Сериозен ръст в кражбите на коли спрямо миналата година отчита МВР, става ясно от отговор на вътрешния министър Румяна Бъчварова на депутатски въпрос. Според данните до края на юли са регистрирани 2696 кражби на коли. За цялата минала година те са 3198, т.е., ако тазгодишната тенденция се запази, увеличението ще е с поне 30%. На ден се крадат средно по 13 коли, половината от тях в София.
България остава благоприятно място за организиране на канали за прекарване на крадени коли, пише в отговора си Бъчварова. "И през 2015 г. интересът на чуждестранните и българските престъпни структури към незаконния трафик на МПС остава устойчив, най-вече поради благоприятното геостратегическо положение на страната ни, наличието на транспортни коридори и пристанища. Откраднатите от Западна Европа автомобили се транспортират чрез изградени канали до страната ни, като по-големите пратки се прекарват с контейнери по шосе или чрез фериботи. Част от тях се пласират в България, а други се транзитират към Турция, Гърция, Украйна, Русия, Грузия и Близкия изток", казва Бъчварова. От началото на миналата година досега на граничните пунктове са хванати 312 крадени коли, като 138 от тях са били с българска регистрация.
В МВР е сформирана работна група, която изготвя предложения за поправки в НК заради кражбите на коли, става ясно от отговора на вътрешния министър. Една от тях е криминализиране на притежаването на инструменти и устройства, с които се обезвреждат алармите на коли.
РАЗМИНАВАНЕ
Данните за увеличения брой кражби на коли се разминават с твърденията на МВР, че има над 9% спад в престъпността, както и че се увеличава разкриваемостта. Въпреки че обобщаващите числа сочат спад на престъпността, МВР все още не може да се похвали с висока разкриваемост на най-масовите престъпления - кражбите. Полицаите стигат до извършителите в 28.7% от случаите. Още по-ниска е разкриваемостта при обирите по домовете - 22.8%. Малко по-голям успех имат разследващите при разкриването на грабежите - 34.4%.
|
|