:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,812
Активни 478
Страници 4,377
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИИ

Връзката на науката с бизнеса изтънява

Българските работодатели търсят по-малко научни продукти и услуги от висшите училища
Кирил Желязков
Връзката на бизнеса с висшите училища у нас все още е твърде слаба, и то не само по отношение на често дискутирания проблем с разминаването между нуждите на икономиката и приема на студенти. Научната дейност в университетите, доколкото я има, продължава да бъде далеч от приложение в реалния сектор. С някои изключения повечето университети у нас не могат да се похвалят дори с 10% ползваемост на научните си продукти и услуги от работодателите. Въпреки че медицината е една от силните области за научна дейност на нашите висши училища, точно при медицинските университети се забелязва най-голям спад на приложение на разработките. Голямо изключение в тази негативна тенденция е Университетът по архитектура, строителство и геодезия, който значително подобрява отношенията си с бизнеса. Тази картина за използването на научните продукти и услуги на университетите у нас показва рейтингът на висшите училища у нас за 2015 г.

Повече от половината вузове - 27 от общо 51, са влошили представянето си по показателя "ползваемост на научните продукти от работодателите" спрямо 2014 г. Индикаторът "ползваемост на научни продукти и услуги от работодатели" показва процента от шефовете, участвали в социологическо проучване, които са потвърдили, че през последните пет години тяхната организация е ползвала научни продукти от съответното висше училище. Той цели да измери до каква степен бизнесът се е възползвал от подобни научни услуги, както и дали си дава сметка за това. Работодателите са били попитани дали през последните 5 г. са използвали патенти, непатентовани продукти, включително изследвания и доклади, и консултантски услуги от преподавател в някое висше училище. Тези, които са отговорили с "да", са можели да посочат до пет университета, от чиито услуги са се възползвали.

Най-забележимо е понижението при медицинските университети, като Медицинският университет в Пловдив отчита най -драстичен срив - ако през 2014 г. 23.2% от работодателите са заявили, че са ползвали продукти и услуги от това висше училище, през 2015 г. делът им се срива до 1.89%. На следващото място по намаление се нарежда МУ-София, при който ползваемостта на научните продукти спада от 26.5 през м.г. на 9.13%. Същото се случва и с Медицинския университет във Варна, където процентът на бизнеса, възползвал се от научни услуги или продукти, намалява от 17.4 на 1.8%. При МУ-Плевен спадът е от 10.8 на 1.49%. Така повечето медицински университети се връщат на нивата си от 2013 г., което означава, че "пробивът" през 2014 г. е бил само временен.

Значително спада ползваемостта на научните продукти и на Софийския университет. При него показателят намалява от 36 на 24%. При Нов български университет понижението е от 11.07 на 6.16%. Влошава се връзката с бизнеса и за УНСС - тук ползваемостта пада от 9.52 на 7.16%. При останалите университети намалението е незабележимо, но незабележимо е и самото приложение на научните продукти. При Американския университет в България например промяната е от 1.7% към 0.

Отличникът по приложимост на научните изследвания от работодателите е УАСГ. През 2014 г. едва 3.25% от бизнеса е посочил, че е използвал научни продукти от този университет, а през 2015 г. този процент вече расте до 13.21%. Още 21 университета са успели, макар и с малко, да подобрят положението си по този показател, като сравнително по-видимо е увеличението при Югозападния университет "Неофит Рилски" (от 4.2 на 6.7%), Висшето строително училище "Любен Каравелов" ( от 0.25 на 2.48%), Аграрния университет в Пловдив (от 2.06 на 3.44%), Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" (от 0.53 на 2.03%), Лесотехническия университет (от 1.84 на 3.1%) и др.

-------------------------------

Обмисляме постоянна борса на научните идеи



Преходът от науката към реалния бизнес е проблем за всички страни, казва Кирил Желязков, главен директор "Браншови организации" в Българската стопанска камара



- Г-н Желязков, защо използваемостта на научните продукти на университетите от бизнеса е ниска?

- Трябва да направя уговорката, че нямаме сериозни, систематични наблюдения за използваемостта на научните продукти от индустрията. Не бих казал, че има някаква тенденция, която да се откроява ярко в последните 2-3 г. По-скоро това е процес, който все още няма сериозен позитивен тренд от гледна точка на устойчивост. Много са нещата, от които зависи той - от диалога между фирмите и университетите, от финансирането, от търсенето на общите интереси, от средата, която ни е необходима. Трудно е. Но това са решими неща. Ние търсим най-доброто поле, в което може да бъдем взаимно полезни с университетите.

Имах честта да участвам от името на БСК в проект, който се осъществи в Стопанския факултет на СУ. Той бе свързан с една систематична научна разработка, която да усъвършенства учебните планове и програми от гледна точка на динамиката в изискванията на бизнеса. Така за година и половина заедно с професори, доценти и студенти намерихме общ език и използвахме резултатите от научната разработка в бъдещата реална работа на преподавателите. Преходът от научното знание към реалния бизнес като цяло е проблем за всички страни. Въпросът е как от новото знание чрез иновацията да почнем да правим пари. Ние очакваме от новото знание да ни даде прехода към иновациите.

- Бихте ли дали примери за използването на научните разработки от бизнеса?

- Такъв пример е възможността да бъдат използвани научните разработки от ТУ-София в реалната практика на широк брой фирми, включени в клъстер Мехатроника, които през последните 2 г. станаха конкурентоспособни на колегите си в производството на роботизирани системи. Т.е. реално е възможно да бъде намерена такава връзка, въпросът е тя да не бъде епизодична и да се търси по-голяма институционалност и по-голям достъп до регламентирано финансиране.

Ние проявяваме разбиране към колегите от висшите училища, тъй като науката е толкова скъпоструваща, че надали можем да си позволим да поддържаме нужното ниво. Но в крайна сметка мисля, че би ни било полезно едно приоритизиране и концентриране на усилията във висшите училища, за което ще ни помогне иновационната стратегия за интелигентна специализация, изготвена от министерството на икономиката. Сигурно и ние сме длъжници, защото е разбираемо, че когато имаш интерес към определен продукт, ти би трябвало да го поръчаш, финансираш и да го получиш. Тук също трябва да търсим решения.

- Има ли фирми, членуващи в БСК, които са ползвали научни продукти на висшите училища?

- Мисля, че да, макар и единично. Но това е част от нашата политика. Ние вървим към едно много по-голямо систематизиране на възможността да популяризираме научни разработки на български висши училища и на БАН сред членовете на БСК, една перманентна борса на научните идеи. Това би помогнало за директното вливане на иновативни решения в индустрията.

- Научните разработки в кои направления биха били най-полезни за университетите?

- Не бих посочил конкретни направления. Всички са важни от гледна точка на развитието на индустрията, но някои са по-лесни за реализиране от гледна точка на финансовия ресурс. Преходът от изследване към реализация е малко по-лесен в направления като хуманитарните науки, които не изискват големи капиталовложения за разработките и внедряването им. Докато една разработка в сферата на здравеопазването, медицината е изключително скъпо удоволствие. Последната година сме свидетели на формиране на няколко консорциума, в които влизат фирми и научни институти от БАН. Един такъв консорциум възнамерява да прави научни изследвания в областта на информационните и комуникационните технологии за по-добра профилактика, диагностика и лечение на редица заболявания. Ето ви пример за добра симбиоза.

Като цяло обаче ще са ни нужни повече наблюдения в тази сфера и по-сериозна експертиза. Ниската използваемост на научните продукти не е поради нежелание на едната от двете страни. Просто трябва да потърсим механизми за по-добър диалог и по-добра информираност, тук е разковничето.
12
2933
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
11 Януари 2016 19:27
"Науката е начин да задоволяваш собственото си любопитство за чужда сметка"!
11 Януари 2016 20:52
Повечето ни манифактуристи са далеч от съвременната връзка "наука-производство" - просто казано, те са консуматори ...
12 Януари 2016 00:20
Няма да е зле да се реши академичния проблем - нека се реформират специалностите и да почнат да бълват кадри с висше образование по сервитьорство и сервилност и гледай тогава как ще се подобрят тия показатели. Паралелната реалност на мрънкащото мнозинство изведнъж ще добие самоуважение и чувство за успешна реализация. Така де, нека произвеждат, каквото могат и каквото се търси, иначе аз не разбирам при толкоз много педагози, психолози, прависти и какви ли не що така нямало кадри за учители. Да де не се плаща, щото не се търси - важно е детето да има вишу, пък и ако работи по специалността - супер. Та ето значи каква реформа е нужна - другото китайците ще го произведат, но за тяхно съжаление без дипломи.
12 Януари 2016 09:23
Всъщност бизнесът би трябвало да си поръчва кадри за след 4-5 години на ВУЗ- овете и да си плаща, поне частично. И като му трябва някаква разработка- да си я поръча, или да насърчава (парично) разработките в тази насока. Има ли такъв бизнес в България сега?
12 Януари 2016 09:46
Няма да е зле да се реши академичния проблем - нека се реформират специалностите и да почнат да бълват кадри с висше образование по сервитьорство и сервилност и гледай тогава как ще се подобрят тия показатели.
То и сега е така. Най-големите групи с най-много желаещи са тези по туризъм. За точните науки няма желаещи. То и индустрията ни е на ишлеме. Химическата промишленост я съсипха демокрякъците. Електронната тоже. От друга страна министър Танев забърса 18милиона от Фонда за научни изледвания, които бяха предназначени за наука. Къде отидоха никой не знае. Тази година за наука се дадоха 0 лв.
12 Януари 2016 09:52
За да има възка между наука и бизнес трябва да има "наукоемко" производство. Хотелиерство и ресторантьорство не са такива, а други няма.
12 Януари 2016 10:19
Неверния Тома
12 Януари 2016 09:52
За да има възка между наука и бизнес трябва да има "наукоемко" производство. Хотелиерство и ресторантьорство не са такива, а други няма.




Taka е то.
12 Януари 2016 11:17
Това, че някой си мисли, че туризма е нещо ала-бала, си личи от резултатите постигнати на този фронт в България. А това, че нашите "учени" обичат да работят по фундаментални науки на държавна софра няма две мнения по въпроса. Само пари са им в акъла, като на лекарите. Защо не искат да направят нещо за производството и да получат пари-защото голямата част от тях не могат.
"Съсипаха науката, разбиха висшето образование, с последното Постановление на минТан постепенно ще закрият държавните университети..., хай освестете се, бе джанъм."- и кои са тези, които направиха това? Да не би да са от една партия със затихващи функции, която направи прехода по руски модел с олигарси и много бедни хора? Кажи си човече, кой направи това!
12 Януари 2016 12:17
Та ще сме признателни, ако се уточни КОЙ, КАКВО И КОГО всъщност да разбираме под "бизнеса" в България, какъв е образователният и научният потенциал на тоз "бизнес", та да има съзнание къде, как и защо да търси български научен продукт,

СЕГА. кой и какво разбира и защо българската дума "предприемач" беше заменена с "бизнесмен", да кажат филолозите. Може би и преподавателите във факултета по Журналистика, ама за тях не съм много сигурен.
Та. Дайте да отговорим на друг въпрос - Що е то нАука?
Ето ви един отговор, какво не е :
„Прогресът на науката се променя обратно пропорционално на броя на публикуваните списания.“
С.Н.Паркинсон


12 Януари 2016 12:51
"А това, че нашите "учени" обичат да работят по фундаментални науки на държавна софра няма две мнения по въпроса."
OldTen ето ти поне още едно мнение:
1. Фундаменталните науки са скъпо удоволствие и са резултат на работата на талантливи ръководители и колективи в специализирани организации. Ето защо в България такова удоволствие няма.
2. Относно "държавната софра" за наука. Ти на коя планета живееш?
12 Януари 2016 12:52
А това, че нашите "учени" обичат да работят по фундаментални науки на държавна софра няма две мнения по въпроса

Що, има две мнения - твоето и .. твоето.
Аз нямам навика да забелязвам форумци един по един кой какво пише, ама ти ярко ми се наби в очите с концентрираната си мисла.


В една Франция например имам сведение за голяма частна компания, която непрекъснато дава пари за изследвания на нови продукти и после прави нови фирми при успешен продукт за въвеждането им на пазара. Как му се викаше - аа, рисков капитал...у нас обаче целият капитал е рисков, щото настоящите му собственици ги трепят.
12 Януари 2016 12:58
Туй с кой бизнес? С оня, на бай Мангал с дваесе и трито фирми? Аде нема нужда!

Ако науката създаде конкурентоспособен и печеливш продукт, то бизнесът през дувар ще мине, за да го докопа. Нашият "бизнес" ако и да е зает с ДДС далавери, кльопане на банки, кражби от обществени поръчки и други постни дробчета сред мършата наоколо, то ние сме в ... ЕС, господа. Нима си мислите, че продукцията на нашата наука не е "под око", ако случайно вземе та се пръкне нещо важно? Ще бъде пропуснато ли? А, не. Който трябва - върши си работата и следи.

Какво да река на скъпите на сърцето ми научни работници? Ами ... Мохамед като не ще да отиде при планината, планината да остави мишките и да се глави за ... Мохамед. Ей така, на. Науката може и да бъде бизнес. Сдружавайте се, създавайте, продавайте. Това е.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД