:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,758
Активни 685
Страници 23,323
За един ден 1,302,066

Водата в София може да стигне "поносимия праг" от 5.50 лева за кубик

Няма да допуснем шоково поскъпване, заяви председателят на КЕВР Иван Иванов
Снимка: БГНЕС
Над 60% от водата се губи по мрежата, а новите цени ще бъдат различни за всяко отделно ВиК дружество, каза шефът на КЕВР Иван Иванов (в средата).
Българите масово пият некачествена вода, в страната почти липсва изрядно ВиК дружество. В същото време "социално поносимата цена" за София например може да достигне 5.50 лв. за кубик. Това стана ясно на пресконференция на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) вчера. Целта бе експертите, начело с председателя на КЕВР Иван Иванов, да разяснят приетите в сряда от правителството наредби, свързани с качеството на водните услуги и с ценообразуването.

Обратно на заявените намерения формирането на сметките се оказа още по неясно, а експертите не успяха да кажат дали и с колко ще поскъпне водата. Единствено се разбра, че няма да се допуска драстичен скок, въпреки че "социално поносимият праг" е средно 5 лева на кубик за страната и 5.50 лв. за София заради по-високия среден доход на човек. В отговор дали и кога ще има поскъпване на водата Иванов коментира: "Да ви отговоря сега означава да вляза в едно свободно съчинение".

Анализ на Световната банка показвал, че поносимият праг е 4% от средния доход на човек в областта на ВиК дружеството, обясниха от КЕВР. От догодина обаче той щял да падне на 2.5 на сто. "Промяната намалява тавана на цената до 3.25 лв. на кубик за региони със средни доходи от 350 лв. месечно и до 5.50 лв. за области с доходи от 600 лв.", даде за пример шефът на дирекция "Водоснабдяване" в КЕВР Ивайло Касчиев. ВиК фирмите, спечелили европроекти, също ще имат основание да искат по-високи цени. Направените инвестиции в мрежата по програма "Околна среда" няма да влизат в цената, но съфинансирането от страна на самите дружества ще може да се калкулира в себестойността на водата.

"Говори се за скок на цените в следващия период. КЕВР няма да допусне никакво шоково увеличение, а ще балансира между интересите на потребителите и ВиК дружествата", застрахова се шефът на КЕВР Иван Иванов. Той обясни, че цените ще се определят според района, средния доход и разходите на съответната ВиК компания.

Отсега е ясно единствено, че на евентуално поевтиняване на водата могат да се надяват в Търговище, Хасково и Силистра, тъй като ВиК операторите работели над социално поносимите цени. На ръба били дружествата в Разград и Исперих. Концесионерът в София пък работел много под социално поносимия праг - кубикът в столицата струва 1.47 лв. без ДДС, обясниха от КЕВР. Вероятно обаче точно това ще даде основание на "Софийска вода" да поиска поскъпване на водата.

Според комисаря Димитър Кочков основните оплаквания, постъпили в КЕВР, не са свързани с цените, а с качеството на услугата. "В много малък брой градове качеството на водата отговаря на изискванията", обобщиха експертите. Затова хората били склонни да плащат повече, стига да получават качествена услуга, изтъкна Кочков. Неговият колега Валентин Петков цитира проучване, според което само в 4 от 29 изследвани български града хората ползват чиста вода. Това са Враца, Лом, Монтана и отчасти - София.

В рамките на девет месеца от КЕВР са направили 14 проверки на ВиК дружества. Глобени са само три от тях, а санкциите са персонални - по 2000 лв. за всеки управител. Кои са те обаче не стана ясно, тъй като в момента фирмите обжалват. Контрол има, но комисията се задъхва заради липсата на кадри и пари. "Работим на ръба на възможностите си", призна председателят Иван Иванов.



ОЦЕНКА

Водата и ВиК услугите у нас трябва да отговарят на 29 критерия. По тях експертите ще мерят дали ВиК дружеството работи по правилата, или си спестява някои от инвестициите. Част от тях са свързани с качеството на водата, дали доставките са непрекъснати, има ли аварии, както и наводнения, причинени от неизправности в канализацията. Важно ще бъде какъв е броят на годните водомери на съответното ВиК дружество, както и броят на постъпилите жалби и срокът на тяхното разглеждане.
32
7881
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
14 Януари 2016 19:58
Абе, не беше ли основен критерий качеството на стоката?
--------------------
Сайтът на Генек
14 Януари 2016 20:21
Цените се вдигат... щото оборотите падат. Това е българският антипазар. Същото е и при имотите - огромно количество неизползвани и неподдържани имоти и в същото време цените високи.
14 Януари 2016 20:21
***
14 Януари 2016 20:22
У ред са си,ние не сме у ред,че ги траеме
14 Януари 2016 20:23
"социално поносим праг" - с този странен термин тези да не искат да ни кажат , че всички ВиК дружества работят без печалба.
Вместо да се търсят варианти за създаване на конкуренция в сектора , тази комисия какво ли няма да измисли , за да оправдае постоянното повишаване цените на монополистите.
14 Януари 2016 20:25
ква конкуренция? Естественият монопол трябва да е публична собственост.
14 Януари 2016 20:31
Поздрав до Вик и Електроразпределителните дружества:

https://www.youtube.com/watch?v=FVDpDymagLs
14 Януари 2016 20:40
Как се смятат доходите? Ако човек работи за 500 лева на месец... и има имоти за 200 000 лева.. колко му е целият доход? Ами ако има 1 милион? Тая държава няма оправия... богатите се водят за хора с ниски доходи.. а работещите, но без собственост - с големи доходи.
14 Януари 2016 20:48
Анализ на Световната банка показвал, че поносимият праг е 4% от средния доход на човек в областта на ВиК дружеството,


И колко им е средния доход на викарите?

ДОКОГА ще се плакнат със Световната банка всякакви некадърници?

КОЙ им е поръчал анализа и КОЙ го е платил?
За ремонт пари няма, ама за "световни банка" - винаги!

14 Януари 2016 20:49
Естествено, че за работещите е секирата - богатите и циганите не плащат!
14 Януари 2016 21:12
Анализ на Световната банка показвал, че поносимият праг е 4% от средния доход на човек в областта на ВиК дружеството, обясниха от КЕВР. От догодина обаче той щял да падне на 2.5 на сто. "Промяната намалява тавана на цената до 3.25 лв. на кубик за региони със средни доходи от 350 лв. месечно и до 5.50 лв. за области с доходи от 600 лв."

Чел съм този анализ.
Понеже ми дотегна да коментирам глупости, няма да губя време за линк.

Смисълът му обаче, нямаше нищо общо с цитираната "интерпретация".
По памет, хората от СБ казваха приблизително следното:
"Делът на разходите за ВиК не трябва да надхвърля 4% от средния доход"
4% не за кубик, а като дял от дохода, неуважаеми "интерпретатори".

Обяснявам просто: има структура на харченето на дохода - за храна харчим ... %, за жилище ...%, за развлечения - нищо че са хубави, хубаво е да са и млади - ...%, за ...,
за енергия в България се харчат средно 18%, в ЕС - 11-12%, а за ВиК - колко?
Ами сметнали са, че трябва да е три пъти по-малко, отколкото за енергия, сиреч 4%.

Обяснявам още по-просто: в 4-те% от дохода за ВиК се включва плащането на всички разходи, а те са най-големи за частта "К", сиреч канализация.
И възможно най-просто: с тези 4% трябва да платим не 1 кубик водица, а 3 - словом три кубика - колкото е средната консумация на средния човек у нас. Значи кубикът вода в примера с "високите" доходи следва да бъде 5,50 : 3 =1,83 лева

Защо си губя времето да обяснявам всичко това?
Ами защото по методиката на СБ, водата в България следва да поевтинява.
Повтарям: водата в България следва да поевтинява.
Ето за това следва да си държим очичките отворени.
Дали става така, или наопъки, мили ми приятели
14 Януари 2016 21:37
ква конкуренция? Естественият монопол трябва да е публична собственост.

Ти, ако се не лъжа, пребиваваш в Англия?
Публична собственост ли са British Gas, Southern Electric, Centrica, Scottish Power и тем подобните
14 Януари 2016 21:42
Ти, ако се не лъжа, пребиваваш в Англия?

тц, само се отбивам там чат-пат. А лондонското ВиК е държавна собственост. На държавата Китай.
14 Януари 2016 21:54



14 Януари 2016 21:57
Преди 10 години под друг прякор представих във форума как се калкулира себестойността на водата и колко различна е тя за различните области на България. И ако в някои от тях започне да се доставя в качество, отговарящо на стандарта цената ѝ няма да е поносима. Същевременно, в друго области, съвкупната цена на доставянето, отвеждането и преработката на отпадните води (последното реално не се случва с огромен брой населени места) би могла да е под един лев.
Проблемът може да се реши единствено чрез едно общо национално ВиК дружество, чрез което да се преразпределят разходите така, че навсякъде в България цената да е една и при това - поносима.
14 Януари 2016 21:58
При 5.50 " лв. "поносим" праг- кражбите на вода поносимо ще се вдигнат .
Пак се радвайте , че от СБ не са поискали и по 10 тояги на голо.
Щото каквото им кажат на нашите управници от СБ и МВФ - следва едно наведено "Yes" .
14 Януари 2016 22:00
Щом около 5.5 лв за кубик е поносимата цена за водата в София означава ли това, че поносимата заплата за шефа Софийска вода трябва да се "актуализира" на 250 000 лева? Че със сегашните 70 хиляди...
14 Януари 2016 22:05
Ма моля ти се!

Крадци!
14 Януари 2016 22:05
Вместо да се търсят варианти за създаване на конкуренция в сектора

Как аджеба си я представяш тая "конкуренция", че ми стана интересно
Значи, общата дължина на външната водопроводна мрежа в България е 25 024 км, а на външната канализацонна - 10 518 км. Само за сравнение, общата дължина на улиците в София е 3 415 км.
Разбираш ли, че 30% от хората в България нямат централен водопровод, а 70% - централна канализация.
Бил ли си в Бояна, или в Созопол, да видиш за какви говна става дума?
За каква "конкуренция" говориш, за две мрежи в едно населено място, в което няма и една
14 Януари 2016 22:31
Проблемът може да се реши единствено чрез едно общо национално ВиК дружество, чрез което да се преразпределят разходите така, че навсякъде в България цената да е една и при това - поносима.

Категорично да, Патриот1965.

За частна конкуренция може да се говори само и единствено на вече развит от държавата пазар.

Електрификацията на България е завършила през 1971 г. - тогава, на 10-я конгрес на БКП е отчетено, че 95% от хората у нас имат ток.
Днес, 45 години след това, започва работа свободният и конкурентен пазар на електроенергия.

Възникващите пазари, като канализацията с нейния обхват от 25-30% или битовата газификация със смешните 2,5-3,0% следва да бъдат 100% държавни.
Докато се развият. След 45 години положението може и да се преразгледа
14 Януари 2016 22:37
П.С. По-горе умишлено пропускам "водоснабдяване"-то.
Водните ресурси са по Конституция държавен монопол и само от държавата и уважавания от мен г-н Иван Иванов зависи как ще ги управляват.
14 Януари 2016 22:58
За частна конкуренция може да се говори само и единствено на вече развит от държавата пазар.
Само си представи, че подобна система за управление се реализира в твоя организъм например за снабдяване на клетките с кръв. Или си представи, че дадеш и двата си бъбрека на концесия...



Държавата е единен организъм, и всякакви конкуренции, пазарни реформи, приватизации и концесии на жизненоважни за организма процеси са абсолютна и смъртоносна глупост.

Организмът ни е напълно централизиран за такива неща, и не случайно.

Винаги имайте това предвид, когато разсъждавате на тема "пазар или държава".

14 Януари 2016 23:10

Жена ми прочете заглавието и каза - Софиянци са много глупави, щом са съгласни да плащат 5,50.
Не - казах аз, - не са глупави, а са смачкани, натикани в кучи г*з. Както всички други българи. Включително и варненците.
14 Януари 2016 23:20
Винаги имайте това предвид, когато разсъждавате на тема "пазар или държава".

А ти имай предвид, че нито един икономически процес не може да противоречи на Втория закон на икономиката:
Закона за примата, т.е. господството, на политиката над икономиката.
Горкият закон. Толкова е изясняван за последните 500 години, от бащата на термина политическа икономия Монкретиен, та до днес, че чак ми е неудобно да споменавам общоизвестни неща
14 Януари 2016 23:23
П.С. Извинявай, Хане,
само заради красотата на оригиналната формулировка, а и за да не обиждам интелигентността ти, не отбелязах специално, че политика = държава
14 Януари 2016 23:41
Държавата е единен организъм, и всякакви конкуренции, пазарни реформи, приватизации и концесии на жизненоважни за организма процеси са абсолютна и смъртоносна глупост.

Май мислим за едно и също.
Още веднаж извинявай, за недоразумението.
П.П.С. Но и ти можеш да си по-точен в изказа си
15 Януари 2016 00:48
Съгласен.
15 Януари 2016 00:56
Don, предполагам жена ти не е пораснала с последния дъжд, тъй че би трябвало да е наясно, че ако в София кубикът вода е 5,50 лв., то във Варна ще е поне 8 лв.
15 Януари 2016 02:55
"...София може да стигне "поносимия праг"...Няма да допуснем шоково..." За да бъде садо-мазото пълно, Иванчо е трябвало да каже и едно сластно и продължително "Оооохххххххххххх"!
15 Януари 2016 03:50
Бе тия как имат сурат да дрънкат глупости, след като почтеният френски бизнесмен, управляващ Софийска вода, го съдят в съседна Румъния за подкупи на политици за неправомерно увеличаване на цените на водата! Че как да сме сигурни, че и у нас не е раздавал подкупи! Веолия, френският монополист, който командва Софийска вода, беше изритан от Парижката община! в собствената си държава.
Като прибавим към това и онези договори на правителството на Близнашки с американците за уж изграждане на пречиствателни инсталации, парите от нашата собствена вода ще отиват във френски и американски ръце.
Вън! Чиба! Къш!
15 Януари 2016 13:52
Цените могат да се вдигат за държавни фирми само след вдигане на производителноста им каквато е в развитите държави. Иначе парите са хвърлени на вятъра.
Най-бедните хора в Европа не искат да си хвърлят парите на вятъра
15 Януари 2016 18:30
Няма такава държава. Цената трябва да се образува от доказаните разходи на дружествата плюс допустим процент печалба. Какви са тези криво разбрани еврогейски укази.?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД