Здравната каса ще намали сумите, които плаща за лекарствата за най-масовите болести - сърдечно-съдови, мозъчно-съдови, неврологични и психични, обяви шефът на УС на НЗОК Кирил Ананиев. Вчера комисията по прозрачността към здравното министерство прие методиката, по която касата ще прави безплатния си списък. Промяната ще се дължи на по-ниския бюджет за лекарства. През 2002 г. касата похарчи 240 млн. лв. за медикаменти, а за 2003 г. парламентът й гласува бюджет от 163 млн. лв.
Както и през 2002 г., НЗОК ще плаща единна референтна цена за медикаментите от една група. Например за различните търговски марки на лекарството за кръвно каптоприл касата покрива една цена независимо колко струват те. Напълно безплатни за пациента са марките, чиято цена не е над тази на касата. През м. г. цените на НЗОК успяваха да покрият и не само най-евтините варианти на каптоприл. За тази година обаче референтните цени ще паднат, т.е. вероятно безплатни ще останат само най-евтините медикаменти. Който иска по-скъпи и по-модерни, ще си доплаща, въпреки че през 2002 г. същите лекарства се му излизали или без пари, или по-евтини.
Напълно безплатни ще останат лекарствата за туберкулоза, диабет, шизофрения, епилепсия, астма, болест на Паркинсон, множествена склероза и други скъпи заболявания.
Освен това за всяка диагноза ще има таван на стойността на лекарствата, които касата плаща 100%. Например хипертониците ще имат право на безплатни медикаменти за 10 лв. месечно. Над тази сума се доплаща.
Освен че ще намали парите за скъпи лекарства, касата ще извади изцяло от безплатния списък доста скъпи вносни медикаменти, за които е плащала досега, прогнозираха от Асоциацията на чуждестранните фармацевтични производители. Така хората ще са лишени от ефективно и модерно лечение, смятат производителите. Освен това подобни частични списъци са предпоставка за корупция, каза Веселин Думанов, зам.-шеф на асоциацията. Ежегодно се увеличават разходите за лекарства. Това се дължи на остаряването на населението и на появата на нови медикаменти, казват от асоциацията. Освен това през 2003 г. доста български лекарства ще поскъпнат заради задължителното въвеждане на стандартите за добра производствена практика, ще се запази и тенденцията все повече хора да ползват услугите на НЗОК, вместо да си плащат кеш. Ако касата иска да се съобрази с този ръст, без да реже от безплатния списък, ще са й нужни 280-330 млн. лв. за медикаменти, изчислили от асоциацията.
КАРЕ
Първият вариант на позитивен списък за препоръчителни за употреба в страната лекарства (с който се съобразяват и НЗОК и болниците), изготвен от здравно министерство, включваше само медикаменти, нужни за поддържане на критичния минимум, под който не може да се говори за здравеопазване в една страна, оплакаха се от асоциацията на чуждите производители. От МЗ увериха, че това е само примерен списък и той тепърва ще се преправя. Листата трябва да е окончателно готова и да влезе в сила догодина.
|
|