:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,546
Активни 643
Страници 1,449
За един ден 1,302,066
Парламентът ще избира гражданската квота в новия СЕМ

Сменят шефовете на БНТ и БНР

Ще събират по 1,10 лв. от всяко домакинство за обществените медии
"Няма какво да се лъжем - твърде е възможно да има смени на генералните директори на БНТ и БНР. Само патриарх Максим е на поста си, докато е жив", обясниха шефката на медийната комисия Милена Милотинова и колежката й от НДСВ Диляна Грозданова. Двете представиха нов проект за закон за радио и телевизия, който предвижда премахване на длъжността генерален директор на обществените медии. БНТ и БНР ще имат изпълнителни директори, които ще са с 4 г. мандат.

Съветът за електронни медии (СЕМ) ще бъде заменен от Национален съвет за електронни медии (НСЕМ). Трансформацията на регулаторния орган трябва да стане 1 месец след обнародването на закона.

НСЕМ ще бъде от 11 души, разделени на три квоти - 3-ма ще бъдат назначавани от президента, 3-ма ще се избират от т. нар. "гражданска квота", а 5-има ще са от парламента. Законът обаче предвижда гражданските сдружения само да номинират кандидати пред медийната комисия, тя да селектира имената, а да се гласуват от депутатите в пленарна зала. Така на практика парламентът ще одобрява 8 от 11-те членове на НСЕМ. Надзорниците ще имат 6-годишен мандат, като на всеки 2 г. ще се правят вътрешни ротации, подобно на Конституционния съд.

Законът е дописан в неделя вечерта, депозиран е в деловодството на парламента в понеделник вечерта, а вчера бе представен на ПГ на НДСВ. Той предвижда още нови взаимоотношения в ръководните структури на БНТ и БНР. "Обръщаме пирамидата", кратко обясни Милотинова.

Двете медии вече няма да имат управителни съвети, които досега бяха назначавани от генералния директор. БНТ и БНР ще се ръководят на практика от административни съвети, които ще бъдат от по 5-има членове, назначавани от НСЕМ, с мандат от 4 г. Шефовете на БНТ и БНР ще имат съвещателен глас и ще са задължени да изпълняват решенията на административните съвети. Двете медии ще имат и обществени програмни съвети от по 10 души.

Законът предвижда от домакинствата да се събират месечни такси за радио и телевизия в размер на 1% от минималната работна заплата за домакинство (1,10 лв.) и 3% (3,30 лв.) - за юридическо лице. Как точно ще се събират парите, трябва да реши правителството.
588
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД