На 23 януари предложих да бъде създадена нова структура за борба с корупцията. Първата причина, която ме провокира да лансирам тази идея, е явното недоволство на българското общество от значителните размери на корупцията, която разяжда държавността и подкопава доверието на хората в нея. Като държавен глава мой дълг е да напомня на институциите за техния дълг към обществото да потърсят и намерят най-ефективните форми на противодействие на това явление.
Не бива да бъдат подценявани и сериозните упреци на нашите партньори, че не се предприемат достатъчни мерки в преодоляването на представата за България като корумпирана страна. Този въпрос има не само формално изражение, свързано с определени изисквания на НАТО и ЕС, но и реално се отразява върху инвестиционната репутация на страната. Не може да има значителни чужди инвестиции у нас, ако инвеститорите не са спокойни, че "правилата на играта" важат за всички.
Най-важната причина обаче е явното недоволство на българското общество от значителните размери на корупцията и
повишаващото се недоверие към държавата
Неудовлетворението ми от направеното досега в борбата с корупцията не означава, че не отдавам дължимото на усилията на настоящото правителство в борбата с корупцията.
Липсата на достатъчно убедителни резултати се дължи до голяма степен на действащата законодателна рамка, която обективно не позволява ефективна борба с корупцията. Моето предложение е именно един от инструментите за подобряване на тази рамка. Нещо повече, то може да бъде реализирано единствено от парламентарното мнозинство чрез приемането на специален закон и в този смисъл изразява доверието ми към мнозинството по темата "корупция".
Не бива вината за ниската ефективност в борбата с корупцията да се хвърля и върху прокуратурата. Поначало прокуратурата не е разследващ орган и за да изпълни задачите си, тя трябва да бъде сезирана от оперативните служби. Ако те не са последователни в борбата с корупцията, възможностите на прокуратурата са ограничени.
Виждам новата служба като равно отдалечена от институциите
Това означава тя да има всички законови възможности и политическата свобода да разкрива и участва в разследването на случаите на корупция, без да бъде зависима от тези, които разследва.
Независимостта на службата може да бъде гарантирана чрез създаването й със закон, който да определи нейните функции и мандата на нейния ръководител. Българската конституция изключва възможността един държавен служител, какъвто ще е директорът на службата, да бъде назначен от парламента с квалифицирано мнозинство. Вярвам обаче, че може да бъде намерена такава консенсусна фигура за ръководител, чиято почтеност и професионализъм ще обедини повечето депутати.
Независимостта на службата не означава, че тя няма да си сътрудничи с другите служби на МВР и на изпълнителната власт. Тя би могла да работи в тясно взаимодействие с тях, като законът гарантира, че те не могат да се намесват в нейната дейност.
Няма съмнение, че
службата ще работи в тясно взаимодействие с прокуратурата
Събраните от нея данни за извършени корупционни престъпления ще бъдат предавани на прокуратурата, която единствено може да прецени дали те са достатъчни за възбуждане на наказателно преследване.
Искам да подчертая, че с тази идея далеч не целя новата служба да бъде зависима по какъвто и да е начин от мен. Нещо повече, по отношение на президента и неговата администрация новата структура трябва да има същите възможности, както и по отношение на останалите членове на политическия елит.
Досегашните случаи на разследване на корупция са най-често по отношение на бивши управници. Действащата правна рамка не гарантира в достатъчна степен независимостта на полицейските органи, тъй като те са част от изпълнителната власт и са на нейно подчинение. Това прави невъзможно своевременно да бъдат събрани доказателствата, които ще позволят наказване на корупционните престъпления.
Нереалистично е да очакваме, че органите на МВР ще имат свободата да изпълняват пълноценно функциите си по отношение на висши представители на изпълнителната власт или на лица от парламентарното мнозинство. Съвсем закономерно е всяка власт да притежава инстинкт за самосъхранение и да не предприема действия, които могат да застрашат стабилността на управлението. За разлика от органите на МВР един независим орган, за който не съществуват политически мотиви, ще има значително по-голяма свобода.
При обявяването на идеята
не съм се старал да следвам чуждия опит
Корупцията у нас е специфично явление с мащаб, който не е познат в повечето европейски страни. Службата е опит да се подобри правната и институционалната рамка на борбата с корупцията, като се търси специфично решение, което да отговаря на националните особености.
Не бива обаче да се мисли, че тази идея няма опора в международното право. Ратифицираната от Република България през 2001 г. Наказателна конвенция на Съвета на Европа относно корупцията в чл. 20, озаглавен "Специализирани органи", казва: "Всяка страна по конвенцията приема необходимите мерки, за да се специализират съответните лица за борбата с корупцията. Те трябва да имат необходимата независимост съгласно основните принципи на правната система в страната, за да могат да изпълняват своите функции ефективно и без какъвто и да е незаконен натиск." Създаването на новата служба е именно изпълнение на препоръката на конвенцията за независимост на органите за борба с корупцията и невъзможността те да бъдат подлагани на политически натиск.
Новата служба няма да дублира, а само ще допълни дейността на правителствената и парламентарната комисия за борба с корупцията. Те имат своето място и роля в борбата с корупцията, но нямат полицейски функции и не могат да гарантират независимо разследване на сигнали за корупция във властта. В този смисъл новата структура изобщо не е на една и съща плоскост с тях. Друг е въпросът, че и правителствената, и парламентарната комисия все още не са доказали убедително своето място в борбата с корупцията. Техните усилия трябва да се насърчават и занапред.
В никакъв случай не може да се говори, че новата служба ще бъде някаква суперполиция. Ако идеята за създаването й се възприеме, тя ще бъде независима институция с полицейски функции, аналогични на тези на НСБОП в момента. Единственото, което ще отличава тази служба, е специфичният кръг лица с високо обществено положение, които ще наблюдава.
Логичен би бил въпросът за гаранциите, че
тази нова служба ще бъде имунизирана от корупция
Те трябва да се търсят най-малко в три посоки.
Първо, в закона, с който ще се създаде службата. Този закон трябва да сложи преграда пред каквато и да било злоупотреба с възможностите на службата или събраната от нея информация. Второ, в обществения контрол, който обаче не бива да води до накърняване на изискванията за секретност. И трето, в упражнявания постоянен контрол от страна на прокуратурата. Съществени антикорупционни мерки са също включването в службата на достатъчно голям брой нови хора, необременени с никакви непозволени зависимости, както и създаването от страна на държавата на адекватни условия за работа и подходящо възнаграждение на нейните служители.
Всяка нова служба натоварва държавния бюджет. Целият въпрос е в това дали дадените тук пари ще се оправдаят. Ако цената на допълнителните разходи е в това да се възстанови доверието на гражданите към държавата, в това да се променят репутацията на България пред чуждестранните ни партньори и инвестиционният климат у нас, то средствата ще бъдат оправдани.
---------------каре-----------
Най-общо предимствата на новата служба могат да бъдат систематизирани по следния начин:
- борбата с корупцията сред най-висшите представители на политическия и държавния елит ще се концентрира на едно място, което ще оптимизира ефективността й;
- корупционните престъпления, извършени от хора, облечени с власт, ще се разкриват от един независим орган, който няма да се съобразява с "политически чадъри";
- своевременното разкриване на корупционните престъпления ще направи по-ефективно събирането на доказателства, които впоследствие да бъдат предоставени на прокуратурата и съда;
- своевременната реакция срещу проявите на корупция в най-високите етажи на властта ще възстанови и доверието на гражданите в държавността;
- наличието на независим орган за борба с корупцията ще окаже и съществен превантивен ефект в дейността на лицата, облечени с власт, които вече няма да разчитат на политически осигурен комфорт.
Ако идеята за създаването на тази нова служба получи принципно одобрение, то всички въпроси за нейното устройство и функции ще намерят своите отговори в разпоредбите на закона. Основните параметри в него могат да бъдат систематизирани по следния начин:
- службата се създава със закон като независима и невоенизирана институция с едноличен ръководител;
- ръководителят на службата се назначава с мандат, различен от този на Народното събрание, и не може междувременно да бъде сменян;
- службата притежава онзи обем полицейски по своя характер функции, които притежават и сега действащи служби на МВР;
- службата разкрива и участва в разследването на корупционни престъпления, извършени от сравнително малък кръг най-отговорни длъжностни лица - от президента до областните управители например. Службата трябва да работи по разкриването на случаи на корупция и сред лицата, които се ползват с имунитет;
- служителите в новата служба са малък брой и на тях са осигурени всички условия да изпълняват дейността си, включително и подходящо заплащане и гаранции за личната им сигурност;
- събраните от службата данни за извършени корупционни престъпления се предават на прокуратурата, която преценява дали да възбуди наказателно преследване;
- службата се отчита за своята дейност веднъж годишно пред Народното събрание.
Очаквам темата за корупцията да обедини всички отговорни политически сили. По този въпрос няма място за никаква ревност между институциите. Ако идеята ми бъде възприета по принцип, аз и моят екип ще окажем максимално съдействие за създаването на закон, който да реализира тази идея.
Оттук нататък полемиката за новата служба трябва да се води не само в медиите, но и на политическо ниво.
Дори и идеята ми да не намери приложение, аз ще бъда доволен, ако политическите сили и институциите бъдат провокирани да излязат със свои предложения по темата. Готов съм да подкрепя всяко предложение, което ще помогне на борбата с корупцията, тъй като сегашното положение не задоволява никого.
--------
* Заглавието е на редакцията.
|
|