:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,515
Активни 752
Страници 22,080
За един ден 1,302,066

Само 20 000 души са възстановили здравните си права по стария ред

Поредният опит за намаляване на броя на здравно неосигурените българи през административен натиск не даде резултат. Едва около 20 000 души са предпочели да възстановят здравните си права заради влизането в сила на по-тежък финансов режим за връщане в системата. Извън нея остават стотици хиляди българи, включително безработни, за които възстановяването на здравния статус вече е по-скъпо. Това показват данните на НАП за непосредствения ефект от въвеждането на новите правила за възстановяване на здравни права.

Както "Сега" писа, от 28 декември връщането в системата стана по-скъпо. За да получат повторно статут на здравноосигурени, хората с прекъснати права следва да заплатят всички дължими и неплатени вноски за последните 5 години. Преди 28 декември срокът, за който се плащаха вноски, бе по-кратък - за последните 3 години. Срокът бе увеличен с аргумента, че давността при публичните вземания е именно 5 години и лицето така или иначе ще продължи да дължи остатъка от неплатените вноски. В първоначалния вариант идеята на здравния министър Петър Москов бе още по-драстична - за плащане на вноски 15 години назад спрямо началото на здравното осигуряване. Това предложение отпадна, отново заради давността. При приемането на текстовете от опозицията предупредиха, че режимът няма да сработи и в по-мекия вариант и само ще направи още по-недостъпно връщането в осигуряването на хиляди бедни българи. "С това на практика казвате на един трайно безработен, че трябва да плати 1008 лв. за 5 години, за да се върне в системата", коментира тогава Хасан Адемов от ДПС.

Данните на НАП потвърждават тези прогнози. От предпочелите да се издължат при облекчен режим около 20 000 лица НАП е успяла да събере едва около 10 млн. лв. допълнително вноски. В същото време от години броят на неосигурените у нас е около 2 млн. души, като близо 1.2 млн. от тях не би трябвало да се отчитат, защото са заминали за чужбина. Според анализ на НАП, разпространен преди време, близо 460 000 души от останалите здравно неосигурените са трайно безработни и обезкуражени лица, които няма как да плащат здравните си осигуровки. Групата на хора с доходи, които могат да си позволят да плащат осигуровки, но не го правят, през 2013 г. се оценяваше на около 255 хил. души. На фона на тези числа ефектът от завишаване на изискванията за включване на системата не е голям. Редовна статистика за здравно неосигурените у нас не се предоставя, като ежемесечни данни има само за размера на събраните осигуровки.
3
1126
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
05 Януари 2016 08:20
Неосигурените от 5 месеца и тези от 5 години плащат една и съща сума за да се върнат в системата и да станат здравноосигурени.
05 Януари 2016 10:54
В същото време от години броят на неосигурените у нас е около 2 млн. души, като близо 1.2 млн. от тях не би трябвало да се отчитат, защото са заминали за чужбина.
А какво е разпределението по възраст? Да не се окаже, че липсващите са на възраст 80 години и нагоре!? Да не забравя, от кога липсват - от преди първите демократични избори или само от последните?
05 Януари 2016 15:27
В същото време от години броят на неосигурените у нас е около 2 млн. души, като близо 1.2 млн. от тях не би трябвало да се отчитат, защото са заминали за чужбина. Според анализ на НАП, разпространен преди време, близо 460 000 души от останалите здравно неосигурените са трайно безработни и обезкуражени лица, които няма как да плащат здравните си осигуровки. Групата на хора с доходи, които могат да си позволят да плащат осигуровки, но не го правят, през 2013 г. се оценяваше на около 255 хил. души. На фона на тези числа ефектът от завишаване на изискванията за включване на системата не е голям. Редовна статистика за здравно неосигурените у нас не се предоставя, като ежемесечни данни има само за размера на събраните осигуровки.

Забелязвам някакъв зачатък на разум в гореписаното. Веднъж, че отчитат заминалите в чужбина, които не са и няма как да се отпишат тук. Как държавата ще им помогне да се отпишат, без да губят 3-4 дена тук ходене по инстанции?
Втори път заради трайно без доходи хората, които няма откъде да платят и да имат желание. Какво ще правидържавата с тях?
И заради 255 хил, които данъчните не могат да хванат, наказват и унищожават нормални хора?
Що за държава?!?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД