Частните съдебни изпълнители (ЧСИ) са събрали само за половин година близо половин милиард лева - 475 млн. лв. в хода на близо 90 000 изпълнителни дела, обявиха от Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ). Сред събраните дългове са и 1.5 млн.лв. от издръжки и 4 млн. лв. от неизплатени трудови възнаграждения.
Според анализа на Камарата се отчита нов силен спад на делата в полза на банки. Банковите дела са представлявали едва 16 на сто от всички новообразувани дела. В сравнение с 2012 г. този спад е в размер на над 45 на сто. Обратно - делата от граждани не само не намаляват, но и леко се увеличават. От всички тях - 1050 са по трудови правоотношения и 490 са за издръжки. Ролята на ЧСИ в този сегмент расте, твърдят още от КЧСИ. От там отчитат трайна тенденция за увеличаване на делата в полза на държавата и общините. Спрямо 2011 г. ръстът е 100 на сто. От всички дела в полза на държавата - 7600 са публични държавни вземания, 3000 са частни държавни вземания. Приключените дела са 42 000.
Сериозен спад бележи броят на продадените в хода на принудителни производства имоти. За първите 6 месеца на тази година те са 4850. В тях се включват хотели, недовършени сгради, парцели, бизнес имоти, магазини, къщи, жилища, гаражи, земеделски земи и т.н. Продажбите дори реално са по-малко, тъй като при продан на една сграда статистиката отчита всеки един обект в нея - гаражи, паркомясто, офис и т.н. Ако данните за втората половина на 2015 г. покажат същата тенденция, би могло да се направи извод за връзка между делата в полза на банки и продажбите на имоти, смятат от КЧСИ. Отчита се и спад на продадените при публична продан движими вещи - само 710. Тук се имат предвид коли, картини и всякакво друго движимо имущество, включително и битова техника.
Частните съдебни изпълнители отчетоха, че за 10 години, откакто съществуват - от 2006 г. до юни 2015 г., са възстановили на граждани и бизнеса над 6 млрд. лв., а над над 560 млн. лв. са постъпили в държавния бюджет.
Частните съдебни изпълнители започват събирането на вземанията на съдилищата от разноски и наложени санкции по делата. Споразумението между ВСС и КЧСИ за това е в сила от 1 юли т. г. Процесът по възлагането стартира реално сега, твърдят от Камарата. Съгласно споразумението ЧСИ работят по делата без съдът авансово да им плаща такси. Разноските по изпълнението ще се събират впоследствие от длъжниците. В случаите, в които вземанията са несъбираеми (практиката сочи, че техният процент е значителен), разходите ще останат за сметка на ЧСИ.
"Позицията ни е, че при този недостиг на средства в бюджета на съдебната власт, а и не само в него, няма как съдът да плаща авансовите такси на съдебните изпълнители", смятат от Камарата. Тя има споразумения за събиране на вземания и с други органи на държавата - Комисията за финансов надзор, Съвета за електрони медии, Държавната агенция за горите.
ПЪТНИ ГЛОБИ
В ход са и разговори с ръководството на Националната полиция и КАТ за възлагане за събиране на глобите по Закона за движение по пътищата. Сега глоби за десетки милиони левове стоят несъбрани заради куп проблеми в процедурата и прехвърляне на отговорности между различни държавни институции.
|
|