:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,100
Активни 776
Страници 20,665
За един ден 1,302,066

Бумащината с отпуските се увеличава, вместо да намалява

Социалното министерство въвежда нови формалности за ползване на почивката
Три нови документа заменят графиците за отпуските. Депутатите отмениха ненужната бумащина по съставяне на план за почивките на служителите, но социалното ведомство въвежда два нови задължителни документа с още по-спорен смисъл. Това предвиждат промените в наредбата на социалното министерство, публикувана за обществено обсъждане. Промените са изготвени във връзка с последната актуализация на Кодекса на труда. Работодателят вече ще пише писмена заповед за пускане на служителите си в отпуск. Досега беше достатъчно да се подаде писмена молба от служителя.

До края на януари ежегодно отново на хартия всеки служител трябва да получи справка колко дни му се полагат през настоящата година, колко са отложените или неизползваните. Ново задължение има и за служителите. Те пък ще трябва да искат писмено да им се отложат неизползваните почивни дни за следващата година. Досега за отлагането не се подаваше молба - дните просто се прехвърляха.

"Изискването за писмено искане за отлагане на отпуска от служителя е само формално. Дните няма да се погасяват, ако това не е сторено, и ще се прехвърлят за следващата година. Давността за почивните дни остава две години", обясниха от социалното ведомство пред "Сега". Въвеждането на писмената кореспонденция за отпуските се прави, за да е по-лесно на инспекторите по труда да следят за нарушения.

Въпреки предложението на подчинените на Ивайло Калфин да бъде премахната давността за неизползваните дни, което депутатът от ДПС Хасан Адемов внесе, ГЕРБ успяха да опазят собствените си текстове. Така невзетият отпуск през тази година ще изгори в края на 2017 г., ако не е ползван. Мотивът на партията на Борисов бе да се гарантират правата на служителите, че ще излизат в отпуск и няма да се трупат десетки дни. Писменото уведомление в началото на годината също би трябвало да играе тази роля.

Служителят има право да излезе сам в отпуск дори и ако работодателят му не го пуска, ако го уведоми 14 дни предварително. Шефът също може да даде почивка на работниците си без тяхно съгласие по производствени причини - например няма поръчки за повече от пет дни или ако цялата фирма излиза в отпуск. Третият случай е, ако работодателят отправи писмена покана служителят да излезе в отпуск, но той откаже.

ГЪВКАВОСТ

С промените в Кодекса на труда се въведоха и нови правила за гъвкавото работно време. Според тях работодателят ще продължи да определя време за задължително присъствие на работниците и служителите, но часовете извън него могат да се компенсират във всеки друг ден от седмицата. Как ще се отчита работното време се урежда в правилника за вътрешния ред, който трябва да гарантира и задължителната почивка между дните. Тоест при договорка работният ден може да е по-дълъг или по-кратък от 8 часа. Трябва обаче в края на седмицата служителят да е изработил 40-те си часа.

Заради откровен гаф на депутати от ГЕРБ обаче, които не разбраха какво гласуват при промените в кодекса, микро и малките предприятия вече не могат да въвеждат удължено работно време при необходимост, както и намалено работно време при производствени проблеми. В опит да облекчи малките фирми ГЕРБ им отне правото на гъвкаво работно време. За малките фирми отпадна и задължението да изготвят правилник за вътрешния ред. Отпадна и текстът, който задължаваше работодателите да разработват и утвърждават правила за здравословни и безопасни условия на труд. "Тези им ангажименти обаче не отпадат, тъй като са подробно разписани в специалния закон", подчертават от инспекцията по труда.
18
6519
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
20 Юли 2015 19:47
Бе казано, вече, че юристите развалиха държавата -- "писане, писане и пак писане. От писане няма време за работа" се бе оплакал един познат преди 10 години. Какво ли е сега ??
Някога сварваха да водят бумащината с писалка с масленица. Сега всеки чиновник е въоръжен с компютър и пак не смогват с бумащината, май.

Както отбеляза бай Мърфи " Всяка сложно работеща система е възникнала от по-просто работещата преди нея, която до момента на промяната си е работила безотказно"
20 Юли 2015 19:55
Заради откровен гаф на депутати от ГЕРБ обаче, които не разбраха какво гласуват при промените в кодекса...
+ гламавото МТСП = пълна каша. Това са възможностите на милицията, когато за министър е назначен човекът на агент Гоце.
20 Юли 2015 19:56
Бе казано, вече, че юристите развалиха държавата -- "писане, писане и пак писане.

Тц, финансистите (по-точно "бюджетарите" ) - познай на кой юрист му се занимава с нескончаеми бумаги и безумни бюрократични изисквания, надхвърлящи разумното и необходимото за упражняване и гарантиране правата на страните по каквото и да бил правоотношение, включително трудово.
Ама сети се как многото безумни и реално неизпъними в този си вид задължения (включително за водене на все повече и повече документация) се превръщат ката ден в нарушения, нарушенията в актове, актовете в наказателни постановления, глобите по тях - в бюджета.
Лесна и чиста работа. Няма и процесуални трудности по доказването.
Маса безсмислени задължения без правен ефект, но пък за сметка на това с бюджетен - не веднъж пиша за това и няма да се уморя да го повтарям.
Още повече, че тенденцията се задълбочава.
Във всички сфери.

Впрочем, те чистосърдечно са си го и казали, но по-витиевато:
Въвеждането на писмената кореспонденция за отпуските се прави, за да е по-лесно на инспекторите по труда да следят за нарушения.

Разбирайте не да следят по-лесно, а за да се въведат нови нарушения - елементарно установими и неоспорими при санкциониране.
Такива в трудовото законодателство вече има повече от нормалното.
Вижда се и от съдебната практика - навремето се контролираха по-задълбочено условията на труд, а сега купища безсмислени документи.
Съответно санкциите за вторите са много повече, а контролът по безопасни условия на труд остава на заден план - фактическият състав на повечето нарушения в тази област (ако не са чисто документални) е много по-труден за установяване, доказване и прочие дейности по провеждане на контролната и административно-наказателната дейност.
И един парадокс - в КТ има норма, която изрично изброява кои нарушения не могат да бъдат маловажни (по-леко наказауми, по аналогия с чл.28 от ЗАНН, при който въобще пък не се наказват) и сред тях не са нарушения по осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, както е логично и редно да си помислите, ами напр. невръчено уведомление за регистриран договор, което уведомление нито влияе на действителността на договора, нито на други права на работниците, т.е. вредните последици от това нарушение са практически нулеви.
Дори и в НК има маловажни състави и даже малозначителност на деянията (чл.9 НК, която норма е приложима към абсолютно всички състави, без изключение), но пък в КТ са намерили за нужно да изключат смехотворни нарушения от категорията "маловажни".
Въпрос на фискална политика. Нищо повече.
20 Юли 2015 20:22
Аз и предишни години съм писал заявление за прехвърляне на отпуска, даже трябваше да се намери и причина, уважителна хем, и чак след като изпълнителния я одобри, ми прехвърлят дните. Не съм чул на някой да е отказано, та явно някой друг е изисквал цябата бюрокрация, не вярвам изпърнителният толкова да се кефи на подписа си, че да си е създал тоя труд по собствена инициатива. Ама това за гъвкавото работно време требва да се проучи внимателно. Начи кво, седя си в работата до 8 вечерта, щото и без това в тая жега няма какво да правя вънка и утре мога да ида на работа на обед. А ако и утре ида на време, мога предсрочно да изпълня плановете на Международната организация по труда към ООН, дето искаше 4 дневна работна седмица.

Днеска пък случайно ми попадна нашта Наредба за здравословни и безопасни условия на труд при работа с компютър. Търсех една друга, ама цъкнах върху тая и реших да видя как да работя здравословно, като и без това съм я отворил. Ако трябва да се изпълнят всички изисквания, разписани там, хем я прегледах по диагонала, струва ми се, че ще трябва да ми осигурат поне 100 квадрата работно място. Да не говориме, че на всеки 45 минути работа ми се полага 15 минути почивка в условия на зеленина и естествено осветление. Чудя се, ако я покажа на шефа, макар че той иначе я е подписал, дали нема да мина на некакъв гръцки режим на работа - на всеки десетина минути по 100 евро компенсация за нещо си?
20 Юли 2015 20:57
Тц, финансистите (по-точно "бюджетарите" )
А ньеее! Бъркаш са! Юристите са.
20 Юли 2015 21:27
Некадърниците в НС и МС до такава степен забатачиха всичко, че трябва да бъдат лишени от всякаква отпуска, бонуси и пенция. Да внасят осигуровки и 50 тояги на голо ежемесечно, винаги има за какво.
21 Юли 2015 07:28
Заради юристите е. Няма ли документ - значи не съществува. Това е мотото им. И много държат на него. Може да видят нещо, да го пипнат даже, да ги удари по главата, но няма ли документ - значи не съществува
21 Юли 2015 07:39
Заради юристите е. Няма ли документ - значи не съществува. Това е мотото им. И много държат на него. Може да видят нещо, да го пипнат даже, да ги удари по главата, но няма ли документ - значи не съществува

Очевидно не познаваш достатъчно юристи, а само "юристи"
21 Юли 2015 08:43
И какво като са премахнали графика за отпуски и са въвели уведомлението. В частните фирми хората така и така почти не излизат в отпуски. карат ги да пишат молби за ползване, но ходят на работа. Никой от инспекцията по труда не се интересува, какво става с работниците и служителите. Свидетел съм, как в нарушение на КТ 11 години едир шеф назначава мъж да работи на срочни договори. Те при всяко подновяване се регистрират в инспекцията и на никой служител не му направи впечатление, че този човек работи толкова години в нарушение на КТ.
21 Юли 2015 09:08
Според мен има 2 причини за увеличаване на документооборота:
1. Увеличаващият се брой чиновници на всички нива, които трябва да се правят че вършат нещо, и за целта трябва да им се доставят все повече документи
2. Непрекъснато се създават нови и нови закони, правилници и разпоредби не за да се спазват, а за да се нарушават по незнание или объркване и да се събират глоби
21 Юли 2015 09:09
Много навременни и необходими промени в Кодекса на труда!
Това ще увличи многократно производителността на труда, БВП и благосъстоянието на трудещите се!

На крак, о парии презрени,
на крак, о роби на труда!
Потиснати и унизени,
ставайте срещу врага!
..................
Държавата ни угнетява -
законите са против нас,
богати днес управляват,
беднякът няма равен глас.


Ето това вече не е актуално!
21 Юли 2015 09:42
— Ясно… Ясно… — Едрият портиер го изгледа търпеливо. — Има три вида процедури — обикновена, бърза и извънредно спешна. Коя ще предпочетете?
— Извънредно спешната! Въпросът е от изключително…
— Разбрах, Нататък.
Мъжът хукна. Портиерът викна подире му:
— Къде отивате? Първо на гишето, за формуляр! Мъжът се нареди на опашката пред гишето; за щастие бяха само трима. Щом дойде неговият ред, рече:
— Трябва да говоря с…
— Не ме интересува, аз продавам формуляри.
— Дайте ми един извънредно спешен.
— На съседното гише.
— Не може ли да го получа от вас?


...и така 3 дни, през които марсианците нападат Земята.

Ана Ринонаполи, Нощен министър Натисни тук
21 Юли 2015 10:03
Никога нищо не е в полза на работниците, особено ако работодателя няма намерение да спазва никакви закони и денонощно обяснява на работника къде е портала и как може да го изпъди веднага, ако има и най-малката претенция за каквото и да е. За това кадърните работници слушайки подобни съвети често изпращат на бившия си работодател си поздравителна картичка от чужбина, а тук остават единствено лакеите, доносниците и любовниците.
21 Юли 2015 14:17
Никога нищо не е в полза на работниците, особено ако работодателя няма намерение да спазва никакви закони и денонощно обяснява на работника къде е портала и как може да го изпъди веднага, ако има и най-малката претенция за каквото и да е.

Така е. Промените се правят не за да се увеличава бумащината, а за да се направи опит да се пресекат практиките на разни "работодатели" да заобикалят закона и да отпускат 10-12-15 дни платен отпуск годишно на работниците си.
21 Юли 2015 16:28
Така е. Промените се правят не за да се увеличава бумащината, а за да се направи опит да се пресекат практиките на разни "работодатели" да заобикалят закона и да отпускат 10-12-15 дни платен отпуск годишно на работниците си.


Вижте сега! Трудовият договор се подписва от двама души - работник и работодател. В този документ ясно се посочва и размерът на платения отпуск. Ако работодателят не спазва правилата, имате право да направите три неща:
1. Подавате жалба;
2. Напускате;
3. И двете!
Докато в България има такива, които са съгласни да бачкат за по 380 кинта, да не почиват и да се отнасят към тях като към говеда, неминуемо ще има и работодатели - боклуци които да се възползват от това.
21 Юли 2015 18:47
Така е. Промените се правят не за да се увеличава бумащината, а за да се направи опит да се пресекат практиките на разни "работодатели"
Това е като оня виц за добрите намерения .
В крайна сметка -- бумащината в страната ни процъвтява -- много писане и малко работа, в т.ч. от проверка на документи няма време за проверка на място и разговор с хората. А тези, които правят документите не могат да смогнат с бумащината, камо ли да вършат нещо друго. Документът е издигнат в култ -- такова е. Както викаше оня приятел "Имам чувството че вместо да си говорим, поне по телефона, ние си говорим чрез писма"
21 Юли 2015 18:50
Evasion
21 Юли 2015 14:17
Никога нищо не е в полза на работниците, особено ако работодателя няма намерение да спазва никакви закони и денонощно обяснява на работника къде е портала и как може да го изпъди веднага, ако има и най-малката претенция за каквото и да е.

Така е. Промените се правят не за да се увеличава бумащината, а за да се направи опит да се пресекат практиките на разни "работодатели" да заобикалят закона и да отпускат 10-12-15 дни платен отпуск годишно на работниците си.

Значи ако това е причината - нищо няма да се пресече. По документи всичко ще е изрядно, на практика обаче ще е съвсем различно.
22 Юли 2015 07:30

9101 21 Юли 2015 18:50, точно това се получава на практика -- красиви бумаги в красиви папки, разход на време и безсмислен труд по изготвянето им.
И отчет на дела и документи
Самозблуждение че се върши нещо, щом е написано някъде
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД