Германски полицаи наблюдават бежанци, които се регистрират във временна палатка на Федералната служба за здравеопазване и социалните въпроси в столицата Берлин. |
"Австрийският канцлер не прави разлика между солидарност и глупост", заяви унгарският министър на външните работи Петер Сярто в изявление до Унгарската телеграфна агенция (МТИ). Според него "солидарността се състои в това да помогнеш на хората в опасност да живеят близо до дома си и след края на конфликта да се върнат в родината си. Глупост е да оставиш стотици хиляди, дори милиони, да идват безконтролно в Европа, при положение че всички виждат - и европейците, и мигрантите, че няма да получат това, на което са се надявали."
Междувременно стана ясно, че Германия и Австрия работят по съвместно предложение за промени в общоевропейското законодателство за предоставяне на убежище, предаде електронното издание "ИЮ Обзървър", като цитира изказване на германския координатор за бежанската криза Петер Алтмайер за сп. "Фокус". Предвижда се съществена роля да имат т.нар. горещи точки - центрове, в които се регистрират мигрантите при пристигането им в ЕС. В момента има само 2 напълно действащи "горещи точки" от общо 11, които трябва да бъдат изградени според плановете на Брюксел. Германско-австрийският проект предвижда още в "горещите точки" да се взима решение дали бежанец се нуждае от защита или не. Онези, които получат положително становище, ще бъдат разпределени в страните от ЕС според изготвените вече правила, обяснява Алтмайер.
МЕРКИ
Шведските транспортни компании са длъжни да проверяват документите за самоличност на пътниците, преди да се качат на автобус, влак или ферибот, особено на тези, които пътуват от и за чужбина, предаде електронното издание "Локал", като цитира изказване на министъра на инфраструктурата Анна Йохансон. Мярката влиза в сила от 4 януари и е част от усилията на правителството да намали броя на пристигащите бежанци, търсещи убежище. Йохансон напомни на фирмите, че глобата за нарушителите е 50 000 крони (около 5300 евро).