През 2014 г. се увеличава броят на децата до 17 г., изложени на риск от бедност. Те са 31.7%, или с 3.3 на сто повече спрямо 2013 г., сочат данните на Националния статистически институт, цитирани от БГНЕС.
През 2014 г. относителният дял на децата с материални лишения е 58.4%, а за 13.8% от децата нито една потребност не може да бъде удовлетворена поради финансови причини. Половината от децата - 52.8%, не могат да си позволят почивка извън дома поне една седмица в годината, редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент, участие в младежки организации и др. 50% от тях не могат да си позволят екипировка за игри навън, а 49.8% от децата не могат да имат колело, ролери, кънки и др.
Всеки две от пет деца не разполагат с подходящо място за учене или писане на домашни, едно хранене, включващо месо, пиле или риба поне веднъж дневно, и купуване на книги, които са подходящи за възрастта на децата (без учебници и учебни помагала).
Важен фактор за предотвратяване на риска от бедност са образователната степен и професията на родителите, въпреки това има бедни деца и сред висшистите, което означава, че семействата им са от т.нар. работещи бедни, сочат данните на НСИ. По-високото образователно равнище дава възможност за по-широк достъп до пазара на труда и съответно до по-високо заплащане. През 2014 г. всяко седмо от десет деца, или при 72% от децата, чиито родители са с начално или без образование, живее в бедност. Само 3.2% от децата на лица с висше образование живеят в риск от бедност, или приблизително 23 пъти по-малко спрямо децата, живеещи в домакинства с начално или без образование на родителите. Такива са най-често семействата от ромски произход. Рискът от бедност при децата в домакинства с родители със средно образование е четири пъти по-висок от този при децата с родители с висше образование.
Социалните трансфери за семействата - обезщетения, социални и семейни помощи и добавки, намаляват риска от бедност сред децата с 14.1 процента.
|
|