Депутатите се връщат от отпуск на 13 януари и ще се захванат с важните закони, изостанали от миналата година. |
За тази година остана Законът за съдебната власт, чието приемане новият правосъден министър Екатерина Захариева определи като спешно. За целта трябва да се преработят проектите на ГЕРБ, АБВ и на предшественика на Захариева Христо Иванов. "Няма да отстъпвам от добрите идеи в него - по отношение на атестиране, кариерно израстване, конкурсно начало, самоуправление на съда, електронно правосъдие, проверките за почтеност", заяви Захариева по повод варианта на Иванов след встъпването си в длъжност. Тя обеща и диалог с експертните общности.
Другият важен закон, който вече бе отхвърлен от парламента, е антикорупционният на Меглена Кунева. Малко след бламирането му вицепремиерът се закани новият вариант да е "по-строг" и "по-европейски". Законът "Кунева" предвижда създаването на Бюро за борба с корупцията, което да обедини сегашните БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси и отдели от Сметната палата. Органът ще проверява имуществените декларации на лицата, заемащи висши държавни длъжности, и ще им налага глоби при несъответствие. След като отказаха подкрепа за проекта на Кунева, депутатите на АБВ излязоха през декември със свои предложения. Идеите им предвиждат създаване на специализирано антикорупционно звено, чийто състав се избира от парламента, като органът има и разследващи функции. Очаква се споровете в мнозинството да продължат. Законът се следи под лупа от Европейската комисия.
Реформи обещава и вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. Той се закани до средата на годината да е готов с промени в Закона за социалните услуги, чрез който държавните ресурси да се разпределят по-ефективно из общините. Към местните власти се е прицелил и Владислав Горанов, но заради финансовата дисциплина. Той настоява за промяна в Закона за публичните финанси, който да задейства "оздравителен режим" за общини в лошо състояние. "Има такива, в които разходите са до три пъти над приходите", обясни той в края на 2015-а. Изменения ще има и в Закона за Черноморското крайбрежие. Инициатор е правителството, като промяната засяга концесионирането на морските плажове - те ще се прехвърлят от регионалното министерството към Министерството на туризма.
-----РЕФЕРЕНДУМ
Една от първите задачи на депутатите ще е да решат дали все пак ще гласуваме електронно. Въпросът трябва да влезе в пленарната зала, тъй като на референдума на 25 октомври избирателната активност надхвърли 20% и мнозинството от гласувалите се произнесе положително. По закон депутатите трябва да вземат решението до 3 месеца след допитването.