"Успокояваме се с лексотан. Министър Паси е второто ни хапче", казва д-р Здравко Георгиев. Изглежда леко неестествено весел. Току-що е приключила 2-часовата среща на Кристияна, Нася, Валя, Валентина, Снежана, Здравко и палестинеца Ашраф с министър Соломон Паси, делегацията му и адвокат Пламен Ялнъзов. Никой от тях не казва какво са си говорили, но изглежда, че са се разбрали. Д-р Георгиев заявява от името на групата, че вярва на министъра и няма да сменят адвокатите си. Признава, че са имали недоразумения и са ги "изчистили".
Подредените мисли спират дотук.
"Чувстваме се зле. Това е истината. Само господ знае кога ще се свърши", не се сдържа Здравко и продължава: "Вече 4 години сме в този кошмар. Искаме да си тръгнем оттук. Ако не здрави, то поне живи." Здравко признава, че 6-имата не са много наясно дали е добре или зле за тях, ако процесът тръгне по-бързо. Омръзнало му е да отговаря на въпроса какво очакват. Естествено - да бъдат оневинени и да се приберат вкъщи.
Но реагира, когато го питат дали има истина в информациите, че 6-имата биха предприели някакви крайни мерки като гладна стачка.
"Нямаме какво да губим",
казва той и продължава: "Ние изгубихме миналото си, а бяхме хора с 15-20 години трудов стаж в здравеопазването. Сега губим настоящето си. А какво бъдеще имаме?! Няма ли хората след време да си казват: "Абе този не беше ли задържан за ония неща там със заразяването..." Не е ли така?!"
Валя Червеняшка заяви, че подкрепя акциите на съпруга си Емил Узунов, който неотдавна обяви гладна стачка в българското посолство в Триполи, а по-късно писа писмо до президента. "Наистина Петко Димитров (директор на дирекция "Близък изток и Северна Африка" в МВнР - б. а.) преди година ми каза, че ще ни качи на "Балкона". И това не се случи", каза Червеняшка и така потвърди твърденията на съпруга си, че 6-имата са били излъгани от дипломата, че всичко е приключило и ще си ходят вкъщи.
Семейството на палестинеца Ашраф, който според обвинението има основна роля на организацията с умишленото заразяване със СПИН, също присъства на част от срещите. Ашраф говори малко български. Казва, че е добре. После се отпуска: "Тук, в къщата, сме като семейство. Много по-добре сме от преди, но 4 години са прекалено много време. Нервите ни са на предела си. Вярвам, че онези полицаи, които се държаха с мен като с животно, не са лицето на Либия и ще бъдат наказани." Самопризнанията, подписани от Ашраф, продължават да са сред основните доказателства сред процеса. Той, както и шестимата българи твърдят, че всичко е скалъпено и изтръгнато с насилие.
"Мъчиха ме с електричество. Държаха ме с часове провесен на земята с вързани ръце, даже веднъж се
опитаха да накарат едно куче да ме изнасили",
казва Ашраф. Приятелката му спира да слуша и излиза с насълзени очи.
"Винаги когато Паси е идвал в Либия, се случва нещо положително по процеса. Дано и сега да е така", анализира Кристияна Вълчева малко преди високият гост да си тръгне от къщата.
Въпреки че СПИН-процесът засяга общественото мнение и на Либия, и на България,
аз гарантирам от името на държавата,
че процесът ще бъде 100% обективен и справедлив. И няма да се влияе от общественото мнение в Бенгази", заяви външният министър на Либия Шалкам с уговорката, че не може да се меси в работата на съда.
"Не мога да искам от колегата да влияе на съда, както и аз не бих могъл да влияя на съдебен процес в България. Но мисля, че климатът на доверие, който изграждаме, ще даде възможност на всеки съд да бъде още по-обективен, отколкото е", допълни Паси. Адвокат Бизанти бе категоричен, че задвижването на процеса срещу българите няма връзка с паралелното дело срещу насилниците им. Въпреки това Паси припомни, че преди дни Либия е поела председателството на Комисията по правата на човека. "Вярвам, че това ще даде нови възможности за развитие на случая с медиците", наблегна първият ни дипломат.
|
|