:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,165
Активни 566
Страници 10,068
За един ден 1,302,066

Български филм отдава почит на спагети-уестърните

В "Имало едно време един уестърн" легендата Клаудия Кардинале играе себе си
И-НЕТ СНИМКИ
Клаудия Кардинале на снимачната площадка на "Имало едно време един уестърн"
Много е смело да направиш метауестърн, ако си от страна, чиято кинематография никога не е произвеждала уестърн, а и изобщо жанровото кино й куца. Още по-смело е да си дебютант и да се развихриш в международна продукция на границата между игралното и документалното, между реалността и фикцията, в която да играе голямата Клаудия Кардинале. Да я върнеш по снимачните площадки, където преди близо половин век със Серджо Леоне е снимала "Имало едно време на запад".

За всичко това - шапки долу за Борис Десподов (режисьор, съсценарист и съпродуцент) и Андрей Паунов (съсценарист и съпродуцент). Двамата смело правят първите си крачки в игралното кино след няколко успешни документални филма - "Коридор №8" на Борис и "Георги и пеперудите", "Проблемът с комарите и други истории" и "Момчето, което беше цар" - на Андрей.

Игралният им дебют се нарича "Имало едно време един уестърн" (английско заглавие - Twice Upon a Time in the West). Във вдъхновение за него се превръща едно призрачно градче от мукава в пустинята край испанския град Алмерия. Там някога са снимани не само уестърните на Серджо Леоне, но общо 600 филма между 1961 и 1979 г. Въпреки че златните години отдавна са отминали, местните продължават да живеят в своя полуизмислен свят на каубои, салууни, престрелки и конски тропот. За тази истинска "фабрика за уестърни" разказваше и Франко Неро при неотдавнашното си гостуване в София.

Самата Клаудия Кардинале се връща на това място със силен сантимент - и във филма, и в живота. Героинята й приютява като чистачка загадъчна българка. Мила (Диана Паскалиева) е пристигнала в Алмерия мълчаливо, криейки ревниво тайните си, водейки за ръка малко, ангелски русо момиченце. Едната от двете жени се опитва да си върне миналото, другата - да забрави своето. А мястото живее свой живот - въпреки че местният атракцион, разиграващ каубойски сценки за туристите, е пред фалит, в пустинята все още бродят индианци, които като в роман на Кастанеда достигат до прозрения за живота с древни опиати. Друго любопитно присъствие е Пепе Фонда, незаконен син на Хенри Фонда, чиято прилика с бащата е потресаваща. Многобройни са препратките към "истинските" уестърни от миналото - от съвременния каубой неудачник, който свири трели на Мориконе на хармоника върху ковчега на баща си до "къщата на Джил Макбейн", в която 47 години по-късно влиза същата, но поостаряла Клаудия Кардинале.

Като идея, мизансцен и техническо изпълнение копродукцията надхвърля всичко, което е създало българското кино напоследък. "Имало едно време един уестърн" изглежда чудесно. Не така стоят нещата по отношение на сценария. Десподов и Паунов признават, че са се оставили магията на мястото да ги води; търсили са повече духа и атмосферата, отколкото сюжета. И това са получили. Връзките между героите са хлабави, почти несъществени. Криминално-семейната интрига около Мила остава неясна, историите на местните - също, дори иконичният образ на Кардинале е "зарязан" и незавършен във финала.

Склонна съм да им простя това, защото филмът им е фенски. Кинаджийски. Сантиментален. Обяснение в любов към киното (при положение че повечето филми на български творци са обяснение в любов предимно към собствения им пъп и към държавната пара). Но дали публиката ще им го прости?

10
1338
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
08 Октомври 2015 19:40
Склонна съм да им простя това, защото филмът им е фенски. Кинаджийски.



Почти толкова кинаджийски, колкото музиката на ХХХ (попълнете по избор) е "музикантска"...
И което винаги е крайно лош атестат за самото произведение.

Шегите настрана - чуя ли някой български сценарист / режисьор да обяснява как от един момент нататък филмът почвал да го води (в случая - "магията на мястото"...), значи положението е отекло извън всякакъв контрол и накрая се е получило едно голямо... отичане...

Със сигурност съм го чувал (чел) вече това обяснение преди време, при това неведнъж и то пак тук на страниците на "Сега", в отделни интервюта с различни родни творци.
08 Октомври 2015 19:46
Много е смело да направиш метауестърн, ако си от страна, чиято кинематография никога не е произвеждала уестърн, а и изобщо жанровото кино й куца.


Ами!?
"Съдията" с Георги Черкелов е типичен случай на уестърн.
08 Октомври 2015 23:57
Поредният "шедьовър" на новото българско кино? "Много готин филм с много слаб сценарий"?! Е, няма такъв филм, както се казва в една истинска филмова класика.
09 Октомври 2015 05:58
И къффф се пак му е уестърнът на българското кино. Да бяха отдали почит на "Селялинът с колелото". Примерно. Или на българската комедия - "Специалист по всичко", "Топло", "Бон шанс, инспекторе"..., списъкът е много, много, много дълъг.
09 Октомври 2015 08:56
Уестърн в България няма как да има, поради географски причини.
Виж, ийстърн по-може. Като такъв мисля, че се води "Осмият".
09 Октомври 2015 10:27
Wrecage, изпреварил си ме.

Всъщност ако разширим понятието "уестърн" и го нагодим към нашенските особености - "ийстърн" (братя Стругацки, благодаря) - можем да вкараме в тази категория и други български филми.
09 Октомври 2015 10:31
и филмът и "анализът" са равностойни- отчайващо посредствени.
09 Октомври 2015 12:53
"Ийстърн" беше "Бялото слънце над пустинята" и разни други съветски, "Съдията", сигурно има и още. Ама имаше и наши, балкански, "уестърни" - "С цървули по дивия запад" - югославски и един наш, в копродукция с Куба, нещо за инките беше...
09 Октомври 2015 13:13
"Ийстърн" беше "Бялото слънце над пустинята" и разни други съветски

Eastern e суб-жанр на уестърна. Един от многото*. "Бялото слънце над пустинята" и "Съдията" се различават от, примерно, 3:10 to Yuma или The Outlaw Josey Wales единствено по местните културни специфики и костюмите, иначе всички жанрови клишета и тропи са си там.

p.s. Най-добрият(според мен) уестърн от Unforgiven насам е австралийският The Proposition. Препоръчвам го.

09 Октомври 2015 13:54
Румънците направиха готини уестърни, серията за "Трансилванците..." например. Мърджелату ли се казваше главния герой?
На Серджиу Николаеску филмите за комисаря Молдован донякъде, ако разширим понятието "уестърн".
Оопс, май се отплеснах, сега забелязах, че става дума за спагети - уестърн - италианският принос към класическия такъв.
Между другото, след като "Съдията" мина на големия и го пуснаха на малкия екран, кинокритикът (не съм сигурен дали не беше Вл. Игнатовски?) спомена, че това може би е първият български спагети-уестърн, като допълни, че може да бъде наречен "боб-уестърн"; балкански особености все пак.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД