:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,568
Активни 654
Страници 20,498
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Джеймс Пардю: Предпочитаме мирно решение за Ирак

Според посланика на САЩ лидерите в България са разбрали, че нашите интереси съответстват на тези на Щатите
Снимка: Велислав Николов
- Г-н посланик, приемете моите съболезнования за трагичната гибел на екипажа на совалката "Колумбия". Видях цветя, поставени пред посолството от минувачи. Навярно получавате знаци на съчувствие от много българи...

- Да, много сме благодарни за съболезнованията, които достигат до нас. Освен официалните съболезнования пред всеки наш служител десетки познати, а и много непознати изразяват съчувствието си. Много сме им благодарни.

- Вашингтон взел ли е решение за Ирак? Според мнозина коментатори решението за започване на война е вече взето, а дипломатическата активност е проформа.

- Моето правителство не е взело решение. Държавният секретар Колин Пауъл ще представи утре (днес) в Съвета за сигурност доказателствата, които САЩ имат за Ирак. Също така провеждаме консултации с приятели и съюзници от цял свят. Мисля, че това, което хората тълкуват като решение, е всъщност дълбокото разочарование от страна на САЩ. Още преди 12 години международната общност нареди на Саддам Хюсеин да премахне оръжията си за масово унищожение. Въпросът, който моят президент и моето правителство поставят, е трябва ли да чакаме още. Това са 12 години, това са 17 резолюции на Съвета за сигурност.

----------------------

Президентът Буш казва, че Саддам е изчерпал шансовете и възможностите си и времето изтича. Но всеки се надява, че ще има мирно разрешение на проблема, а не военно. Няма решение за война, предпочитаме бързо мирно решение.

--------------------

- Как бихте описали един сценарий за мирно решение?

- Резолюцията на Съвета за сигурност 1441 има два компонента. Единият е за ясно и честно деклариране на оръжията, а другият - за пълно и тотално сътрудничество с инспекторите. Иракската страна не осигури нито едното, нито другото. Декларирането на оръжието не беше адекватно, и както каза президентът Буш в Ню Йорк миналата седмица, сътрудничеството просто го няма. Ако направим сравнение с други подобни случаи - например Украйна, Казахстан, Южна Африка, които бяха поели ангажименти по разоръжаването си, - там положението беше съвършено различно. В Ирак всичко се крие, с инспекторите се играят игрички, политически игрички. Така че, ако искаме мирно решение, тези две условия трябва да бъдат изпълнени, и то много бързо. Става дума да се декларира къде са скрити оръжията за масово унищожение и да се сътрудничи пълно и добросъвестно на инспекторите.

- Значи Саддам има шанс?

- Разбира се, че има шанс. Но той трябва да промени коренно поведението си, при това много бързо.

- Нима американската администрация ще приеме решение, при което Саддам би останал на власт, след като изпълни изискванията на инспекторите?

- САЩ винаги са казвали, че проблемът се състои в оръжията за масово унищожение.

---------------------

Не сме отправяли никакви изисквания Саддам да си ходи. Но нека добавя, че Саддам Хюсеин е известен като тиран, като диктатор, като човек, който потиска народа си и създава нестабилност в региона. Не мисля, че той е, образно казано, най-добрият лидер в дългосрочен план за Ирак.

-----------------------

Но нашата основна цел е да премахнем оръжията за масово унищожение - химически, биологически и ядрени. Оръжия, които той има или е на път да създаде.

- Как бихте оценили позицията на България в Съвета за сигурност? Фактически съюзник на САЩ ли сме?

--------------------

- Виждам, че България е решила, че нейните интереси съответстват на тези на САЩ. Саддам Хюсеин е заплаха за регионалната сигурност и разбирам, че България вижда това като заплаха за своя национален интерес. България вероятно преценява, че един по-демократичен, по-представителен, по-приемлив режим в Багдад вероятно би бил по-склонен да плати дълговете на Ирак. Така че от гледна точка на регионалните интереси на България и на нейните дългосрочни отношения с Ирак мисля, че правителството ви е стигнало до заключението, че позицията на САЩ е много близка и съответства на интересите на вашата страна.

----------------------

В съответствие с това ни беше оказвана подкрепа в Ню Йорк и на други форуми.

- Представители на българското правителство признаха, че има определени условия за българската подкрепа на позицията на САЩ. Макар да твърдят, че договарянето е конфиденциално и подробности не могат да се разкриват, очевидно става дума за гаранциите за сигурност в случай на война, както и за подкрепа от САЩ, за да си получи България дълга от Ирак. Разумни ли са българските искания?

- По въпроса за гаранциите за сигурност. Ако има война - ние се надяваме, че няма да има, - но ако има, вниманието ще фокусира върху района на бойните действия и най-близкия до тях регион, така че ние не виждаме значима конвенционална заплаха за България. Но САЩ без съмнение са загрижени за сигурността на всичките си съюзници и специално на тези, които ще бъдат ангажирани с нас и ще ни помагат във военните операции в Ирак. Така че ние сме загрижени за сигурността на България и без съмнение ще се консултираме относно вашите изисквания за сигурност и ще сме до вас като приятели.

- България ще изпрати ли части в Ирак за самите бойни действия или по-късно, за нуждите на умиротворяването?

- Ние водим консултации с правителството ви от известно време по въпросите за Ирак, за развитието на положението и на позициите ни, за работата в Ню Йорк, за консултациите с другите съюзници, което включва и дискусии по военни въпроси. Тези консултации бяха плодотворни, те продължават. Аз мисля, че на България е напълно ясно какво може да предложи на една коалиция, а ние от своя страна изяснихме от какво би могла да се нуждае тази коалиция. Но когато навлезем в подробности, това вече се превръща в оперативни военни въпроси и не е моя работа да говоря за това. Правителството трябва да направи това, а аз не мога да навлизам в подробности, защото това са военни въпроси.

- Необходима ли е нова резолюция в Съвета за сигурност?

- Ще приветстваме такава резолюция, ако тя е бърза, ако тя придвижва процеса напред. Президентът Буш го каза много ясно. Ако това се окаже процедура, чиято цел е да забави истинското решение, тя едва ли ще е полезна както от гледна точка на авторитета на ООН, така и за постигане на целите на разоръжаването. Така че приветстваме една силна резолюция, но смятаме, че можем да работим и на основата на Резолюция 1441. Една нова резолюция е добре дошла, но не е задължителна.

- Неопровержими доказателства ли ще представи държавният секретар Колин Пауъл?

-----------------------

- Той сам каза, че това няма да е "пушещо дуло". Мисля, че той ще представи сериозна аргументация, основана на данните, с които разполагаме - че Саддам Хюсеин продължава да притежава химически и биологически оръжия и продължава да разработва ядрена програма. Мисля, че това представяне ще помогне на много хора да си съставят собствено мнение за заплахата.

-----------------------

- Подкрепяте ли дефиницията за съществуването на "стара" и "нова" Европа?

- Има само една Европа. Не, не бих използвал такава терминология. Имаме днешна Европа, Европа, с която работим, с която имаме установени отдавна здрави, солидни отношения. Имало е периоди в историята, когато сме имали различия с отделни европейски страни, но винаги сме ги преодолявали. Смятаме себе си за много близки до Европа. Най-големият алианс за сигурност, в който участваме - НАТО, е със седалище в Европа. Това отразява нашия интерес в Европа. Дебатът, който имаме днес, ще преодолее различията и ние скоро ще подновим нашите отлични отношения.

- Значи не мислите, че трансатлантическата ос е в опасност?

- Не, по никакъв начин.

- А как стои въпросът с НАТО, където решението за подкрепа на САЩ в случай на война в Ирак е блокирано?

- То е блокирано, защото НАТО е организация, която работи на основата на консенсус, и има членки на НАТО, които се противопоставят на намесата на НАТО. Но нека да почакаме, докато държавният секретар Пауъл направи своето представяне, и да видим дали те няма да си променят мнението. Без съмнение ще приветстваме ангажимента на НАТО.

- България насочи много надежди за гарантиране на своята сигурност към НАТО, но днес алиансът е парализиран. Колко сериозен е проблемът за България?

- Поканата България да се присъедини към НАТО беше стратегическо, историческо събитие за вашата страна. Не бих допуснал това да бъде отслабено заради ситуацията около Ирак. Дори и да изглежда отслабен сега, алиансът ще бъде изключително мощен, ще бъде най-важният военен съюз в света, след като кризата в Ирак бъде преодоляна.

- Какви са най-големите предизвикателства пред България по пътя към членството?

- България вече направи много. Страната продължава да показва сериозно отношение към реформите, които трябва да бъдат направени, за да бъдете равностоен партньор в НАТО. Мисля, че реакцията във връзка със "случая ТЕРЕМ" беше много адекватна от гледна точка на ратификационния процес. Военната реформа продължава да се движи по план.

----------------------

Има още проблеми - престъпността, корупцията, реформата на съдебната система и опазването на класифицираната информация, по които са необходими усилия. Но българското правителство е твърдо решено да ги преодолява, за да бъде страната напълно равностоен член на НАТО.

--------------------

- Забелязвам, че вече сте по-дипломатичен по въпроса за съдебната реформа...

- (Смее се.) България знае какво трябва да направи. Не е моя работа да правя препоръки. Но това е сериозен въпрос. Аз даже ни бих го свързал с НАТО. Мисля, че в страната има консенсус, че трябва да се направи реформата. Когато говоря с хората, усещам голяма подкрепа за това и съм убеден, че България ще се справи с тази важна задача.

- Имате ли чувството, че напоследък България се учи как да бъде съюзник?

- Целият процес на прехода беше и продължава да поставя българите на всички равнища в ситуации, в които те трябва да играят много по-голяма роля и при които те имат голямо разнообразие от избори. Мисля, че очите на българите се отвориха за различни ценности, за различни практики, за различни процедури и сега те трябва да изберат коя е добра за тях, за България. Мисля, че това е много положително. Моето впечатление, откакто съм тук, е, че българите много охотно търсят нови идеи, нови практики, които да адаптират за своето общество. Това е много позитивен аспект на вашето общество.

- Изглежда, че всички политически сили в България са склонни да подкрепят САЩ. Това плюс ли е за България?

- Много ни е приятно, че в България има такъв консенсус между политическите сили. Това отразява според нас убеждението на българските лидери, че нашите интереси съвпадат, че Саддам е заплаха, че оръжията за масово унищожаване в ръцете на неподходящи хора са заплаха за България и че промяна на режима в Багдад е в интерес на България.

- Видяхте карикатурата на Христо Комарницки от днешния (вчерашния) брой на "Сега". Тя намеква за това, че част от политиците ни търсят изгода във военното решение в Ирак...

- Мисля, че страните по-малко са ръководени от съображения за изгода, отколкото за сигурност. Първо и над всичко стои въпросът за сигурността.
718
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД