Само три предложения за промени в конституцията имат шанс да минат през парламента. Това стана ясно след среща между премиера Бойко Борисов и лидера на АБВ Георги Първанов. Орязването бе отчетено като голям успех от управляващите, тъй като досега коалиционният партньор беше изобщо против да се пипа основният закон. Така реално съдебната реформа, за която от месеци правителството обяснява, че е невъзможна без поправки в конституцията, се сви до 30% от първоначалния проект. Числото беше потвърдено от Първанов, който съобщи след срещата: "На практика аз виждам стремеж да се редуцира конституционното предложение с 2/3".
От срещата на Борисов и Първанов се разбра, че отбоят от редица, прокламирани като ключови, изменения няма да засегне само три разпоредби - разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две камари, пряк избор на част от членовете му от всички магистрати, а не от техни делегати, и засилена роля на инспектората. От проекта най-вероятно ще отпаднат съкращаването на мандата на ВСС от 5 на 4 г., гласуването на назначенията на съдии и прокурори от отделните колегии, въвеждането на явно гласуване за членовете му по кадрови въпроси, съвещателният глас на правосъдния министър на заседанията на двете камари, сезирането на Конституционния съд от съдилищата и Висшия адвокатски съвет, изискването главният съдебен инспектор да има 10 години стаж като съдия.
Въпреки драстичното отстъпление, поддръжници на съдебната реформа казаха пред "Сега", че направените компромиси са много тежки, но по-важно е нещо да мине, отколкото нищо да не се промени. Тази компромисна позиция беше демонстрирана от министъра на правосъдието миналата седмица. Тогава той се съгласи рязко да смени посоката на реформата, като се заеме спешно с промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) по искане на главния прокурор Сотир Цацаров, въпреки че кодексът беше изменен за последно преди 40 дни. Вчера обаче министърът заяви пред БГНЕС, че "ако реформата почне да изглежда изпразнена от съдържание, това няма да бъде в полза на никого". Иванов обясни, че фундаменталната промяна е разделянето на ВСС, в резултат на което съдии да назначават съдии, а прокурори - прокурори.
Тъй като на първо четене в петък конституцията ще се гласува ан блок, АБВ и ГЕРБ обявиха, че ще изготвят обща декларация, съдържаща текстовете, които биха получили подкрепата на възможно най-широк кръг парламентарно представени формации. Тя щяла да бъде гласувана в четвъртък. Във вторник предстои среща на Борисов с ДПС, а в сряда с БСП, които също ще бъдат убеждавани да гласуват декларацията. Не е ясно дали ще има преговори с БДЦ и "Атака". Сигурно е, че ако поправките минат на първо четене с поне 160 гласа, преди второ четене голяма част от тях ще отпаднат.
"Сега сме изправени пред следния казус: в петък влизаме в парламента с конституционни промени, както са внесени, не събираме гласовете и навсякъде ще отекне само едно - провал на съдебната реформа, провал на правителството в съдебната реформа, провал на министъра, провал на реформаторското мнозинство и всичко останало. Важен ми е политическият знак в петък", обяви премиерът и добави, че след първото четене може да се създаде експертен съвет, който да изчисти спорните моменти в законопроекта.
По думите на Първанов реформата е стигнала до "задънена улица" заради "слаб експертен потенциал и едно подчертано арогантно поведение от страна на вносителите и онези, които се явяваха адвокати на реформата - т.нар. реформатори".
"Ако приемем, че това мнозинство е възможното в НС, гръбнакът на реформата е разделянето на ВСС и някак нямаме избор - трябва да приемем логиката: по-добре малко, отколкото нищо", каза пред "Сега" адвокат Михаил Екимджиев. "Ако ВСС бъде уреден по разумен начин, ако новият ВСС заработи по нов начин, в дългосрочен период съдът ще стои по-добре. Ефект от тази мярка ще има след десетина години. Дотогава трябва да изчакаме кротко да изтекат мандатите на негодниците, които са на ръководни постове", заяви той. Председателят на Съюза на съдиите Борислав Белазелков също бе на мнение, че е важно да се отстоява разделянето на ВСС на две колегии.
|
|