Великобритания няма да настоява да има право на вето, за да блокира закони на ЕС, но Брюксел трябва да разреши на парламентите на някои страни членки да отхвърлят закони, ако не са съгласни с тях, заяви вчера британският премиер Дейвид Камерън в реч, в която изложи плановете си за реформи в съюза на фона на планирания референдум за членството на Великобритания, предадоха агенциите. "Европейският съюз трябва да играе по-малка роля в определени аспекти от управлението на страните членки", каза Камерън. Британският премиер изпрати на председателя на Европейския съвет Доналд Туск писмо с формулирани четири основни цели, които Великобритания ще търси в преговорите си с другите членки на ЕС. Те включват гаранции за интересите на Великобритания и останалите страни нечленки на еврозоната в единния пазар, увеличаване на конкурентоспособността, изключване на Великобритания от основния принцип за все по-близък съюз и засилване на ролята на националните правителства, както и ограничаване на достъпа на имигранти от ЕС до социалните придобивки.
По-рано британският премиер заяви, че подкрепя оставане на страната си в един реформиран ЕС, но също така даде да се разбере, че ще застане и зад излизане на Обединеното кралство от блока, ако лидерите на другите държави членки не го подкрепят за исканите промени. Дори и да се споразумее с Брюксел, Камерън ще срещне голяма съпротива от страна на британските евроскептици, включително и в редиците на собствената му Консервативна партия, коментират анализатори. Писмото до Туск ще постави началото на преговорите с ЕС преди срещата на върха на лидерите на съюза през декември, когато се очаква да бъдат доуточнени детайлите по исканията на Великобритания за предоговаряне на ролята й в ЕС.
Камерън вече обеща да проведе референдум за членството на страната до края на 2017 г., но и вчера не обяви кога точно ще стане това. До момента проучванията на общественото мнение показват, че повечето британци подкрепят оставане на страната в ЕС, но разликата между двата лагера намалява, особено на фона на безпрецедентната имигрантска криза в Европа.
РЕАКЦИЯ
Някои от исканията за предоговаряне на условията за членство на Великобритания в ЕС, по-специално за имигрантите, са "силно проблематични", коментира Европейската комисия, след като Камерън изпрати официално ключовите си искания до Брюксел. "Ние виждаме редица елементи, които изглеждат осъществими, като намирането на начин за увеличаване на ролята на националните парламенти. Някои искания са трудни, като връзката между държавите, които споделят еврото, и тези със собствена валута", обясни говорителят на ЕК Маргаритис Схинас. "Но някои неща са силно проблематични, тъй като засягат основните свободи на вътрешния пазар. Пряката дискриминация между гражданите на ЕС ясно попада в тази категория," добави говорителят.