:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,749,552
Активни 611
Страници 6,019
За един ден 1,302,066

Шотландец взе Нобеловата награда за икономика

Проф. Ангъс Дийтън е отличен за анализа си на потреблението, бедността и благосъстоянието
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Представители на Кралската шведска академия на науките (вдясно) обявяват пред журналисти в Стокхолм избора на проф. Ангъс Дийтън за носител на наградата за икономика.
Носителят на Нобеловата награда за икономика за 2015 г. е професор Ангъс Дийтън за неговия "анализ на потреблението, бедността и благосъстоянието", съобщиха от националната банка на Швеция. Дийтън е родом от Шотландия, но в последните години работи в университета Принстън в САЩ.

"За да се създаде такава икономическа политика, която стимулира по-високите доходи и намалява бедността, е необходимо да бъде разбран потребителският избор на отделния индивид. Ангъс Дийтън повече от всеки друг е допринесъл за укрепването на това разбиране", се посочва в съобщението на банката.

"Като свързва частните индивидуални избори и колективните ефекти, неговата научна работа помага да се трансформират сферите на микроикономиката, макроикономиката и икономиката на развитието", посочват от Кралската шведска академия на науките.

Премията в областта на икономическите науки, известна още като Нобелова награда за икономика, е учредена през 1968 г. от националната банка на Швеция и се връчва от Кралската академия съгласно принципите за отличаване на постиженията в други области, както е завещал Алфред Нобел.

В началото на своята научна кариера през 80-те години Дийтън разработва система, която обяснява как търсенето на определена стока зависи от цените на всички стоки и от индивидуалните доходи. Този подход и по-късните му изменения са се превърнали в стандартен инструмент за оценка на реално прилагани политики. В серия публикации от края на миналия век Дийтън обяснява как съществуващата тогава теория за потреблението не може да обясни взаимодействието между доходите и потреблението. Според него учените трябва да разглеждат как всеки индивид адаптира потреблението си спрямо собствения си доход. В по-скорошните си изследвания Дийтън подчертава как използването на надеждни показатели за потреблението на едно домакинство може да помогне за различаването на механизмите зад икономическото развитие. Дийтън описва също и как умелото използване на данните за домакинствата може да хвърли светлина върху въпроси като връзката между доходите и приема на калории, като степента на половата дискриминация в едно семейство.

ПРОГНОЗА

Контролът върху изкуствения интелект от страна на корпорациите може да обрече останалите слоеве от обществото на нищета, предупреди Стивън Хокинг. Известният учен отново коментира една от любимите си теми - изкуствения интелект и роботите, като не пропусна да предупреди за опасностите, които крият те за човечеството. Британският физик коментира темата за технологичната безработица - ситуация, при която технологичните промени водят до спад в търсенето на работна сила. В бъдеще основната част от производството може да бъде напълно автоматизирана и изпълнявана от роботи. Възможни са два сценария на развитие. При първия ще се подобри животът на всички хора за сметка на труда на машините. Във втория сценарий собствениците на корпорации, които контролират създаването на умни системи и роботи, ще застанат на върха на света, докато останалите слоеве от обществото ще потънат в нищета. Отчитайки сегашната ситуация, Стивън Хокинг прави извода, че човечеството по-скоро се развива по втория сценарий.
2
1138
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
13 Октомври 2015 21:37
Не зная колко живота мислят, че могат да живеят тези собственици на умни машини?
Та да хвърлят в мизерия целия свят.
13 Октомври 2015 22:34
Дийтон прославился пять лет назад благодаря исследованию, проведенному совместно с американским психологом Даниелом Каннеманом. Ученые задались вопросом, адресованным Остапом Бендером Шуре Балаганову: «Сколько вам нужно денег для счастья?» Опросив 450 тысяч американцев, они получили очень интересный результат.

Оказывается, чтобы человек спокойно переносил различного рода жизненные неурядицы, он должен зарабатывать не менее 75 тысяч долларов в год, или 6250 долларов в месяц. Если доход меньше, то неприятности воспринимаются более эмоционально. Однако при дальнейшем росте благосостояния степень удовлетворенности жизнью не меняется. Большие деньги счастья уже не добавляют.

«Вероятнее всего, при годовом доходе выше 75 тысяч долларов способность людей в буквальном смысле "покупать" жизненный опыт, приносящий сугубо положительные эмоции, уравновешивается негативными эффектами, лишающими человека возможности прочувствовать маленькие радости жизни», — сообщили ученые в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences.

О каких жизненных неурядицах шла речь? 75 тысяч долларов в год достаточно, чтобы не особо переживать о разводе с супругой, или о том, что у тебя не самый большой среди соседей и не самый быстрый автомобиль, и так далее. Выяснилось, например, что развод чаще беспокоит тех, кто зарабатывает менее 1 тысячи долларов в месяц, и реже тех, у кого заработок превышает 3 тысячи долларов.

Ангус Дитон отмечает, что в данном случае связь между деньгами и удовлетворенностью жизнью лишь косвенная. «Высокие доходы не делают вас счастливым, но они дают вам жизнь, которая воспринимается как более хорошая», — говорит он. В целом же исследование показывает, что не в деньгах счастье.

Лента.ру
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД