Премиерът Бойко Борисов видя коварен план срещу властта в отказа на руската "Газпром експорт" да снабдява българската "Овергаз" със синьо гориво. "Проблемът с газа точно в навечерието на Нова година е заговор срещу правителството", обяви Борисов вчера по бТВ.
"Овергаз" поиска държавната "Булгаргаз" да поеме снабдяването със синьо гориво на клиентите й, след като "Газпром" отказа да изпълни заявката й в последния момент. "На 31 декември 2015 година след 17:00 часа, докато вървеше пресконференцията на министър-председателя и шефовете на държавните енергийни дружества, "Овергаз Инк." получи отговор на писменото си запитване, с който служител на "Газпром Експорт" информира, че заявката не може да бъде изпълнена. С това писмо "Овергаз Инк." бе информирана, че "Газпром експорт" е предприела действия за осигуряване на необходимите за нашите клиенти количества природен газ, но през "Булгаргаз", обясниха от "Овергаз" ситуацията. Компанията подчерта, че няма просрочени задължения към "Газпром".
Премиерът вчера заяви, че не знае какви са отношенията между "Овергаз" и "Газпром", но отсъди, че Русия и "Газпром" "нямат абсолютно никаква вина за ситуацията", и упрекна българската фирма, че е изправила държавата на нокти с късната си реакция. "Въпросът е защо те ни поставиха до стената на 31-ви в 8 часа вечерта да пишем договори? На 31-ви следобед да дойде писмо от "Овергаз Мрежи" относно гарантиране на доставки на природен газ ... "предвид създалата се извънредна ситуация", а ние знаехме, че тя е извънредна дни наред", разказа премиерът, признавайки, че е бил наясно с проблема по-отрано. На нито една от срещите, които той организира за газовата "криза" в дните около Нова година, не бе поканен представител на "Овергаз".
Борисов разясни и какво е успял да предотврати. "В 00.00 часа спира газът и тези всичките домакини, които готвят вкъщи, и въобще сгради, които са на отопление с газ, при минус 15 градуса остават на студено. Дали ще се сетят хората за "Овергаз", или за Бойко Борисов в тоя момент? Кого ще напсуват? Със сигурност мен. ....Това вече сме го гледали, когато избирателно на 20% от населението вдигнаха цената на тока и им направиха фактурите за 45 дена, и тези 20% излязоха на улицата в предишния мандат. И сега, докато се усетим, можеха да излязат 200 000 на улицата и да кажат "При минус 15 градуса децата измряха вкъщи от студ". А още по-лошият коварен план е, че те всички щяха да минат на ток и да ми сринат цялата енергийна система и цяла България да загасне", поясни премиерът.
Реакциите от Москва са оскъдни. Единственото изявление до момента е на руското външно министерство, което лаконично посочи, че преговорите между "Овергаз" и "Газпром" продължават за изчистване на "натрупаните в последните години търговски въпроси".
"Нямаше да се стигне до подобна криза, ако България бе изградила интерконекторите със съседните страни", коментира Мартин Владимиров, енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията пред БНР. Според него "елиминиране на "Овергаз" и подкрепа на "Булгаргаз" от страна на "Газпром" може да означава, че диверсификацията ще се забави и така ще осигури комфорт на руската страна". "Издигането на тази криза до общонационална беше прекалена драма - особено когато по закон при спиране на доставките от някой търговец "Булгаргаз" има задължение да достави нужните количества като един вид "в кризисна ситуация", коментира Владимиров.
"Овергаз" разшири периметъра си - от компания, която се занимаваше само с дистрибуция, тя започна да търгува, да продава на индустриални клиенти. Тя започна да иззема пазар от "Булгаргаз", което е предизвестие какво ще се случи в либерализиран пазар", посочи бившият ни посланик в Русия Илиян Василев по Нова тв. По думите му последните събития са "груб натиск или некоректно поведение на "Газпром", защото хората най-накрая ще отнесат този проблем към българското правителство. Не може на 30 декември да изпращаш писмо, че на 1 януари ще прекратиш доставки - това го няма в никакъв договор, в никаква бизнес практика", посочи експосланикът.
.
.