:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,638
Активни 576
Страници 13,203
За един ден 1,302,066

Над 60 000 гръцки фирми са имигрирали в България само за няколко месеца

Хиляди предприемачи и свободни професии местят данъчната си регистрация, за да се спасят от бюрокрация, банкови лимити и високи ставки
Само за няколко месеца - от лятото насам, над 60 000 гръцки фирми са потърсили убежище в България. Това твърди гръцкото Сдружение за търговия на дребно ESEE. Част от фирмите са пренесли дейността си, други просто са предпочели да се регистрират данъчно у нас и да открият банкови сметки в наши банки. Тази "миграция" не е ново явление, тя е отчетлива, откакто България въведе ниския плосък данък, но се усили преди месеци, когато Гърция водеше тежки преговори с кредиторите си и поради безпаричие първо затвори временно банките, а после наложи ограничения в тегленето и превеждането на пари.

В последните няколко месеца десетки хиляди гръцки предприемачи са поискали да получат данъчна регистрация в България, сочат данни на сдружението ЕSEE, цитирани от в. "Катимерини". Много фирми се опитват да се измъкнат от хватките на невероятната бюрокрация и икономическата несигурност в страната. "Данъчните закони се променят постоянно, което затруднява бизнеса", коментира Ана Зилаку, говорителка на бизнес мрежата Endeavour Greece, пред "Дойче веле". България не е идеалното място за бизнес, но на фона на гръцките проблеми очевидно е за предпочитане.

Още през 2012 г. стана ясно, че гръцките фирми, работещи в България, са се увеличили с 1582, или със 72%, само за година. По данни на НАП през 2011 г. дружествата със 100% гръцки капитал в страната ни са били 2199, а следващата година - 3781. Близо половината са били регистрирани в Благоевград, а почти 1/3 - в София. А по данни от нашия Търговски регистър само от 2013 до 2014 г. - още преди ограниченията на банковите трансакции, фирмите с гръцки собственици в България са се увеличили с близо 30% до 11 500. През 2014 г. са създадени 2500 нови фирми с гръцки собственици, като има и такива, декларирали като единствен актив луксозен джип - България има много по-благоприятен данъчен режим в сравнение с Гърция, отбелязва grreporter.info.

"Прехвърлянето на бизнес беше особено осезаемо през лятото по време на банковата ваканция в южната ни съседка, забелязахме и сериозно пренасочване на някои малки практики като стоматолозите например. Имаше засилен интерес и към недвижими имоти у нас. Говорим за такава миграция - човек си купува апартамент и започва да работи там, където живее", обясни Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) пред "Сега".

Минко Герджиков, шеф на Гръцкия бизнес съвет в България, твърди, че напоследък няма големи гръцки инвестиции у нас, а компаниите, които са стъпили преди години, основно разширяват производството си. Гърция е инвеститор №3 в България с 3.6 млрд. евро. Гръцките фирми имат значително присъствие в металообработването и металургията. Следва стъкларската индустрия с три големи завода в София, Пловдив и Нови пазар. Във финансовия сектор у нас също има сериозно гръцко участие. 40 000 българи се трудят в предприятия, които са реализирани от преки гръцки инвестиции, а още толкова работят в българската икономика за износ за Гърция. В същото време българските инвестиции в Гърция са в недвижима собственост и малки хотели. Всички останали опити за инвестиции в другите сфери засега срещат затруднения, най-вече свързани с бизнес средата в Гърция.

България не получава изгоди от истински големите гръцки пари, смята и шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян, според когото "едрите капитали се насочват към големи финансови центрове и офшорни зони, а не към България".

Според икономиста Красен Станчев преди кризата в България е имало около 1500 гръцки фирми, днес те са много повече, като работят главно в туристическия бизнес, търговията, недвижимите имоти, финансовите услуги. "Банковата система в България е стабилна, данъците са ниски и условията в България са сравнително прозрачни в сравнение с тези в Гърция. От 2008 г. ДОД и корпоративният данък са 10%. В България фирма с печалба от 50 000 евро плаща около 10 000 евро по-малко данъци, отколкото в Гърция. А това е силен аргумент, който подтиква много предприемачи да изнасят дейността си в България", казва Станчев.



ПЛЮС-МИНУС

Гръцкото правителство никак не е доволно от "преселението", което означава загуба на бюджетни приходи и на работни места. Затова Атина даже реши да стопира изнасянето на фирми към държави с по-ниски налози и се опита да въведе наказателно облагане - превантивен данък, с който да товари фирмите, регистрирани в България. ЕК обаче пресече тези намерения като недопустими за отношения между две държави от ЕС.

Междувременно крепне бизнесът на данъчните консултанти и счетоводители от двете страни на границата, които съветват гръцките предприемачи как да се спасят от бюрокрацията и да смалят данъчното бреме.

17
4657
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
21 Декември 2015 19:22
Преди години имаше обратният тренд - български фирми се регистрираха в Гърция (горе-долу със същите основания и преди да станем "член" на ЕС). Сега обратният тренд - и български, и гръцки, и опериращи в Гърция други фирми, които не искат да плащат излишно лепта на корумпираната си "държава" и "държавнически лидери и служители"... "Икономистите" могат да го обяснят по-добре от мен...
21 Декември 2015 20:44
Аз пък смятам, че данайците трябва да ги мразим даже и когато си мигрират фирмите у нас!
21 Декември 2015 20:47
Че в победилите евроатлантически ценности България, където заплати на шивачки от 400 - 450 лв ,давани с 5-6 месеца закъснения, ако въобще се дават, защо византийци да не регистрират фирми ?
21 Декември 2015 21:13
Че не са 60.000 - ясно...
Ама тука имаше едни патогонци, дето твърдяха, че гърците не си плащали данъците в Гърция. Интересно, ако са имали или имат такава възможност, защо им е да се прехвърлят в България?
Още нещо ми е интересно...
Защо в стабилна България отбелязва спад от 3%, а в Гърция на кризата и СИРИЗА тази година година биха всички рекорди...
21 Декември 2015 21:33
60 000 гръцки фирми бежанци. Избегали от левото управление на Безриза. ОХИ...
21 Декември 2015 21:36
Че в победилите евроатлантически ценности България, където заплати на шивачки от 400 - 450 лв

рожбе, българските бизнесмени дават по-малко, а държавата дава още по-малко, иди виж заплатите за длъжностите, които се обявяват
21 Декември 2015 21:48
21 Декември 2015 22:02
България - Люксембург на Балканите
21 Декември 2015 22:07
kaily
21 Декември 2015 21:36
моооже. може и по-малко да дават. но тава си е наш проблем.
цуцуракис и сие да си стоят в грецко, на юг от паметника "охи". по-нагла и безпардонна пасмина не съм виждал (да ме прощава панайотис). а съм видял доста.
21 Декември 2015 23:28
Ама тука имаше едни патогонци, дето твърдяха, че гърците не си плащали данъците в Гърция. Интересно, ако са имали или имат такава възможност, защо им е да се прехвърлят в България?


...за да плащат по-малко данъци и да имат легални доходи, мейби?
...или за да не си държат парите в гръцки банки и да избегнат следващата банкова ваканция?
22 Декември 2015 00:20
по-нагла и безпардонна пасмина не съм виждал

Очевидно си недоскив, огледай се около жълтите плочки
22 Декември 2015 09:05
kaily
22 Декември 2015 00:20
кайле, фанариот ли си падаме, ве?
скив съм, и още как. тия, около жълтите плочки, са скаутска организация в сравнение с твоите приятели. да не давам примери, че ще възникнат въпроси разни.
22 Декември 2015 09:41
Журналистите, не подвеждайте читателите си. Не знам дали 60 000 гръцки фирми са си преместили седалищата тук. Но в граничещите с Румъния области също има бум на регистрирани румънски фирми. Италиянски също. Истината е в това изречение:
През 2014 г. са създадени 2500 нови фирми с гръцки собственици, като има и такива, декларирали като единствен актив луксозен джип - България има много по-благоприятен данъчен режим в сравнение с Гърция, отбелязва grreporter.info.

Коли и имоти са причината за регистрацията на чужди фирми тук. Преди години бяха англичаните с техните имоти. Айде НАП да ви кажат кои са гръцките фирми, колко българи са назначили тук, какви са оборотите им, пък после може и да пишем статии.
А глупостите на Красен Станчев просто не ми се коментират. Ако имаше дори и капка здрав смисъл в тях, то не гърците, а на първо място американци, японци, китайци, европейци и всякаква друга бизнес сган отдавна да е тук на лапачката. Ама не е !
22 Декември 2015 10:02
Статията е вярна. И случващото се е хубаво. щото става въпрос за пари, които влизат тук. дори да са малко все пак влизат, а не излизат - към ЮАР или Ривиерата или Швейцария. Попътувайте малко из родината идете в Монтана, Враца, Видин, Ловеч, Търговище, Силистра, Русе, след това идете в Благоевград, Петрич, Сандански и ще схванете разликата.
Важно е в България да влизат пари, а не да излизат ...
22 Декември 2015 11:57
Timeo danaos et dona ferentes
22 Декември 2015 13:50
Ама тука имаше едни патогонци, дето твърдяха, че гърците не си плащали данъците в Гърция.

Аз да не съм си го измислил това. Чел съм го, вкл. и от гръцки източници.
22 Декември 2015 19:21
скив съм, и още как. тия, около жълтите плочки, са скаутска организация в сравнение с твоите приятели. да не давам примери, че ще възникнат въпроси разни.

Е, щом си скив и пак не видиш, значи нещо връзката око-мозък не е фелна. Като гледам как гръцките политици си защитават народа и как българските политици го дерат по-тежко и от турчин как го е драл, нема връзка око-логика нещо за скаутите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД