичко.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД