Румяна Бъчварова и областният управител Добри Беливанов дадоха в събота символичен старт на строежа на новия участък от оградата. |
На 4 юни премиерът Бойко Борисов даде ясно да се разбере, че новата ограда не трябва да надвишава разходите за построената досега. "Ако приемем, че 30 км са 9 млн. лв., да се справят в същите параметри", обясни той и добави, че е разпоредил проектът да се преработи. Борисов призна, че се бои от политически спекулации с цената на бъдещото съоръжение. На 19 юни, когато МС отпусна 30 млн. лв. за ограда, вътрешният министър Румяна Бъчварова също обясни, че разходите по оградата са били редуцирани почти два пъти.
Не е ясно за какво занижаване говори вътрешният министър, след като цената е няколко пъти по-висока от дадените досега пари. В сумата дори не влизат средствата, дадени за изготвяне на проектно-сметната документация за участъка. Все още не е ясно и колко ще струват другите два участъка - в Ямбол и Бургас, тъй като областните управи не се обявили договорените цени и кои фирми са избрали.
Областната управа на Хасково публикува вчера имената на компаниите, които ще строят съоръжението и пътищата до него. Те са избрани без конкурс - с пряко договаряне. Това стана възможно, след като по предложение на депутати от ГЕРБ парламентът прие промени в Закона за обществените поръчки, които позволиха безконкурсно избиране на строителите на ограда. Основният аргумент тогава беше, че така ще се избегне продължителното обжалване.
Пътят за обслужване на защитното заграждение ще се изгражда от държавно предприятие "Транспортно строителство и възстановяване". Това ще струва 3.8 млн. лв. без ДДС. Сумата е за цялата дължина на пътя край оградата.
Договорът за изграждането на самото съоръжение, с който "Сега" разполага, е с фирмата ЕТ "Металик-Иван Михайлов". Той е на стойност 4.87 млн. лв. без ДДС, тъй като е само за част от оградата. Според областния управител на Хасково Добри Беливанов става дума само за десетина километра. От договора стана ясно, че останалата част от около 23.6 км ще продължи да се изгражда и през 2016 г. с анекси с фирмата изпълнител.
Пред "Сега" Беливанов обясни, че ЕТ "Металик-Иван Михайлов" е избран по изработени от администрацията му критерии, като са отчитани количеството техника, която притежава, предишни проекти, както и офертите за най-добра цена и срок на изпълнение. Общо три фирми са били поканени на разговор. По думите му разговорите с тях са били неофициални дотолкова, доколкото ЗОП не изисква провеждането на търг. Иначе разговори са провеждани със заинтересовани фирми, които са представили количествено стойностни сметки.
РЕГИСТЪР
Справка в Агенцията за обществените поръчки (АОП) сочи, че едноличният търговец е печелил договори с ТЕЦ "Марица-изток" 2, министерствата на спорта и на регионалното развитие и агенцията за бежанците. С договор за 3 млн. лв. от 24 февруари 2014 г. ЕТ "Металик-Иван Михайлов" е избран за проектиране и ремонт на трите сгради в бежанския център в Харманли, отново чрез пряко договаряне. Според "Банкеръ" в началото на май 2013 г. едноличният търговец е осигурил самолет, с който пловдивският митрополит Николай донесъл от Божи гроб "благодатния огън". Изданието цитира справка във фирмения регистър "Дакси", според която Михайлов има общ бизнес с кумеца на Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев. Двамата са партньори в консорциума "Ти Ви Би". Справка на "Сега" във фирмения регистър "Апис" показва, че през 2010 и 2011 г. "Ти Ви Би" ООД и ЕТ "Металик-Иван Михайлов" участват с различни дялове в няколко дружества по ЗЗД - консорциум "Ти Ви Би - Металик-Ивайловград 2011", "Карнобат 2011" и консорциум "Ти Ви Би". Потърсен за коментар от "Сега", Иван Михайлов препрати към областната управа по всички въпроси, свързани с оградата.