Заради неяснотите около бъдещия ремонт на изтребителите МиГ-29 в Полша Министерството на отбраната (МО) ще преразгледа плановете си за сваляне от въоръжение на ветераните МиГ-21. Това става ясно от съобщение на МО до списание "Аеро". Бойният самолет, който вече 52 години се използва от военновъздушните сили (ВВС), трябваше да бъде пенсиониран този месец. Ако се забави ремонтът на МиГ-29 обаче, бойната авиация буквално ще бъде приземена.
"Командването на ВВС не планира снемането от експлоатация с последващо снемане от въоръжение на самолетите МиГ-21." Визията за МиГ-21 ще залегне в Плана за развитие на въоръжените сили 2020", пише в становището на ВВС. Това означава, че предстои поредното удължаване на ресурсите на изтребителите. Годността им, определена от производителя РСК "МИГ", изтече през 2012 г., когато машините навършиха 30 години. През август 2012 г. част от изтребителите от този тип бяха удължени до края на годината. Планираше се през 2013 г. самолетите да преминат през още една процедура по удължаване на живота им, но правнонормативни пречки попречиха това да се случи. Така самолетите не летяха през цялата 2013 г., а след февруари 2014 г. беше решено да се използват до 31 декември 2015 г.
Засега не е ясно какво ще се случи с договора за ремонт на МиГ-29, след като миналата седмица стана ясно, че ДАНС е започнала проверка по него. Той е бил възложен от прокуратурата на спецагенцията, след като гражданинът Р.З. е сезирал държавното обвинение за нарушения. Засега е ясно, че става дума само за материали от публикации в медиите, но това се приема като поредната атака срещу договора с Полша. Ратифицирането му от Народното събрание беше предшествано от заплахи от страна на Русия, че ще съди България.
След приемането на договора от парламента се видя рязка промяна в позицията на премиера Бойко Борисов по въпроса. Изненадващо той съобщи, че ремонтът можело да се извърши от завода "Г. Бенковски" в Пловдив, който е частен. Според позиция на МО обаче ремонтите в завода са спрени поради отказ на руската страна да предостави необходимите за тяхното изпълнение ремонтни групови комплекти. Има и законови ограничения поръчката да се възложи на завода, защото собственикът му е регистриран в офшорна зона, посочват от МО.
|
|