През миналата година всеки пети се е пенсионирал с недостигащ стаж. Проблемът става все по-сериозен - през 2000 г. стажът не е стигал само на 7 на сто от новите пенсионери, сочат данните на НОИ. Според експертите в следващите години този дял ще продължи да се увеличава. За 15 години обаче пенсионерите са намалели с близо 20 на сто, или с 407 хил. души. През 2000 г. НОИ е давал пенсии на близо 2 млн. и 70 хиляди души, а към края на миналата година - на близо 1.7 млн. души. На този фон пенсионерите с инвалидни пенсии са се увеличили с 242 хил. души, посочват експертите.
Реалните години за излизане в пенсия продължават да са все още под законовата възраст за трета категория, но това се дължи на широките възможности за ранно пенсиониране. През 2001 г. след старта на пенсионната реформа възрастните хора у нас са се пенсионирали средно на 56.5 години. През м.г. тази ефективна възраст вече се е повишила до 61.7 години. НОИ обяснява тази възраст основно с факта, че хората се пенсионират все повече с недостигащ стаж. Според закона хората могат да излязат в пенсия и с 15 години стаж, но на 65 г. и 8 месеца. Тяхната пенсия е 133 лв. и 82 ст. от 1 юли. Именно тази група вдига реалните години за третата масова категория пенсионери. Покачване има и при реалната възраст на военни, полицаи и др. За тях към момента има изискване само за 27 г. стаж, от които 2/3 в съответното ведомство. В началото на реформата служителите от сектор "Сигурност" са излизали в пенсия на средно 50.5 г., а през м.г. на 52 г. и 8 месеца.
Според данните се увеличават годините, в които пенсионерите получават парите за старини. Средната продължителност на получаване на пенсия за стаж и възраст през 2000 г. е била 16 г. и 4 месеца, а за миналата година вече е 22 г. и 8 месеца. Военните и полицаите получават пенсия средно по 26 г. и 1 месец, като продължителността се е увеличила с 5.9 г. за периода.
Разходите на НОИ за всички пенсии са се увеличили с малко над 4.2 млрд. лв., или почти три пъти за 15-те години. Само за пенсиите на масовата трета категория разходите са се повишили от 2 млрд. лв. на над 5.7 млрд. лв. Тези за военни и полицаи растат значително - четири и половина пъти са се увеличили те за 15-те години до 600 млн. лв. за м.г. Към края на 2014 година 16 на сто от всички пенсионери у нас - близо 267 хил. души - получават минималната пенсия за стаж и възраст, която за м.г. беше 154 лв. и 60 ст. От 1 юли се увеличи на 157 лв. и 44 ст.
АНАЛИЗ
"Ефективната възраст за пенсиониране бележи покачване през последните години и благоприятства подобряване на финансовото състояние на фонд "Пенсии" в дългосрочен хоризонт. Повишаването на пенсионната възраст обаче не е универсална мярка и не може да се прилага безпределно. Като се има предвид пряката зависимост между повишаващата се средна продължителност на получаване на пенсия за стаж и възраст и нарастването на разходите за пенсии, въпреки сравнително ниските размери на пенсиите на основната част от пенсионерите, възрастта за пенсиониране принципно може да се обвърже с продължителността на живота", пише в анализа на НОИ. Според разглеждания в момента от депутатите проект за пенсионна реформа обвързването на продължителността на живота с годините за пенсиониране ще стане едва след като възрастта за мъжете и жените се изравни на 65 г., което според плана ще се случи през 2037 г.
"Според закона хората могат да излязат в пенсия и с 15 години стаж, но на 65 г. и 8 месеца. Тяхната пенсия е 133 лв. и 82 ст. от 1 юли. "
Добре, но ако стажът им е 35 години, пак ли ще получават 133 лв. и 82 ст. ?