:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,284
Активни 673
Страници 23,214
За един ден 1,302,066

Реформаторите искат централизация на изборната администрация

Затягане на контрола върху общинските и районните избирателни комисии от страна на Централната избирателна комисия иска Реформаторският блок. Това става ясно от проект за промени в Изборния кодекс, внесен от десните. Както ОИК, така и РИК ще трябва да приемат правилници за дейността си. А на ЦИК се дава правомощието да ги одобри, с което на практика получава, макар и малка, възможност да контролира по-ниските нива на изборната администрация. В момента те са почти независими, както призна и вицепремиерът Томислав Дончев, който пряко отговаряше за организацията на последните избори.

Освен това реформаторите предвиждат и увеличение на състава на ОИК и РИК. Целта е да се предотврати повторение на хаоса в столичната зала "Арена Армеец", когато 19-те членове на ОИК-София се оказаха недостатъчни за 1500-те секционни протокола от първия тур на местния вот. Максималният състав на районните комисии ще достига 21 (при 17 сега) в изборни райони с 10 и повече мандата. Членовете на общинските комисии в градовете с районно деление ще бъдат 35 (понастоящем 17), а на Столична община - 61.

МОДЕРНИЗАЦИЯ

С промените реформаторите искат и въвеждане на машинно броене на бюлетините в секционните комисии. Всяка комисия ще бъде оборудвана със специална машина, към която ще бъде прикрепен и технически помощник с висше или средно специално образование в областта на компютърните технологии. След като преброи бюлетините, машината ще отпечатва протокол с действителните и недействителните гласове, гласовете за всеки участник във вота и получените преференции. Само при "непреодолими външни обстоятелства" ще се прибягва до ръчно броене. Всяка преброителна машина ще има уникален регистрационен номер, който ще се отпечатва на протокола. Ако номерът на предадения в ОИК или РИК протокол се окаже различен, тогава съответният член на секционна комисия ще подлежи на глоба от 3000 лв.
910
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД