Преди дни жизненоважен конвой на ООН с хуманитарна помощ навлезе в контролирания от сирийските бунтовници град Мадая. Според организацията в камионите има храна за 40 000 души, достатъчна поне за един месец. Това е истинско спасение за жителите на Мадая, които са под обсада на силите на правителството в продължение на шест месеца, като от октомври насам не са получавали никакви помощи. По-рано "Лекари без граници" съобщиха, че от 1 декември най-малко 28 души са починали от глад. Друга спешна хуманитарна помощ бе изпратена към две други селища в северната провинция Идлиб, обсадени пък от бунтовници. Това е част от сделка между двете враждуващи страни в гражданската война в Сирия. Ситуацията във Фуа и Кефрая също е особено напрегната, като се предполага, че около 20 000 души са блокирани на двете места от различни въоръжени групировки на опозицията още от март м.г. Общо 60 камиона на ООН, Червения кръст, сирийския Червен полумесец и Световната продоволствена програма отпътуваха от Дамаск за Мадая, Фуа и Кефрая. Те бяха натоварени с основни продукти, необходими за изхранването на хората - ориз, растително олио, брашно, захар, сол, вода, детско мляко, чаршафи, медикаменти и хирургически материали.
Град Мадая, който се намира на 25 км северозападно от столицата Дамаск и на 11 километра от границата с Ливан, е обсаден от миналото лято от сили на правителството и техните съюзници от ливанското шиитско движение "Хизбула". Заради обсадата местните хора бяха принудени през последните седмици
да ядат трева и листа от дърветата,
както и да готвят с месо от убити кучета и котки. Страданията на цивилното население в Мадая са най-лошите, които са били констатирани през гражданската война в близкоизточната страна. Това заявиха представители на ООН, които се добраха до изстрадалия град. Според многобройни информации на неправителствени организации, активисти в интернет и на ООН от декември насам в Мадая хиляди страдат от недохранване, а десетки са умрели от глад. Именно след международния натиск режимът в Дамаск реши да допусне изпращането на помощ за хората. "Това, което видяхме в Мадая, не може да се сравни с нищо друго", заяви ръководителят за Сирия на комисариата за бежанците на ООН Саяд Малик. По време на пресконференция в Женева Малик потвърди за пореден път информациите за умрелите от глад в 40-хилядния град. Новозеландският представител в ООН Джералд ван Бохемън заяви, че е нужна незабавната евакуация на поне 400 души от Мадая по здравословни причини.
Преди това един лекар от Мадая потвърди за германската информационна агенция ДПА, че хората в града са започнали да се хранят с трева, както и че са започнали да убиват кучета и котки, с които да се изхранват. Мляко за бебетата там няма. "Днес едно 10-годишно дете почина от недохранване", каза лекарят в началото на януари. На сайта си катарската телевизия "Ал Джазира" съобщи, че само през декември в града от глад са умрели 31 души. "Хората умират бавно и мъчително", каза пред британския в. "Гардиън" местен социален работник. По данни на правозащитници вече почти 200 дни град Мадая, който е под контрола на бунтовниците от т.нар. "Свободна сирийска армия" (ССА), е в плен на сирийската армия и на "Хизбула". Конфликтът помежду им е превърнал населението на града в заложници. Заради барикадиралите се в него бунтовници градът бе доскоро подложен на тежки бомбардировки. В града няма нито ток, нито горива. За да се топлят, жителите му са започнали да горят дървени врати и мебели и да палят пластмасови предмети. Очевидци твърдят, че на черния пазар цената на един килограм мляко на прах е достигнала 300 американски долара. А килограм брашно или ориз струва повече от 100 долара. Автомобили пък се продават срещу 10 кг ориз или пет литра мляко за бебета. Повечето хора ядат сол и пият после много вода, за да залъгват стомасите си.
Мадая обаче не е единственият сирийски град, чиито жители са превърнати във вътрешни затворници. Както режимът на президента Асад, така
и бунтовниците използват глада
като оръжие. В северозападната провинция Идлиб противниците на режима са наложили блокада на селищата Фуа и Кефрая, чиито жители са привърженици на президента Асад. И в тези две селища хиляди цивилни са блокирани и подложени на лишения и страдания. Сирийската обсерватория за човешки права твърди, че сирийската армия и "Хизбула" използват Мадая като средство за прекратяване на обсадите срещу тези две шиитски селища. От организацията доскоро обвиняваха международната общност за мълчанието за тези крайни човешки страдания. По-рано се състоя размяна на ранени бойци и цивилни от Забадани, Кефрая и Фуа по време на рядко постигано и подкрепено от ООН временно примирие. В същото време най-малко 250 000 души в източния сирийски град Дейр аз Зур са обсадени от силите на "Ислямска държава", които пречат на доставките на храна и лекарства. Многократно е нараснала цената на храните в трите контролирани от правителството района, блокирани от началото на миналата година.
По думите на местни активисти в Мадая десетки хора са загинали при опит да разкъсат обсадата, убити от снайперисти, или поради това, че са настъпили някоя от мините, поставени около града, за да предотвратят бягството на обсадените. Други 15 души и шест деца са загубили крайници от мините. Той казва, че 850 кърмачета имат спешна нужда от мляко, а пък шест новородени бебета са умрели, защото майките им не можели да ги хранят. Един от местните жители Ибрахим казва, че той и другите жители са стигнали дотам, че да желаят смъртта пред мъчителния глад. Той заяви: "Как гледаме на света? Ако не ви е грижа за нас, само молим да ни помогнете да умрем като хора, не по този начин. Помолете някой да ни бомбардира и ни забравете". Отчайващото положение в тези обсадени градове едва ли ще се подобри в близко време, тъй като и двете враждуващи страни не искат да отстъпят и да сключат продължително примирие. Засега се очаква още едни хуманитарен конвой да достигне в близките дни до Мадая и другите страдащи селища, но след това сраженията най-вероятно ще се възобновят с нова сила.
Друг голям проблем е, че откакто в страната им бушува война, много сирийки останаха сами - мъжете им са или убити, или на война, или в емиграция. Всички тези жени се оказват изведнъж пред нищото, а оцеляването на децата им зависи изцяло от тях. Според Агенцията на ООН за бежанците всяка четвърта сирийка е в ужасно положение, след като съпругът й е бил убит или е изчезнал. Тези жени обаче се справят със завидна упоритост. В същото време много от тях са подложени на сексуално насилие, експлоатация и потисничество, отбелязва "Дойче веле". Ранда Хадад работи за една ливанска правозащитна организация, подпомагаща жените в бежанските лагери. Тя разказа, че овдовелите жени, които започват работа, стават лесна жертва на сексуален тормоз, особено ако работодателят разбере, че нямат ни баща, ни съпруг или брат, който да ги пази.