Руската военна операция в Сирия не е била неочаквана за САЩ, тъй като те внимателно са следили прехвърлянето на въоръжения в помощ на режима на Башар Асад. Това заяви в интервю за програмата "60 минути" на телевизия Си Би Ес американският президент Барак Обама. Той определи като неправилна руската стратегия. "Докато Асад е на власт, ще бъде невъзможно да се включат силите на умерената сирийска опозиция в борбата срещу "Ислямска държава", каза президентът. Той отхвърли твърденията, че САЩ губят позиции в Близкия изток, напомняйки за намиращите се в региона американски военни бази и самолетите над небето на Сирия и Ирак. Той отхвърли и предложенията САЩ да изпратят в Сирия военни сили, изтъквайки, че това само ще доведе до гибелта на още американски войници и до изразходването на още един трилион долара.
НАТО не планира да се намесва в ситуацията в Сирия, заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг по време на пленарната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО в норвежкия град Ставангер. "За момента не са достигнати съществени успехи на дипломатическия фронт в Сирия", заяви федералният канцлер Ангела Меркел в интервю за "Билд". Външните министри на страните от ЕС осъдиха поведението на Русия в Сирия и я обвиниха в подкопаване на процеса на регулиране на кризата в тази страна. Те не смятат за възможно сътрудничеството със сирийския президент Башар Асад в борбата срещу джихадистите.
В борбата срещу радикалната групировка "Ислямска държава" се включва новият съюз "Демократични сили на Сирия", който ще бъде под шапката на западните и сунитските арабски държави, пише в. "Зюддойче цайтунг". В алианса ще влязат Свободната сирийска армия, Армията на бунтовниците, сирийски християни и най-вече кюрдските отряди за самоотбрана.
|
|