:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,606
Активни 639
Страници 12,171
За един ден 1,302,066

Винетките ще продължат да поскъпват и след 2016 г.

Винетките ще продължават да поскъпват и през следващите години, а не само през 2016 г. Това каза вчера регионалният министър Лиляна Павлова при представянето на новите и по-скъпи стикери за преминаване по пътищата и магистралите. От днес в пунктовете за продажба вече ще се предлагат първите 2 млн. винетки.

На фона на почти всекидневните протести срещу новите цени Павлова отново отсече, че те не са задължителни, а доброволни и трябва да ги купуват само онези, които искат да пътуват по шосетата. Министърът напомни, че по изчисленията на пътната агенция и на министерството реалната цена на годишната винетка за лека кола би трябвало да е 145 лв., а приетото увеличение е с 30 лв. - от 67 на 97 лв. "Затова трябва да се спазва поетапната актуализация на цените", заяви Павлова.

Според изчисленията на експертите всяка година трябва да се ремонтират по 2000 км пътища от общо 20-те хиляди км републиканска шосейна мрежа. "По принцип животът на един път е средно 7 г. У нас е увеличен на 10 г. Цената за превантивен ремонт на един километър е 360 хил. лв., така че годишно ни трябват поне 700 млн. лв.", каза шефът на агенция "Пътища" Лазар Лазаров. И той, и министър Павлова обясниха, че не е справедливо държавата да дотира ремонтите от бюджета и така да ощетява хората, които не пътуват по шосетата. Затова се налагало постепенно, чрез увеличаване на таксите, да се достигнат приходите, които са нужни за поддръжката на пътищата и магистралите. "Европа не дава пари за дупки и за рехабилитация, а само за нови пътища", отсече Лиляна Павлова.

Тя очаква по-високи приходи от по-скъпите винетки: "Годишно се продават около 6 млн. стикера. По данни на МВР в България има 4 милиона коли. Ако за всички бъдат купени добросъвестно винетки, приходите ще се увеличат". Въпреки че в бюджета за догодина за пътната агенция са предвидени досегашните 220 млн. лв., имало механизъм при повече приходи те да се насочат за шосета, както изисква законът за пътищата.

От днес в пунктовете за продажба са вече 2 милиона винетки. "Те са по-красиви, с по-добър дизайн, подобрена защита и нова цена", обясни Лазаров.



ДЕФЕКТИ

Малко повече от месец издържа трасето на новооткритата магистрала "Марица" и по нея се появиха дефекти. Лентата беше прерязана на 29 октомври, а през миналия уикенд асфалтът се напука. "Трасето не е компрометирано", заяви обаче инж. Лазар Лазаров. Според него малко преди откриването се оказало, че строителят не е осигурил брод за водите на река Банска, което довело до проблема с натрупани наноси и запушване на дренажите на магистралата. "Всичко вече е ремонтирано за сметка на строителя. Инспектираме магистралите всеки месец и е нормално да има дефекти", обясни още Лазаров. Той и министър Павлова се разгневиха от въпросите на журналистите за некачественото строителство и липсата на мерки в годините назад по тяхната поддръжка. Лазаров дори заяви, че ще има още дефекти. Не е ясно обаче как са допуснати тези пропуски, след като в началото на тази година държавата отпусна от бюджета още 43 млн. лева именно за укрепване, за дренажи и за довършителни работи.
19
2967
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
14 Декември 2015 19:45
Гарантирано от ГЕРБ!
Направиха схемата как да си купят изборите и съвсем онагляха!
14 Декември 2015 20:01
Че ще поскъпват - няма как. Пазара - регулатор , предприемчивост, инвестиции, силни сигнали и ясни знаци, Европа .....
А пропадането на току откритите пътища и магистрали с рязане на лентички - и те ли ще са обичайни явления ?
14 Декември 2015 20:06
По принцип животът на един път е средно 7 г. У нас е увеличен на 10 г. Цената за превантивен ремонт на един километър е 360 хил. лв., така че годишно ни трябват поне 700 млн. лв.


И кой е казал, че пътищата трябва да се поддържат само с парите на тия които ги ползват в момента? Ако никой не пътува година - няма ли да има поддържане? Винетките трябва да покриват само амортизациите на пътищата от автомобилите, а не постоянните разходи които се правят и без да пътува никой по пътищата.

Плащането на превантивните ремонти само с винетки е рецепта за криза - както в поддържането на пътищата.. така и в икономиката. Щото увеличаването на цените на винетките намалява пътуването .. свива икономиката на държавата. Увеличава се използването на фалшиви винетки или пътуването без винетки.. особено когато винетките са със стикери а не електронни.

---
http://mickideas.blogspot.com
14 Декември 2015 20:38
Ще ми е интересно да чуя Лилето за акцизите върху горивата, колко се събират, за какво се ползват?
14 Декември 2015 21:56
Нагли и крадливи хелуини. Че и лъжливи. В нормалните страни винетките са задължителни САМО ЗА НЯКОИ пътища.
В Булгаристан винетките са задължителни и за коларските пътища. Дебелото да не ми се пени нахално, че който не искал да купува винетки, да не купува, защото по този начин се ограничава правото на всеки за пътуване и придвижване из страната. В другите страни, не тази на победилата мафия, има избор дали да се ползват пътища с винетки или да се ползват други пътища, т.е. липсата на винетка не ограничава правото за придвижване, но се ползват други пътища. Затова наглостта и безочливият цинизъм на ТАЯ е толкова отблъскващо гнусен.
За интересуващите се давам линк с данни за винетките в повечето европейски страни. Сами се убедете що за клептократи ни скубят:

http://www.vinetki.eu/
14 Декември 2015 23:06
Така и не разбрах - как в два пъти по-голяма Румъния се оправят с ДВА пъти по-евтина винетка - само 28 €?!...
14 Декември 2015 23:48
Те така от Европа пари за дупки не моат са крадат - само за нови пътища . Затова някой трябва да плати и за кражбата за дупки.Лилито все -повече ми харесва .
15 Декември 2015 00:14
Годишно се продават около 6 млн. стикера. По данни на МВР в България има 4 милиона коли
. Не разбрах, транзитно преминаващите автомобили освободени ли са от винетки? Защото за 6 часа на Капитан Андреево се образува 24 км опашка, което е повече от 2400.Грубо, годишно това прави към 40 млн. транзитно преминаващи с дневна винетка от 21 лв. (за коли над 3.5 тона) или 15 лв. седмична за леките. А това са почти 600 млн. лв. Или и "винеткаджиите" кат митничарите събират по пет евро "такса спокойствие", която не постъпва в Пътната агенция.
Не разбирам, как така има хора, които не били ползвали пътищата. За Бойко Борисов е ясно - кракът му не стъпва на асфалт, когато колесникът на Фалкон-а се затвори. Ама линейките, пожарните и автобусите нямат крила и бабите, отишли до съседния град я за пенсия, я за илач или преглед, отма си плащат винетката през цената на атобусния билет.
Освен това, при 300 хил. регистрирани ТИР-а, Пътната агенция трябва да събира минимум 300 млн. лв., а не 220 млн. лв. както "скромно" очакват въпреки повишението от 40%.
Много мразя някой да ме лъже като се прави на ударен ... освен ако наистина си е "калинка".
15 Декември 2015 00:26
По принцип животът на един път е средно 7 г
. Римските пътища са издържали векове. Варварските - по-кратко. За баш варварите може и седем години да са достатъчни. Така или иначе, те са на принципа "след мен - потоп".
15 Декември 2015 02:41
Apolitichen
15 Декември 2015 05:18
А, и акцизът на цигарите така, и цената на тока, и на водата (вж. препоръките на СБ, не че СБ сме я избирали на парламентарни избори, но ние и мушмуроците в НС не сме избирали всъщност), и на местните данъци и такси (вж. разпорежданията Му)... Колко му е - при такова, официално отчетено, повишаване на доходите на населението напоследък
Само дето не беше посочено персонално и поименно #ЧИИ, ЧИИ, ЧИИ точно доходи са се повишили.
#Невилиесрамбе!!!
15 Декември 2015 06:33
SvSophia, #Невилиесрамбе!!!,
Нямат срам, имат само ряпа!
То май и това нямат...

Лилито -
15 Декември 2015 07:58
Трябва да протестираме сега и да спрем сега безпричинното поскъпване на винетки, ток и какво ли не. Защото после влизаме в модела на бавно сварената жаба, а тогава протест няма.
15 Декември 2015 08:07
Apolitichen
15 Декември 2015 00:26

Значи веднъж строиш и след това ако никой не минава по пътищата - те ще си стоят в идеално състояние векове? Това явно е масовото разбиране в България .. инфраструктурата сама се поддържа.. после ох, ах.. що има дупки и няма маркировка.. като има свлачище.. с какви пари трябва да се ремонтира? Ами ако има наводнение?

Аполитичен, ти ядеш ли всеки ден? Даже и без да правиш каквото и да било? Е същото е и с пътищата Трябва да се поддържат и ремонтират тук там, даже и никой да не преминава през тях. Ето например - преди всяка зима трябва да се запушат пукнатините.. щото влезе ли вода и стане ли лед.. ето ти ги дупките. Без никой да е минал там.

А ако искаш пътища които не искат поддържане.. ами пътувай по запазените римски.
15 Декември 2015 10:35
При 4 млн коли, по 10л на 100 км и пробег от 10000 км годишно - по 1 лв акциз на литър гориво прави точно 4 млрд лева. НЕ Е ГРЕШКА " МИЛИАРДА ЛЕВА"! Къде отиват тези пари?
15 Декември 2015 11:26
Ще ми е интересно да чуя Лилето за акцизите върху горивата, колко се събират, за какво се ползват?


Отиват за диетолога й. Лилето ми е най-противния човек в Парламента, а дори включвам и Бойко.
15 Декември 2015 13:26
Трябва да се поддържат и ремонтират тук там, даже и никой да не преминава през тях.
Това "тук-там" как да се разбира - всяка седмица една и съща дупка се пълни в продължение на седем години? И след това се строи нов път, магистрала .
Или пътния участък като се изгради, седем години има гаранция, че няма да се нащърби, изрони, залее, пропадне, обабунчи? Щото, аз като ям за една четвърт от дневната винетка, давам гаранция, че в следващите 24 часа трохичка няма да се попилее. Давам и още една гаранция, че и данъци, осигуровки, застраховки, такси (смет, годишни прегледи) ще са платени за следващата година. И гаранцията е с "удължен резерв" от 75 години или поне 40 г. трудов стаж, но да не спекулираме с Божията промисъл.
15 Декември 2015 13:39
При 4 млн коли, по 10л на 100 км и пробег от 10000 км годишно - по 1 лв акциз на литър гориво прави точно 4 млрд лева.
Тая сметка не е вярна! Целият акциз, от всички акцизни стоки, е 4.5 млрд. лв.
Отделно, че статистика не може да се прави за всичките 4 млн. превозни средства (и досега на застрахователите им се губят без милион, регистрирани, но не застраховани с ГО): разходът на гориво (дизел) при годишен пробег над 100000 км е 17 л/100 км. (товарните камиони, но част от тях плащат акциза в друга държава); Разходът на леки автомобили с пробег над 20000 км е 7л/100 км. Само разходът на гориво за автомобили (неползващи винетка или с годишен пробег от 200 км) е 10л/100 км и малко повече (заради задръстванията в градовете).
15 Декември 2015 19:01
Лайняна мома Дебелана винетки печаташе,
печаташе, и още продаваше,
и парите събрани после Боку носеше,
в торби големи, широки - кат' човали сезалови..
.[/b]
(фолклор народен - автор неизвестен,
лето 2015-то)




Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД