"Правителството съобразно конституцията си изпълнява съвестно правомощията и в момента, в който нещата назреят от дипломатическа гледна точка, ще бъде направена и втората стъпка - ще бъде взето официално решение от МС." Това заяви правителственият говорител Димитър Цонев пред БТА вчера. Повод за изявлението му са обвиненията на БСП и ОДС, че кабинетът води преговори зад гърба на парламента за евентуално участие на България в антитерористичната коалиция срещу Ирак.
Ако се стигне до подобно решение, естествено, че то ще бъде пратено в парламента за гласуване, добави Цонев. Той сравни преговорите на кабинета "Сакскобургготски" по Иракската криза с тези на кабинета "Костов" за Косовската. Тогава те се водели по същия начин като сега и в това нямало нищо смущаващо. "Друг е въпросът, че отсега нататък опозицията ще търси всеки повод да намери пробойни в дейността и целите на правителството", каза Цонев.
България многократно досега е поставяла условията си за подкрепа с действия срещу Ирак, заяви вчера външният министър Соломон Паси. Първото условие били гаранциите за националната ни сигурност, второто - да си получим при първа възможност дълга от $ 1,7 млрд., трето - да искаме българските фирми да се върнат да работят в Ирак.
Паси заминава днес за Ню Йорк за участие в срещата на външните министри на страните-членки на Съвета за сигурност на ООН на 5 февруари.
ПО ТЕЛЕФОНА
По време на посещението си в Ямбол в петък премиерът е говорил по телефона с испанския си колега Хосе Мария Аснар. Двамата са обсъдили идеята европейските страни в Съвета за сигурност да поискат втора резолюция за Ирак, която да е насочена към мирно решаване на конфликта. Испания и България бяха посочени от световните медии като единствените, подкрепили твърдата позиция на САЩ и Великобритания за Ирак.
|
|