Няма ангажимент от либийска страна делото срещу българите, обвинени в умишлено заразяване със СПИН на 400 деца в Бенгази, да се гледа в Триполи. Това стана ясно след срещите на Соломон Паси в Либия, последната от които беше с министъра на правосъдието Мохамед Ал Мисурати, от когото зависи къде ще бъде разпределен случаят. "Не е нормално да се поемат ангажименти за неща, които засягат съдебната власт", категоричен беше Паси и допълни, че правосъдният министър е казал, че трябва да се запознае със случая.
Либийският наказателно-процесуален кодекс няма фиксирани срокове за насрочване на делото, след като обвинителният акт е внесен в съда. В момента се подготвят поправки, които да запълнят тази празнина, но на този етап обективно не може да се говори за забавяне, коментираха юристи, ангажирани със случая.
Според либийската процедура председателят на Апелативния съд в Бенгази трябва да подаде мотивиран вот или предложение делото да бъде разпределено другаде, а министърът да посочи къде. Запознати твърдят, че процедурата е задвижена, но решение все още няма. Затова няма и насрочена дата. За да се търсят варианти за най-добро решение, миналата седмица председателят на съда от Бенгази е бил на разговори в Триполи.
"Правим всичко възможно, за да постигнем преместване в Триполи", каза адвокатът на шестимата подсъдими наши медици Осман Бизанти. Той допусна, че през тази седмица изборът ще стане ясен, а първото заседание ще е през март.
От 5 месеца се очаква и решение дали ще има паралелен процес срещу полицаите, насилвали българите и палестинеца Ашраф по време на разследването. Следствието, което изяснява вината на над 15 души, е приключило, но няма насрочено дело.
"Най-важното е, че темата за мъченията на българските медици вече не е тема табу. Дейността на фондация "Кадафи" на Сейф ал-Ислам е насочена именно срещу мъченията в затворите. Това, което преди беше само наша кауза, сега е кауза и на Либия", коментира външният ни министър.
ПОДКРЕПА
Соломон Паси се е срещнал с всички посланици на ЕС и страните-членки на НАТО, акредитирани в Триполи, и ги е информирал подробно за хода на делото и последното му развитие. Преди няколко дни ЕС е направил официален демарш пред министър-председателя на Либия във връзка с процеса срещу българите. Паси благодарил на посланиците за подкрепата.
|
|