Регистрираните наблюдатели до момента за местния вот и референдума на 25 октомври са само 720 души, показа проверка на "Сега". Числото е направо нищожно на фона на 25-те хиляди души, които следиха за честността на парламентарните избори през октомври м.г. Ненадминат остава рекордът от евровота през май 2014 г., когато неправителствени организации, някои от които свързани с политически партии, регистрираха 60 хил. наблюдатели. Крайният срок за регистрация сега е 23 октомври.
Организациите, които Централната избирателна комисия досега е одобрила да следят изборния процес, са само 12, от които половината са членове на нейния обществен съвет. С най-много наблюдатели ще разполага Институтът за социална интеграция - 255. Шефът на сдружението Катя Колева беше кандидат за евродепутат от листите на БСП през 2014 г. ЦИК отказа да регистрира 6-има от нейните хора, тъй като са кандидати на местния вот, а един е непълнолетен. Следват Асоциация "Прозрачност без граници" със 160 души и сдружение "Младежки демократичен алианс" със 132-ма. Регистрирали са се и 7 наблюдатели от ЦИК на Косово и 22-ма от датската неправителствена организация Silba, следяща развитието на демокрацията в Източна Европа.
Отказ са получили сдружение "Истината за Стара Загора", тъй като председателят му Янко Янков е кандидат за общински съветник, и Гражданско обединение "Единни за промяна", чийто шеф Росица Кирова е претендент за кмет на Видин. Отхвърлен е и Земеделски младежки съюз, защото един от членовете на управата му се пробва за общинар.
АНКЕТЬОРИ
1576 са регистрираните до момента анкетьори от 5 социологически агенции, които ще следят за резултатите от изборите - Екзакта Рисърч Груп (375), Алфа Рисърч (432), Галъп Интернешънъл Болкан (395), АФИС (297) и "Сова 5" (77). Всички агенции, с изключение на "Сова 5", имат по неколцина отхвърлени анкетьори, тъй като проверката е установила, че става въпрос за кандидати за местните избори, лица с невалидни ЕГН или непълнолетни.
|
|