"Няма какво да се лъжем - твърде е възможно да има смени на генералните директори на БНТ и БНР. Само патриарх Максим е на поста си, докато е жив", обясниха шефката на медийната комисия Милена Милотинова и колежката й от НДСВ Диляна Грозданова. Двете представиха нов проект за закон за радио и телевизия, който предвижда премахване на длъжността генерален директор на обществените медии. БНТ и БНР ще имат изпълнителни директори, които ще са с 4 г. мандат.
Съветът за електронни медии (СЕМ) ще бъде заменен от Национален съвет за електронни медии (НСЕМ). Трансформацията на регулаторния орган трябва да стане 1 месец след обнародването на закона.
НСЕМ ще бъде от 11 души, разделени на три квоти - 3-ма ще бъдат назначавани от президента, 3-ма ще се избират от т. нар. "гражданска квота", а 5-има ще са от парламента. Законът обаче предвижда гражданските сдружения само да номинират кандидати пред медийната комисия, тя да селектира имената, а да се гласуват от депутатите в пленарна зала. Така на практика парламентът ще одобрява 8 от 11-те членове на НСЕМ. Надзорниците ще имат 6-годишен мандат, като на всеки 2 г. ще се правят вътрешни ротации, подобно на Конституционния съд.
Законът е дописан в неделя вечерта, депозиран е в деловодството на парламента в понеделник вечерта, а вчера бе представен на ПГ на НДСВ. Той предвижда още нови взаимоотношения в ръководните структури на БНТ и БНР. "Обръщаме пирамидата", кратко обясни Милотинова.
Двете медии вече няма да имат управителни съвети, които досега бяха назначавани от генералния директор. БНТ и БНР ще се ръководят на практика от административни съвети, които ще бъдат от по 5-има членове, назначавани от НСЕМ, с мандат от 4 г. Шефовете на БНТ и БНР ще имат съвещателен глас и ще са задължени да изпълняват решенията на административните съвети. Двете медии ще имат и обществени програмни съвети от по 10 души.
Законът предвижда от домакинствата да се събират месечни такси за радио и телевизия в размер на 1% от минималната работна заплата за домакинство (1,10 лв.) и 3% (3,30 лв.) - за юридическо лице. Как точно ще се събират парите, трябва да реши правителството.
|
|