И министърът на строителството Лиляна Павлова се обяви за забрана на летните гуми през зимата и за строги наказания за нарушителите. "Трябва да има по-сериозни санкции за тези, които не спазват изискването, което е в цяла Европа, да се кара със зимни гуми, за леките автомобили, и когато се изискват вериги, те да са налични", коментира Павлова. Заедно с председателя на пътната агенция Лазар Лазаров вчера тя отчете готовността на републиканските шосета за посрещане на зимата.
В момента в България зимните гуми не са задължителни, единственото изискване е грайферът да не е износен и да е поне 1.6 мм дълбок. В Народното събрание обаче вече е внесен проектозакон, който ще принуди всички шофьори да сменят летните "обувки" на колите си със зимни всяка година между 1 ноември -1 март. Вносителите на текста са депутати от почти всички парламентарни групи. Мотивите са ясни - да се ограничат катастрофите, причинени от пързалящи се по заледени пътища коли с неподходящи гуми. Същите мотиви изтъкна вчера и министър Павлова, която се оказа голям привърженик на солените санкции. "Това, което предстои да дебатираме с народните представители за леките коли, са глобите, ако нямат винетка и ако нямат зимни гуми. Има две хипотези - едната е да се изискват зимни гуми в периода ноември - март, втората хипотеза е да се изискват зимни гуми само при зимни условия. Нашето мнение е, че първият вариант е по-добър", каза Павлова.
В ОЧАКВАНЕ НА ПЪРВИЯ СНЯГ
По данни на регионалното министерство за чистенето на 20 000 км републикански шосета през зимните месеци ще бъдат мобилизирани над 3200 снегорина. В момента са налични 2700 снегопочистващи машини и са доставени средно около 50% от необходимите за целия зимен период материали, което означава, че първите седмици на очакваните снеговалежи през декември са осигурени, поясняват от МРРБ. За студения сезон ще бъдат впрегнати: най-малко 3200 снегопочистващи машини; 106 000 тона сол; около 300 000 тона пясък; над 11 000 тона луга.
|
|