Екипът на вицепремиера Кунева предлага инспекторатите да са подчинени на бъдещото антикорупционно бюро. |
Зависимостта на инспекторите от "сивите кардинали" във всяко ведомство е отчетено като слабост при направения анализ от инспектората на Министерския съвет. Причината е, че често секретарите използват проверки на инспекторите, за да държат под контрол един или друг служител. С новите текстове се предвижда проверките на инспекторатите да се назначават само от антикорупционното бюро, което ще приема и резултатите.
Друга слабост, която е показал анализът, е, че в сегашния закон липса дефиницията за административен контрол. Това пречело да се назначават външни проверки. Част от инспекторатите действали по методически указания на премиера, докато някои били изключени от тях - такъв е случаят с НОИ. Предвижда се указанията вече да са в сила за всички ведомства.
Отчетен е и пропуск в броя на инспекторите. Оказва се, че във всяко министерство той е различен. В министерството на туризма има само един. Затова планират да се въведе минимален брой на инспекторите, който ще е задължителен за всички. Това ще позволи те да могат да извършват проверките в срок.
С измененията се предлага да има и повече функции на главния инспекторат към Министерския съвет над останалите. В момента той може да дава само указания. Предлага се вече да може и да оценява работата на другите инспектори.
ПРОБЛЕМ
Работата с анонимни сигнали остава основната въпросителна пред бъдещото бюро за борба с корупцията. То ще бъде обсъдено подробно на следващото заседание на Националния съвет по антикорупционни политики към МС. Внесеният от правителството законопроект за борба с корупцията по висшите етажи на властта предвижда да има специален регламент, по който ще се приемат подобни сигнали. Те обаче няма да бъдат с предимството пред случаите, по които бюрото ще се самосезира.