|
Ангела Меркел |
Страните от ЕС ще използват всички юридически средства, за да регистрират преминаващите мигранти, дори и те да отказват тази процедура, решиха вътрешните министри от общността. Това включва и принудително задържане, докато не им бъдат снети пръстови отпечатъци. Министърът на външните работи и по миграцията на Люксембург Жан Аселборн заяви, че трябва да се сложи край на безконтролното пропускане през границите на ЕС. Според Аселборн е илюзия да се очаква от Гърция сама да изпълни задачата по регистрация на всички мигранти, при положение че на гръцките острови всеки ден пристигат по 10 хиляди души, част от тях преминават на север през границите, без да се знае тяхната самоличност. Затова ротационното председателство на ЕС предлага по т. нар. балкански маршрут също да се създадат "центрове за обработка", подобни на вече откритите "горещи точки" на гръцка и италианска територия. "Тези центрове биха могли да се открият в и извън ЕС. Там ще се започват процедури за даване на убежище или за експулсиране, ако такъв е случаят. Когато говоря за страните извън съюза, имам предвид тези от Балканите, без Турция", каза Аселборн. Германската канцлерка Ангела Меркел призна, че е невъзможно да приеме и семействата на бежанците. Рекорден брой от 10 201 кандидати за убежище са пристигнали в Швеция миналата седмица, с което общият им брой т.г. до момента надхвърля 122 000.
Същевременно министрите обещаха да сътрудничат за по-бързото разпределяне на 160-те хиляди бежанци от Италия и Гърция. Към днешна дата няма насрочен полет до България с бежанци за преместване по националната квота, предаде БНР.
ПРЕЧКА
Апелативният съд в Ню Орлийнс потвърди забрана на мерките, предложени от администрацията на президента Барак Обама за частична легализация на незаконните имигранти в САЩ. Изпълнението на президентския указ трябваше да започне през май, но бе блокирано от съда в Тексас. Последва обжалване, но Пети окръжен съд в Ню Орлийнс потвърди решението, което бе потвърдено и от апелативния съд с два срещу един гласа. То може да бъде обжалвано пред Върховния съд.