:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,289
Активни 754
Страници 27,854
За един ден 1,302,066
Неокомунизмът в марш

По-по-най бламиран: министър Москов

Снимка: Юлиан Савчев
Петър Москов-Бламирания
Илко Семерджиев* пред БГНЕС:

Не крия, че съм един от най-големите критици на предложената от д-р Петър Москов здравна реформа. Това е така не въпреки десните му убеждения, а заради десните ми убеждения.

Накратко предложенията на здравният министър се свеждат до рецентрализация, одържавяване и командно-административен механизъм на поведение спрямо лечебните заведения, което си е неокомунизъм. Няма как десен човек да се съгласи с подобен подход и мерки.

Реформата в здравеопазването върви бавно, за сметка на политическото говорене. И причина за това е малоценността на предложенията. Те са или неработещи, или необмислени, или предложени по неприемлив начин. Ето защо министър Москов е сред най-бламираните министри в кабинета. Показват го и самите факти - почти няма предложение, което здравният министър да е дал и то да е прието. Примерите са не един и два, като започнем от идеята за възстановяване на здравноосигурителни права при заплащане на дължимите вноските за 15 години назад и стигнем до приватизацията на лечебните заведения, както и идеята те да не бъдат със статут на търговски дружества.

Когато говорим за приватизацията, трябва да сме наясно, че държавата не може да бъде стопански субект и да се конкурира с всички останали стопански субекти на пазара. Затова тя е жизненоважен механизъм. За съжаление самият начин, по който бе обявена, блокира възможността тя да се случи през следващите години. А начинът беше полукриминален. Липсваше обществено обсъждане. Идеята не беше сведена дори до знанието на министрите от кабинета. Москов предложи приватизационните текстове преди разглеждането им на заседанието на Министерския съвет, в срок, който никой не би приел. Тогава премиерът Бойко Борисов разпореди приватизацията да бъде одобрена, но по-късно Народното събрание я отхвърли, защото депутатите видяха поредното необмислено предложение. Така една добра идея бе опорочена от недомислици.

Не по-малко убийствен е и подходът при изработването на Националната здравна карта. Предлага се административно-команден подход, който реже лечебни заведения от пазара или поредният пример за неокомунизъм. Не може държавата да казва коя инвестиция ще живее и коя няма да живее! Коя болница ще бъде факт и коя ще бъде изритана от пазара!

Що се отнася до така дългоочакваното електронно здравеопазване, което през 2015 г. трябваше да бъде факт, прави впечатление, че дори няма обявена тръжна процедура. Очевидно е, че и през тази година електронното здравеопазване няма да се случи. Няма и да започне работата по него. А най-негативното последствие от всичко това е не само влошаването и здравната система, но и отношението към пациента.

......

*Д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването, създател и първи директор на НЗОК, лидер на коалиция "Десните"
Снимка: Юлиан Савчев
------
1469
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД