:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,060
Активни 701
Страници 19,625
За един ден 1,302,066

Борисов оряза 70% от съдебната реформа, но отчете 100% успех

АБВ склони да подкрепи промените в Конституцията. Решаващи обаче са гласовете на ДПС
Само три предложения за промени в конституцията имат шанс да минат през парламента. Това стана ясно след среща между премиера Бойко Борисов и лидера на АБВ Георги Първанов. Орязването бе отчетено като голям успех от управляващите, тъй като досега коалиционният партньор беше изобщо против да се пипа основният закон. Така реално съдебната реформа, за която от месеци правителството обяснява, че е невъзможна без поправки в конституцията, се сви до 30% от първоначалния проект. Числото беше потвърдено от Първанов, който съобщи след срещата: "На практика аз виждам стремеж да се редуцира конституционното предложение с 2/3".

От срещата на Борисов и Първанов се разбра, че отбоят от редица, прокламирани като ключови, изменения няма да засегне само три разпоредби - разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две камари, пряк избор на част от членовете му от всички магистрати, а не от техни делегати, и засилена роля на инспектората. От проекта най-вероятно ще отпаднат съкращаването на мандата на ВСС от 5 на 4 г., гласуването на назначенията на съдии и прокурори от отделните колегии, въвеждането на явно гласуване за членовете му по кадрови въпроси, съвещателният глас на правосъдния министър на заседанията на двете камари, сезирането на Конституционния съд от съдилищата и Висшия адвокатски съвет, изискването главният съдебен инспектор да има 10 години стаж като съдия.

Въпреки драстичното отстъпление, поддръжници на съдебната реформа казаха пред "Сега", че направените компромиси са много тежки, но по-важно е нещо да мине, отколкото нищо да не се промени. Тази компромисна позиция беше демонстрирана от министъра на правосъдието миналата седмица. Тогава той се съгласи рязко да смени посоката на реформата, като се заеме спешно с промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) по искане на главния прокурор Сотир Цацаров, въпреки че кодексът беше изменен за последно преди 40 дни. Вчера обаче министърът заяви пред БГНЕС, че "ако реформата почне да изглежда изпразнена от съдържание, това няма да бъде в полза на никого". Иванов обясни, че фундаменталната промяна е разделянето на ВСС, в резултат на което съдии да назначават съдии, а прокурори - прокурори.

Тъй като на първо четене в петък конституцията ще се гласува ан блок, АБВ и ГЕРБ обявиха, че ще изготвят обща декларация, съдържаща текстовете, които биха получили подкрепата на възможно най-широк кръг парламентарно представени формации. Тя щяла да бъде гласувана в четвъртък. Във вторник предстои среща на Борисов с ДПС, а в сряда с БСП, които също ще бъдат убеждавани да гласуват декларацията. Не е ясно дали ще има преговори с БДЦ и "Атака". Сигурно е, че ако поправките минат на първо четене с поне 160 гласа, преди второ четене голяма част от тях ще отпаднат.

"Сега сме изправени пред следния казус: в петък влизаме в парламента с конституционни промени, както са внесени, не събираме гласовете и навсякъде ще отекне само едно - провал на съдебната реформа, провал на правителството в съдебната реформа, провал на министъра, провал на реформаторското мнозинство и всичко останало. Важен ми е политическият знак в петък", обяви премиерът и добави, че след първото четене може да се създаде експертен съвет, който да изчисти спорните моменти в законопроекта.

По думите на Първанов реформата е стигнала до "задънена улица" заради "слаб експертен потенциал и едно подчертано арогантно поведение от страна на вносителите и онези, които се явяваха адвокати на реформата - т.нар. реформатори".

"Ако приемем, че това мнозинство е възможното в НС, гръбнакът на реформата е разделянето на ВСС и някак нямаме избор - трябва да приемем логиката: по-добре малко, отколкото нищо", каза пред "Сега" адвокат Михаил Екимджиев. "Ако ВСС бъде уреден по разумен начин, ако новият ВСС заработи по нов начин, в дългосрочен период съдът ще стои по-добре. Ефект от тази мярка ще има след десетина години. Дотогава трябва да изчакаме кротко да изтекат мандатите на негодниците, които са на ръководни постове", заяви той. Председателят на Съюза на съдиите Борислав Белазелков също бе на мнение, че е важно да се отстоява разделянето на ВСС на две колегии.

13
4737
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
20 Юли 2015 19:50
ДС победи! Агент Гоце, тлъст Пееф, мръсен Доган/Местан сега пукат шампанското. На партито е поканена сервилната кукла Бочко, да покаже мъжественост.
20 Юли 2015 20:07
Бойко Борисов е мутра комунист и партийната му книжка е някъде при Първанов - Гоце !!! нали БОЙКО отказа да се деполитизира и напусна МВР преди много години ??? Освен това Бойко Борисов е и агент БУДА, т.е. също ченге като ГОЦЕ !!!!!! ГЕРБавата мафия е поредната комунистическа бавдо, която съсипва България. И няма да има оправия никога........ Спосибо, агент Гоце, агент Буда и другие друзя. Привет от ПУТИН, Бойко !!!!!
20 Юли 2015 20:20
В първоначалния ѝ етап конкретните предложения бяха поставяни под съмнение и отхвърляни по принцип, без конкретни аргументи по същество. С "опорни точки”, като например, че такива промени могат да се приемат само от Велико народно събрание (оборено категорично от огромното мнозинство конституционалисти); че така правораздаването щяло да се забави (без да се уточнява точно как) или че съдебната система ще бъде поставена в зависимост (сякаш сега не е).

С течение на времето обаче, когато идеите придобиха конкретна писмена форма и поеха към парламента, съпротивата се ожесточи, за да придобие в последните дни характера на истерична и отвратително долнопробна кампания. Отново без каквито и да било аргументи по съществото на реформата, прицел станаха всички нейни застъпници - министърът на правосъдието, подкрепящите го партии и политици, граждански организации и отделни граждани, медии.

Кампанията очевидно е организирана, координирана и добре финансирана от единен център: всекидневни анонимни доноси, клевети и измислици в контролираните пряко или косвено от депутата от ДПС Делян Пеевски и неговата майка многобройни "медии”; активизиране в интернет на армия от платени тролове, разпространяващи "опорните точки” срещу реформата ("Да заменим модела "Кой” с модела "Свой”, "Реформата е „"тани, за да седна” и т.н.); разлепени от младежи с качулки и черни очила фашизоидни анонимни плакати с лицата на привърженици на реформата, под които се мъдрят надпис "Психодесни” и обяснението, че те довършвали страната и унищожавали българския съд; видео в същия стил с обвинението, че "те ни пречат да обичаме Русия"; малоброен, но озвучен с мощна уредба контрапротест на напълно неадекватни млади хора, настояващи за оставка на правосъдния министър, без да знаят дори името му, както и въобще къде се намират и какво правят.

Защо го правят?

Мнозина обърнаха внимание, че тази кампания е на трагикомично ниско интелектуално ниво и че, очевидно за всички, е съшита с бели конци. И го отдадоха на предположението, че противниците на реформата са крайно изнервени и уплашени, че дните им са преброени - тоест, че реформата ще отнеме силата и властта им. Но и това заключение е прибързано. Да, нивото на кампанията е обидно ниско. Но тя няма за цел да убеждава запознатите с реалностите в съдебната система и с идеите за тяхното реформиране, а да обърка всички останали, които всъщност са огромното мнозинство. Защото стоящите зад тази кампания не искат да бъдат сочени с пръст като отговорни за провала на реформата. Затова тяхната цел е не да я провалят, а да я подменят. Затова те може и да гласуват промените в конституцията на първо четене, но след това ще се опитат да ги „изчистят, коригират и шлифоват” така че под знамето на експертния консенсус да подменят сърцевината, да извадят жилото на реформата и да я лишат от основния ѝ смисъл.

Кои са "те”?

Видимият кръг на съпротивляващите се срещу реформата е ясно очертан със своята съдебна (прокуратурата, ВСС, ВАС) и политическа квота (ДПС, БСП, АБВ). Има, разбира се, и невидими, задкулисни сили, спояващи и мобилизиращи този кръг.

http://m.mediapool.bg/r_236898
20 Юли 2015 21:17
А беше време, когато Будата мучеше: "Аз не съм като Първанов!"

Става ясно, че е по-голем женски полов орган...
20 Юли 2015 21:59
"Става ясно..."
Аха...дубрутру ! 2015-та...
20 Юли 2015 22:26
По думите на Първанов реформата е стигнала до "задънена улица" заради "слаб експертен потенциал

А на Първанов кой му е експертният потенциал. Нещо не сме чували юристи от АБВ да говорят експертно... Или историците разбират отвсичко???
20 Юли 2015 23:21
Борисов ще продължава да бере горчивите плодове от своите грешки по време на предното си управление.
Блядоликий
20 Юли 2015 20:20

Видимият кръг на съпротивляващите се срещу реформата е ясно очертан със своята съдебна (прокуратурата, ВСС, ВАС) и политическа квота (ДПС, БСП, АБВ). Има, разбира се, и невидими, задкулисни сили, спояващи и мобилизиращи този кръг.


прокуратурата, ВСС, ВАС + ДПС, БСП, АБВ
20 Юли 2015 23:34
21 Юли 2015 09:03
Като му гледам експертния потенциал на този парламент, изобщо не вярвам че която и да е от замислените от тях реформи могат случайно да доведат до нещо добро
21 Юли 2015 09:32
Няма казус или мероприятие,прието или отхвърлено,от което Борисов да не излезе като победител,печеливш !Само и само да се запази статуквото,ТОЙ да управлява от името на хората съсипали държавата и народа.Пък и да е все по близо до президентския пост!

За народа ни няма по важна реформа от отърваването от пожарникаря"пали-гаси".Всичко друго е само тупане на топката,все по близо до пропастта.
21 Юли 2015 10:34
Начи време е Върбан, пардон Иван Костов да се връща и провежда съдебната реформа, явно само църнийо има топки за промяна на статуквото!
21 Юли 2015 14:25
Някой би казал казал, че вчера Първанов изглеждаше дребнав и злобен. но според мен по-скоро е напълнял и му е скучно, че не му се обръща внимание.
Иначе е ясно. Реформа на съдебната система се иска от едно много малко ядро от хора в Парламента. Другите усилено бранят статуквото под всякаква форма.
Требваше вуйчо Ваньо да направи лустрация, но не посмя.
Грях му е!
21 Юли 2015 16:00
Требваше вуйчо Ваньо да направи лустрация, но не посмя.

В КТБ ли ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД