Независимо от студа стотици бежанци продължават да чакат с часове, за да се регистрират и да бъдат разпределени от Федералната служба за здравеопазване и социални нужди в Берлин. |
Турският президент Реджеп Ердоган се съгласи миналата седмица да помогне на Брюксел за справянето с бежанската криза. Турция прие да регистрира имигрантите, да засили наблюдението по границите си и да приема обратно хора, които нямат шанс да получат убежище в ЕС. В замяна ЕС се ангажира да разработи план за премахването на визите за турските граждани и ще създадат фонд от 1 млрд. евро, с които да се подобрят условията в турските лагери за бежанци.
Срещата на върха на лидерите от ЕС в четвъртък и петък също така ще засегне плановете за затягане на контрола по външните граници на съюза и за екстрадирането на нежеланите имигранти, което ще е грижа на европейската гранична служба ФРОНТЕКС. От изтеклия документ не става ясно дали ще се обсъжда налагането на т.нар. данък солидарност за подпомагане на бежанците в Евросъюза. За него съобщи преди дни германският в. "Зюддойче цайтунг", който цитира източници в германското правителство и Еврокомисията. Според тях става дума за допълнителни такси в бизнеса с петрол и финансовия сектор. Малко след това ЕК и германският канцлер Ангела Меркел категорично отхвърлиха твърденията, че има идея за такъв нов вид данък. "Не искаме налагането на подобен данък в Германия", заяви говорителят на Меркел Щефан Зайберт. Представители на Еврокомисията също отхвърлиха подобни планове.
ВИЗИТА
Германският канцлер Ангела Меркел ще посети Турция в неделя, за да обсъди сигурността, бежанците и конфликта в Сирия, съобщи говорителят й Щефан Зайберт, цитиран от агенциите. Канцлерът ще разговаря с президента Реджеп Тайип Ердоган и министър-председателя Ахмет Давутоглу. Меркел коментира миналата седмица, че ЕС се нуждае от Турция, за да спре притока на бежанци, но подчерта твърдата си убеденост, че страната не бива все още да става част от Евросъюза.