Отчетените сделки с жилища са значително повече в сравнение с година назад. Наблюденията сочат около 20-25% ръст на пазара на апартаменти. Не е изненада, че най-активен е пазарът в София и в големите градове като Пловдив, Варна и Бургас. Такава бе тенденцията и в годините преди големия застой след 2008 г. Цените също бележат ръст от около 2-3% на годишна база. И броят на сделките, и ипотечното кредитиране продължават да растат с устойчиви темпове, показват и данните на Агенцията по вписванията за третото тримесечие на тази година.
Най-показателно обаче е времето, за което се продават имотите - то се е скъсило двойно в сравнение с година по-рано. Оказва се, че щом се появи добра оферта, тя води до бърза и успешна сделка между търсещите и предлагащите жилището. През изминалите месеци имаме рекорд по бързина на продажба на имотите, сочат данни на "Бългериън пропъртис". Според тях средният период, за който са се продавали жилищата в София, е бил 50 дни. Преди 5-6 месеца е бил 73 дни, а преди година - 96 дни. Според анализаторите това показва, че пазарът е значително по-ликвиден и динамичен.
През последните година-две на жилищния пазар в големите градове започнаха да излизат купувачи, които отлагаха покупката заради кризата, и очакванията цените да продължат да спадат. Сега те искат да направят сделка, преди тенденцията за увеличение на цените да се затвърди. Плавно се засилва и активността на купувачите, които придобиват имоти с цел инвестиция, макар че делът им от всички сделки остава в рамките на 20%. "15-20% са хората, които купуват за инвестиция", коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър на "Адрес Недвижими имоти".
Според анализаторите основните групи купувачи са две - тези, които придобиват първия си собствен дом, и тези, които продават по-малко и по-старо жилище, за да купят по-голямо, ново и с по-добра локация.
Все по-осезаемо се засилват и покупко-продажбите "на зелено"
Според управителя на агенция Софконсулт Галина Максимова вече има раздвижване и на наемния пазар, както и увеличение на наемите. Така инвестицията в имот например в София става по-атрактивна - с доходност от около 5% годишно в сравнение с около 1% от депозит в банка.
2015 г. очевидно преминава под знака на възстановяващ се имотен пазар. И това е най-очевидно в София, категорични са брокерите. Броят на сключените сделки се е увеличил при стабилен ръст в цените - с около 6% за година. Строителната активност значително нараства - двойно повече разрешителни за строеж и също толкова реално новозапочнати сгради в повече. Ясно се вижда, че търсенето расте, доверието се повишава и все повече сделки се сключват "на зелено". В същото време, при стабилен и развиващ се пазар банките се конкурират помежду си и предлагат все по-добри условия за жилищни кредити, с по-гъвкави срокове на изплащане и по-леки условия за кандидатстване.
Столицата остава най-динамичният и привлекателен пазар на имоти заради концентрацията на работни места. От началото на годината сделките се увеличават с 20% спрямо периода януари - септември 2014 г., сочат данните на Агенцията по вписванията. "Към края на тази доста динамична година за имотния пазар в София имаме ясна видимост, че ще приключи с около 6% ръст в цените на имотите и 20-30% ръст в реализираните покупко-продажби", коментира и Полина Стойкова, изпълнителен директор на "Бългериън пропъртис". По данни на компанията средната цена на сделките с жилища в столицата за деветмесечието е 781 евро за квадратен метър при 738 евро на квадрат за същия период на миналата година.
Нарастването на цените на имотите в София в третото тримесечие на тази година е 1.8% спрямо предходното тримесечие. Средната обща цена на купените апартаменти в София за периода юли-септември е 66 500 евро. Търсенето е основно на тристайни апартаменти, но до реални сделки се стига по-често с по-малки жилища на цени между 40 хил. и 60 хил. евро. Средната площ на закупените жилища е 80 кв. м. Тухлените жилища на 2-ри до 4-ти етаж са най-предпочитания тип имот. Оказва се, че
купувачите предпочитат отопление на ток
- над 60% от продадените жилища.
Най-търсени остават тези в центъра и южните квартали - "Младост", "Витоша", Студентския град и Манастирски ливади. В тези райони има добро предлагане на сгради ново строителство, които са на цени 650-750 евро на квадратен метър. Най-скъпо се продават апартаментите в центъра и в "Лозенец" - 1100-1200 евро за квадрат.
От най-големите градове единствено пазарът във Варна продължава да буксува заради отдръпването на руските клиенти. Отчита се спад от 4% на годишна база. При ипотеките за тримесечието намалението достига 6%, но на годишна база е отчетен ръст от 17%. Това увеличение доказва, че на пазара в морската ни столица преобладават българските купувачи, които търсят външно финансиране, както и че вероятно част от ипотечните кредити са изтеглени за удовлетворяване на други нужди, а не за закупуване на жилище.
По данните на Агенцията по вписвания в морската столица продажбите спадат през последните месеци, но това се дължи отчасти и на ваканционния пазар, тъй като във Варна се вписват и сделки в курортите около града. Конкретно за градския пазар цените на имотите бележат ръст като този в София - около 6%. Средната цена на сключените сделки през третото тримесечие във Варна е около 800 евро на квадратен метър.
В Пловдив пазарът на жилища отбелязва ръст от почти 5% на годишна база. При ипотеките спадът за последното тримесечие е 4%, но ръстът на годишна база достига 29%. Вторият по големина град в страната следва изкъсо тенденциите в столицата. Среднaта цена, на която се сключват сделки с жилища, по данни на "Бългериън пропъртис", е 570 евро на квадрат, а годишното поскъпване е с около 4.5%.
В Бургас обемите на продажби на имоти също нарастват с около 5% на годишна база, а средната цената на жилищата в града е около 600 евро за квадратен метър. Забелязва се спад в новоиздадените разрешителни за строителство на жилищни сгради, но и това се дължи основно на отлива при ваканционните имоти през тази година. Бургас обаче е единственият от най-големите градове, в който сделките с имоти нарастват и за третото тримесечие спрямо второто, и на годишна база - със съответно 9% и 5%, сочат наблюденията на брокерите. При ипотеките увеличението е още по-голямо - за тримесечието достига почти два пъти, а на годишна база - почти три пъти.
Ако миналата година "ефектът КТБ" оказа сериозно влияние и върху имотния пазар, сега той се развива по-независимо от подобни влияния. Този ефект определено даде тласък на пазара. Сегашното оживление
съвпадна и с понижението на лихвите по банковите депозити
Това пък изкара на пазара не само хората, които купуват за жилищни нужди, но и хората със спестявания, които търсят по-висока доходност. Така, след като 2014 г. беше определена като преломна за жилищния пазар у нас, 2015 г. може би наистина ще е най-силната след кризата.
Дали обаче ще последва нов възход? Тенденциите не са еднозначни. Брокерите все по-често говорят за недостиг на качествени жилища, които да бъдат предложени. В същото време някои агенции наблюдават отдръпване от пазара на свои клиенти - продавачи, които предпочитат да изчакат евентуални по-високи цени. Увеличават се обаче сделките "на зелено" заради раздвижването на строителството. Това е особено видимо в райони с повишено търсене, като столичния квартал "Младост", където догодина се очаква да бъдат завършени доста нови жилищни сгради. По принцип качествените нови сгради с добро местоположение се разпродават добре още преди получаване на разрешение за ползване.
Затова очакванията са интересът към ново качествено строителство да се засилва. Освен това са променени и схемите за плащане при покупка на зелено. Те са доста по-строги за строителите в сравнение с времето преди кризата и защитават в по-голяма степен потребителите. Купувачите обикновено плащат 10% при сключването на предварителен договор, а остатъка - при въвеждане на сградата в експлоатация. По-този начин се минимизира рискът на купувача. Според Калоян Богданов от "Адрес" засега няма нови "капани" при договарянето на сделки "на зелено". Брокерите вярват, че строителните предприемачи са наясно с пазара и че вече са отпаднали случайните играчи, които биха се изкушили от новата вълна на търсене.
Лихвите по ипотечните заеми слязоха под 5%
Сезонът за покупка на жилища е в разгара си, а в същото време банките разполагат с милиарди, които няма къде да пласират. Затова и между тях върви яростна конкуренция с ниски лихви и промоционални условия. В момента лихвите по ипотечните заеми са на невиждано ниски нива. Освен това в периода октомври - декември банките традиционно активизират промоциите си. Някои от тях вече предлагат жилищен заем с лихва и под 5%. Средно лихвените нива са между 4.75% и 5.8%.
Към края на август средната лихва по новите жилищни кредити в евро беше 5.71%. За сравнение, през август 2014 г. лихвата по тези заеми бе 7.08%. Средната лихва по новите жилищни кредити в лева е 5.61% спрямо 6.60% година по-рано. Още по-видимо е рекордното поевтиняване на кредитите за нов дом в сравнение с цената на заемите седем години по-рано - през 2008 г., последната година от имотния бум. Лихвите по заемите в лева тогава са били средно над 9%. За последно толкова ниски лихви като сегашните е имало през май 2006 г. - средно 5.64%. С разгара на финансовата криза и сриването на имотния пазар обаче повечето от тях впоследствие бяха едностранно завишени от банките.
На фона на рекордно ниските лихви и на данните за раздвижване на имотния пазар според банковата статистика няма сериозно увеличение на жилищните кредити. Как тогава българите купуват все повече имоти?
Реалният ръст на новите ипотечни заеми в сравнение с миналата година е 12-13%, твърдят експерти. Той обаче не е отразен в общата статистика, защото се припокрива с погасяването на вече съществуващи кредити.
"Истината е, че статистиката на БНБ дава информация за общия портфейл, а не за новите кредити", коментира пред "Сега" кредитният консултант Тихомир Тошев. "Ипотечният пазар тръгна активно през 2006 г. и сега кредитите между 7 и 10 години вече се погасяват. Българите използват част от спестените пари, за да погасят теглените преди години кредити", обяснява той.
Друга тенденция, която очертават експертите, е, че все по-голяма част от купувачите на жилища са натрупали достатъчно спестявания, за да осигурят по-голямо самоучастие и да покрият по-голяма част от цената на имота. Повечето от тях имат спестени между 20 и 30% от нужните пари за покупка на имота, а някои и повече. Такива клиенти не залагат на ипотека, а теглят потребителски заеми.
Друга причина за оживлението на имотния пазар са символичните лихви по депозитите в последната година. Това изкара на пазара не само купувачите на имоти, които задоволяват собствените си жилищни нужди, но и хора със спестявания, които търсят по-висока доходност в сравнение с депозитите. Според данните на брокерите в момента около 15-20% от купувачите придобиват имоти с цел инвестиция. Различните посредници на пазара обещават годишна доходност от отдаването на имот под наем между 3 и 7%. "У нас алтернативните начини за спестяване като взаимни фондове все още не са познати и голяма част от хората със спестявания избират инвестицията в имот. Тя може да носи между 3 и 4% за година", обясни Тихомир Тошев.
МЕХАНИЗЪМ
Едни от основните двигатели на кредитното раздвижване според експертите е по-доброто представяне на икономиката през 2015 г., както и нарастването на доходите на населението. За година средната заплата в София например е скочила с около 130 лв. до 1192 лв., показват данните на НСИ за второто тримесечие на тази година. Средната заплата през юни в страната се е увеличила с 66 лв. спрямо 2014 г. и стига 868 лв. За сравнение, през 2014 г. спрямо по-миналата 2013 г. заплатата нарасна с 39 лв. Нивата на безработица през септември са спаднали до 9.2% при 10.5% година по-рано.
(лв./кв. м)
(Данните са на НСИ и са за апартаменти в областните градове.)
* Цените за 1993 г. са преизчислени в нови (BGN) лева.
Средна лихва по жилищните кредити (%)
в левав евро
Към края на август средната лихва по новите жилищни кредити в евро беше 5.71%. За сравнение, през август 2014 г. лихвата по тези заеми бе 7.08%. Средната лихва по новите жилищни кредити в лева е 5.61% спрямо 6.60% година по-рано. Още по-видимо е рекордното поевтиняване на кредитите за нов дом в сравнение с цената на заемите седем години по-рано - през 2008 г., последната година от имотния бум. Лихвите по заемите в лева тогава са били средно над 9%. За последно толкова ниски лихви като сегашните е имало през май 2006 г. - средно 5.64%. С разгара на финансовата криза и сриването на имотния пазар обаче повечето от тях впоследствие бяха едностранно завишени от банките.
На фона на рекордно ниските лихви и на данните за раздвижване на имотния пазар според банковата статистика няма сериозно увеличение на жилищните кредити. Как тогава българите купуват все повече имоти?
Реалният ръст на новите ипотечни заеми в сравнение с миналата година е 12-13%, твърдят експерти. Той обаче не е отразен в общата статистика, защото се припокрива с погасяването на вече съществуващи кредити.
"Истината е, че статистиката на БНБ дава информация за общия портфейл, а не за новите кредити", коментира пред "Сега" кредитният консултант Тихомир Тошев. "Ипотечният пазар тръгна активно през 2006 г. и сега кредитите между 7 и 10 години вече се погасяват. Българите използват част от спестените пари, за да погасят теглените преди години кредити", обяснява той.
Друга тенденция, която очертават експертите, е, че все по-голяма част от купувачите на жилища са натрупали достатъчно спестявания, за да осигурят по-голямо самоучастие и да покрият по-голяма част от цената на имота. Повечето от тях имат спестени между 20 и 30% от нужните пари за покупка на имота, а някои и повече. Такива клиенти не залагат на ипотека, а теглят потребителски заеми.
Друга причина за оживлението на имотния пазар са символичните лихви по депозитите в последната година. Това изкара на пазара не само купувачите на имоти, които задоволяват собствените си жилищни нужди, но и хора със спестявания, които търсят по-висока доходност в сравнение с депозитите. Според данните на брокерите в момента около 15-20% от купувачите придобиват имоти с цел инвестиция. Различните посредници на пазара обещават годишна доходност от отдаването на имот под наем между 3 и 7%. "У нас алтернативните начини за спестяване като взаимни фондове все още не са познати и голяма част от хората със спестявания избират инвестицията в имот. Тя може да носи между 3 и 4% за година", обясни Тихомир Тошев.
МЕХАНИЗЪМ
Едни от основните двигатели на кредитното раздвижване според експертите е по-доброто представяне на икономиката през 2015 г., както и нарастването на доходите на населението. За година средната заплата в София например е скочила с около 130 лв. до 1192 лв., показват данните на НСИ за второто тримесечие на тази година. Средната заплата през юни в страната се е увеличила с 66 лв. спрямо 2014 г. и стига 868 лв. За сравнение, през 2014 г. спрямо по-миналата 2013 г. заплатата нарасна с 39 лв. Нивата на безработица през септември са спаднали до 9.2% при 10.5% година по-рано.
СРЕДНИ ПАЗАРНИ ЦЕНИ НА ЖИЛИЩА |
Областни градове | 1993* | 2001 | 2005 | 2008 | 2011 | 2014 |
Общо | 6,10 | 320,53 | 738,04 | 1363,48 | 905,39 | 869,75 |
Благоевград | 4,77 | 289,13 | 757,67 | 1257,08 | 780,16 | 747,12 |
Бургас | 7,91 | 380,25 | 1126,54 | 1722,88 | 1169,93 | 1137,29 |
Варна | 7,77 | 484,75 | 1198,08 | 2116,88 | 1487,79 | 1377,00 |
В. Търново | 5,14 | 358,58 | 701,56 | 1235,35 | 729,57 | 728,46 |
Видин | 4,98 | 193,42 | 356,75 | 897,09 | 579,56 | 512,51 |
Враца | 4,61 | 191,33 | 464,75 | 1013,54 | 628,13 | 516,51 |
Габрово | 4,46 | 289,92 | 485,71 | 863,21 | 532,53 | 514,77 |
Кърджали | 3,40 | 195,46 | 622,98 | 835,04 | 687,50 | 650,14 |
Кюстендил | 4,59 | 205,46 | 365,42 | 743,04 | 564,91 | 484,12 |
Ловеч | 4,34 | 135,00 | 365,76 | 876,47 | 621,38 | 558,41 |
Монтана | 5,75 | 221,74 | 479,89 | 919,71 | 679,15 | 558,53 |
Пазарджик | 4,75 | 216,79 | 460,29 | 866,42 | 656,16 | 611,04 |
Перник | 4,13 | 200,25 | 532,29 | 1145,00 | 703,18 | 594,26 |
Плевен | 6,01 | 299,17 | 738,67 | 1323,39 | 808,64 | 772,81 |
Пловдив | 6,67 | 361,54 | 862,88 | 1521,08 | 971,85 | 951,71 |
Разград | 4,31 | 250,58 | 431,63 | 938,75 | 664,36 | 651,00 |
Русе | 5,17 | 283,83 | 727,00 | 1652,42 | 865,35 | 887,09 |
Силистра | 4,62 | 170,54 | 406,53 | 740,15 | 662,47 | 629,99 |
Сливен | 4,35 | 254,13 | 618,21 | 1018,63 | 719,03 | 589,39 |
Смолян | 1,66 | 216,83 | 507,77 | 994,98 | 713,92 | 634,94 |
София-град | 12,17 | 600,71 | 1222,38 | 2329,88 | 1468,10 | 1481,06 |
София-окръг | 2,25 | 206,33 | 387,13 | 721,67 | 721,76 | 678,42 |
Стара Загора | 5,85 | 282,21 | 775,63 | 1415,33 | 888,14 | 892,99 |
Добрич | 3,93 | 222,10 | 485,58 | 913,83 | 705,83 | 641,69 |
Търговище | 3,55 | 167,21 | 488,87 | 894,22 | 635,84 | 654,60 |
Хасково | 4,84 | 320,67 | 593,25 | 1055,63 | 848,34 | 760,64 |
Шумен | 4,33 | 214,79 | 579,67 | 1005,08 | 683,01 | 704,75 |
Ямбол | 4,41 | 193,33 | 513,58 | 881,49 | 669,10 | 598,54 |
(Данните са на НСИ и са за апартаменти в областните градове.)
* Цените за 1993 г. са преизчислени в нови (BGN) лева.
Средна лихва по жилищните кредити (%)
август 2008 г. | 9.02 | 7.78 |
август 2011 г. | 7.81 | 7.71 |
август 2014 г. | 6.60 | 7.08 |
август 2015 г. | 5.61 | 5.71 |