:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,441,353
Активни 230
Страници 14,485
За един ден 1,302,066
Репортаж

По следите на един заговор

Надпис от Августа Траяна преобръща представите за най-мащабната конспирация срещу римски император през втората половина на III век
Снимки: Мария Камишева
Надписът от Августа Траяна, който реабилитира Марциан
Ползата от разкопките не е в стимулирането на туризма и на парфюмерийния бизнес, каквото и да сте си помислили след последната акция на Божидар Димитров около "светената вода" от Плиска. Компетентният археолог няма нужда от шоу. И в сътрудничество с добър епиграф може да възстанови историческата истина близо 17 века след опита за фалшифициране на фактите около заговора, довел до смъртта на император Галиен (253-268 г.).

Буквално дни след като екипът на Мария Камишева се натъкна на старогръцки надпис върху база за статуя край форума на античния град Августа Траяна в Стара Загора, специалистът по древни езици Николай Шаранков вече е готов със заключението: "Текстът се отнася до един от най-обсъжданите военачалници по времето на Галиен. Марциан е бил главнокомандващ на римската армия при тежките битки с готите през 267-268 г. От изворите до нас стигат противоречиви сведения за него. Дали е бил верен на императора докрай, или се е съюзил с враговете му? Според късноантичната "История на императорите" той едва ли не е повел заговора срещу Галиен. Но от старозагорския надпис разбираме друго."



И ти ли, Марциане...



Всъщност няма реални причини да си представяме, че Публий Лициний Егнаций Галиен е произнесъл някога фраза, подобна на приписваната на умиращия в краката на предателя Брут диктатор Юлий Цезар. Също като него и Галиен е загинал от ръцете на убийци в обкръжението си, но довереният военачалник не е бил сред тях. Иначе през 60-те години на размирния трети век в Августа Траяна нямаше да издигнат статуя със следното посвещение:

"Тук виждаш Марциан, най-предания на императора и отличния във военното дело, претворен в образ чрез изкуството на бронзовите изваяния. Статуята му издигна неговият приятел градоначалникът, който е дарен от съдбата да носи същото име като своя приятел."

Самата статуя не е намерена и може никога да не бъде открита предвид съблазнителния за преизползване материал. Но за науката емоционалното посвещение в мерена реч върху каменния постамент е не по-малко ценно от бронза. "Поне докато са го изписвали, Марциан не е участвал в противодържавни кроежи и не е логично да допуснем, че се е отметнал от позицията си по-късно - няма следи от съзнателно унищожаване на паметника - добавя Николай Шаранков. - Ние разполагаме и с друг надпис от негова статуя в Пловдив, където той е наречен "спасител". Сега още по-категорично се потвърждава тезата, че Марциан е останал да пази гърба на Галиен в Тракия, когато императорът е тръгнал за Италия да се справи със заговорниците."

Те обаче се оказват по-силни. Галиен пада убит, а на престола идва Клавдий Готски, комуто приписват основната заслуга за запазването на империята от варварите. Е, от днешна гледна точка и това не е съвсем вярно: тежката работа срещу готите свършва Галиен. Клавдий просто е фаворизиран от историците по времето на Константин Велики, който се изкарва негов роднина.



О, времена, о, нрави



Уви, политическата конюнктура оказва влияние върху историческите текстове още през IV век. Те и без това са ненадеждни заради измислиците сред фактите. Но ласкателното отношение към силния на деня допълнително усложнява използването им днес - така не само Марциан е набеден за предател в "История на императорите", ами и Галиен е пренебрегнат заради "божествения Клавдий", задържал се на престола едва две лета.

За разлика от него Галиен управлява цели 15 години. Талантлив оратор с интереси в изкуствата и философията, той има лошия късмет да е начело на империята в период на засилени външни и вътрешни атаки. Налага му се да бъде реформатор: Галиен превъоръжава конницата и ограничава привилегиите на сенаторите. Чудно ли е тогава, че законотворците го осъждат посмъртно на damnatio (проклятие) и внимават да не бъде споменаван с добро в хрониките?

А възстановяването на историческата истина не е лесно и заради куп стихийни фактори: пожари, земетресения, хорска глупост - включително разграбване на културно-исторически паметници. Модата да се използват за ново строителство сгради с минало не е от вчера, потвърждават и тазгодишните разкопки в Августа Траяна.

Само на 200-300 метра от Форума екипът на Мария Камишева продължава проучването на друг интересен обект, задал гатанка през 2004 г. Тогава покойният вече Красимир Калчев се натъква на западната стена на нещо, което никой не се наема да определи. То опира до християнска базилика и като че прилича на разпарчетосан езически храм, но тогава защо има водонепропусклив хоросан между квадрите?

След тазгодишните находки Мария Камишева вече е сигурна, че става дума за храм от III век, надупчен за полагане на тръби и превърнат във водохранилище през късната античност (IV-VI век).



Аве, Цезар



Добрата новина е, че и на този обект са намерени надписи върху основи за статуи. Макар че само единият е цял, а другият - на фрагменти, те също са разчетени от Николай Шаранков. По-късни са (най-вероятно от 303 г.), поставени са по заръка на управителя на Тракия и са на латински, с еднакъв конвенционален текст - с изключение на имената на почетените. Това са цезарите Галерий Максимиан и Флавий Констанций, бащата на Константин Велики; през 305 г. двамата стават съимператори. Присъствието им в надписите поддържа тезата, че става дума за голяма рядкост по нашите земи - храм на императорския култ. Знае се, че понякога тези места са едновременно светилища и на богинята Рома, олицетворението на Рим. Вероятно случаят в Августа Траяна ще се окаже точно такъв, защото е открит архитрав с посвещение в нейна чест. Има и податки, че наблизо може да бъде разкрит още един храм - на бог Хермес.

Като че най-любопитната подробност дотук е, че на обекта е намерена и каменна плоча с релефно изображение на гладиаторски игри. Сред тазгодишните находки има дори херми (архитектурни елементи, свързани с култа към Хермес), една от които завършва с гладиаторски шлем. Но въпреки че храмът определено не е място за битки с кървав край, само лаик би се зачудил каква връзка може да има между императорите, хляба и зрелищата.

"Гладиаторските игри, поне по нашите земи, винаги се свързват с императорския култ - пояснява Николай Шаранков. - Имало е политика да не се позволява такива зрелища да се провеждат без повод, а да се впрягат в пропагандата около фигурата на властта." Организацията е работа на върховния жрец или жрица на императорския култ в града (на която не й се налага да се бори срещу дискриминация). Независимо от пола си това задължително са богати хора: те финансират народните веселби от своя джоб, чак до еквивалента на сегашните кебапчета. И срещу парите си получават само уважение и престиж - неразбираема сделка за днешните политици.



Каре

Паралели в Деултум



Храмовете, посветени на императорския култ, наистина са рядкост, а и са трудни за разпознаване. Досега е доказан само още един на наша територия, в римската колония Деултум край с. Дебелт, Бургаско.

Там са намерени мраморни архитектурни елементи, постаменти за статуи на Филип I Араб (244-249 г.) и неговата съпруга, както и изключително въздействащ скулптурен портрет на император Септимий Север (193-211 г.) За съжаление до наши дни е оцеляла само главата - бронзовото тялото на статуята се е пръснало на парчета при пожар по време на варварски нападения. Лицето на императора беше показано за пръв път след реставрация в Деултум през 2011 г.
 Още си личат дупките за тръбите в храма, превърнат във водохранилище през късната античност
 Под останките от колони е намерен и релеф с изображение на гладиаторски игри
7
3836
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
28 Август 2015 19:16
Присъствието им в надписите поддържа тезата, че става дума за голяма рядкост по нашите земи - храм на императорския култ.

Хмм, този култ по нашенско требе да е юще от времето на Максимин Трак. Пръвио войнишки император. А Галиен е под № 20 в този списък...
28 Август 2015 20:06
28 Август 2015 20:42
Галиен пада убит, а на престола идва Клавдий Готски, комуто приписват основната заслуга за запазването на империята от варварите. Е, от днешна гледна точка и това не е съвсем вярно: тежката работа срещу готите свършва Галиен. Клавдий просто е фаворизиран от историците по времето на Константин Велики, който се изкарва негов роднина.

Нищо чудно.
И Константин Велики и Клавдий Готски са с трако-илирийски произход от района на Ниш. А преди да стане император, Клавдий е бил командир на елитната илирийска конница...
28 Август 2015 22:44
Марциан е бил главнокомандващ на римската армия при тежките битки с готите през 267-268 г. От изворите до нас стигат противоречиви сведения за него.

Всъщност, въпросните готи са старите гети. Сергей Лесной в своето изследване “Кои са гетите” (с. 121-184) пише:
“…след разгрома на дако-гетската държава от Траян (107 г. сл. Хр.) гетите отстъпват в северното черноморско крайбрежие… След по-малко от 100 години същите тези гети отново се появяват в сферата на западната политика, при което обаче тях вече ги наричат не само гети, но и готи.
Явно, че не е имало никакви прекъсвания в историята на древния народ гети, имало е само време, когато са ги наричали и готи, по-късно предимно готи, а всичко свършило с това, че накрая пак започнали да ги наричат гети … Никакво странстване на цяла група германски племена начело с готи не е имало, не е имало и завладяване на северното черноморско крайбрежие - имало е възраждане на старата държава на гетите и богата със събития история на същия народ през следващите векове. По такъв начин се отстранява и археологическата загадка: защо готите, ако са дошли от Прибалтика, не са донесли макар и най-слаби следи от своята култура? Та нали това е народът, който е разклатил римската империя и я разгромил?… Как е възможно готите, които са управлявали Италия, Галия, Испания, Северна Африка и т.н., да не са оставили нищо от своята писменост, достигаща според някои автори такива висоти, че Библията била преведена на готски език? Къде са паметниците, сградите, надгробните плочи с готски надписи? Къде са другите ръкописи на готски…”
29 Август 2015 23:57
И Чилингиров, щурчо, написа интересната и достъпна в мрежата книга "Готи и гети" пак на тая тема.
30 Август 2015 00:17
Е, пред него може само да си сваляме капите. Да е жив и здрав и още дълго време да публикува своите изследвания...
30 Август 2015 11:55
Ползата от разкопките не е в стимулирането на туризма и на парфюмерийния бизнес, каквото и да сте си помислили след последната акция на Божидар Димитров около "светената вода" от Плиска. Компетентният археолог няма нужда от шоу. И в сътрудничество с добър епиграф може да възстанови историческата истина

Ползата от археологията, за жалост, дори и самите археолози не сте я осъзнали в същностната и дълбочина.
Археологията е за да търси познания. И чрез отделните познания да сглоби цялостноито знание в дадена област -- в случая на една частна история, а чрез нея да нареди пъзела на по- голямата история и като цяло -- за цялата История на човечеството.
Историята е част от познанията, които са ни нужни, за да разберем цялото знание, знание за това, как работи Светът. И да използваме това знание за благото на човечеството и на Светът.

Туризма е само странично следствие от археологията -- средство за намиране на пари за други разкопки, допринася и за намиране на поминък на хората от общностите, живеещи в близост до разкопките, превърнати в туристическо развлечение.

Друго следствие от търсенията на исторически изследователи, в т.ч. и археолози е намирането на познания, които да могат да се ползват и от стопанството по настоящем -- забравени, технологии за производство на храни, примерно, сечива за стопанството и дори древни технологии, между другото -- все познания, частични, но познания. Всеизвестно е, че знанието, осъщественото знание, чрез науката* или чрез обикновено изкуство, е най-ценното нещо на Света.
--------------------------
науката* -- първоначални разбирания за нещо съществуващо, развити в по-голяма дълбочина, до ниво на изкуство (познания, осъществени на дело), изследвано изкуство, чието развитие е исторически подредено във времето и на което се следи, търсят се пътищата на където да продължи развитието му , т.е. предвижда се развитието на дадено изкуство в най-добрата посока; казано иначе -- науката е средство за изследване и подреждане на познанието във времето

Явлението << истина >> е главното средство за развитие на познанията в завършено знание. Не оная, относителната (според гледната точка, породена от разни условия ), а оная, безусловната истина -- обобщена чрез всички гледни точки и проумяна в нейната същност
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД