Версията на главния секретар на МВР Георги Костов (вляво) и окръжния прокурор на Бургас Калина Чапкънова се разклати. |
Според единодушните показания на чужденците при моста е имало четирима или петима полицаи. Никой от групата не е оказал съпротива, но всички се разбягали в различни посоки. В този момент двама от полицаите започнали да стрелят, като всеки произвел по два изстрела. Зияулах Вафа бил улучен и паднал. Тогава всички легнали на земята и изчакали пристигането на подкрепления, разказаха от БХК.
Според правозащитната организация инцидентът повдига сериозни въпроси с употребата на огнестрелно оръжие, която не изглежда да е била абсолютно необходима при тези обстоятелства. От БХК припомнят, че това не е първият подобен инцидент на българската граница. През есента на 2000 г. в района на граничното управление в Ивайловград при опит за задържане на 91 души в гориста местност граничен патрул застрелял иракчанин. И тогава се твърдяло, че става дума за рикошет от произведен във въздуха предупредителен изстрел.
От МВР вчера не пожелаха да коментират новите данни, тъй като има досъдебно производство по случая.
В официалната версия се усъмни и бившият началник на "Гранична полиция" ген. Валери Григоров. "Професионалното ръководство на МВР говори доста хаотично и нелогично от гледна точка на фактологията и действията на полицейските служители" каза той пред bTV вчера. Според него има пропуски в охраната на държавната граница, а квалификацията и подготвеността на служителите е изключително ниска. Бившият директор поясни, че през 2006 г. в "Гранична полиция" е имало над 9000 служители, а сега са 6000. Той допълни, че е налице и очевидна грешка в тактиката - никой полицай не може да допусне в непосредствена близост до себе си група от 54 човека: "Това е все едно да влезеш в агитката на "Левски" или ЦСКА", аргументира се той.
НА ТЪМНО
МВР няма средства да поддържа системите по границата, призна пред "Капитал" зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев. Той се оплака, че финансовото министерство отказало да отпусне допълнително средства на МВР за охрана на границата, въпреки че били договорени европейски средства за следващия програмен период и ставало дума само за временно финансиране от бюджета. "Четири пъти за последните 12 месеца МВР се опитва да прокара през Министерския съвет план за справяне с миграционния натиск и четири пъти Министерството на финансите отказа да го съгласува и да отпусне пари за охрана на границата", заяви Гунев. Той потвърди, че сметките на вътрешното министерство за ток действително са нараснали, но проблемът бил, че МВР няма средства за поддръжка на системите за охрана на синя и зелена граница.