Тежката зависимост на съдебната от изпълнителната власт и задкулисните маневри, които управляващите толкова упорито отричат, вчера лъснаха при безпрецедентен скандал с личното участие на премиера Бойко Борисов. Той отиде неканен във Висшия съдебен съвет (ВСС), за да си изяснява отношенията с председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов по скандала с подслушаните разговори на бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева. Половината членове на ВСС не посмяха да му зададат нито един неудобен въпрос, а се разляха в комплименти.
В резултат на шеметната му визита ВСС прекрати проверката по т. нар. "Яневагейт", образувана по повод скандалните подслушани разговори на бившия председател на Софийски градски съд Владимира Янева и уволнената съдия Румяна Ченалова. В тях Янева разказва как Борисов е наредил да я "опраскат", споменава главния прокурор Сотир Цацаров, градския прокурор на София Христо Динев, членове на ВСС, "Делян", като става дума за зависимости на магистрати от изпълнителната власт и търговия с влияние.
Случилото се показа нагледно дори на най-големите скептици необходимостта от истинска и радикална съдебна реформа.
Появата на Борисов във ВСС бе предшествана от заседание на съвета, на което се разискваше предложение на етичната комисия проверката по "Яневагейт" да се прекрати, тъй като нямало данни за нарушение. Панов разкритикува проверката, която според него е била бърза и непрозрачна, и попита дали са канили на изслушване Борисов, тъй като името му се споменава често в записите. Малко след това председателят на ВКС изненадващо съобщи, че е получил препратен от премиера sms, в който член на ВСС уведомява Борисов: "Лозан Панов отново предложи да Ви викаме във ВСС по записите на двете каки. Не го приехме". Още по-интересното бе, че към този момент нямаше решение на ВСС дали той да бъде поканен за изслушване. Веднага бе дадена почивка, а няколко минути по-късно стана ясно, че Борисов идва към съвета.
Едва четирима от 25 души във ВСС се осмелиха да попитат премиера кой му е пратил sms - Лозан Панов, Камен Иванов, Калин Калпакчиев и Галина Карагьозова. "Сега, да не ви казвам кой... Защо си мислите, че няма толкова много хора, които искат да ме скарат с вас?", отвърна Борисов. "Аз дойдох да ви обясня, че нямам общо с този "Яневагейт", заяви премиерът. Тук въпросите бяха прекратени, но пък Димитър Узунов от ВСС благодари, че съдебната власт имала по-висок бюджет, а Незабравка Стоева разкритикува Панов, че се държи като звезда. "В последните два месеца се държите така все едно сте телепортиран извън България - звезда светеща и по никакъв начин независеща от процесите, които се случват в България", заяви тя.
Лозан Панов обаче продължи да критикува и заяви, че съдебната реформа не е получила достатъчно подкрепа от ГЕРБ и че бившият правосъден министър Христо Иванов е бил оставен сам в парламента да я защитава, когато се гласуваха конституционните промени. Това още повече ядоса Борисов. "Всъщност изказването ви е политическо, вие ме критикувате за работата на парламента и моята парламентарна група, което не е ваша работа. Откъде накъде вие ще ми давате акъл как да се оправям с мойта парламентарна група, какво да решавам в парламента и дали да приема, ако щете, конституцията? Мен са ме избрали 1 млн. Като ви изберат и вас 1 млн., ще го решите вие", заяви в отговор Борисов. После стовари вината за хилавата промяна в Конституцията върху шефа на ДСБ Радан Кънев. "Исках да я променя, но Радан реши, че ще си прави нов проект. И за да стане президент, затова не стана", коментира Борисов.
Борисов се ядоса и при споменаването на друг стар скандал с негово участие - записите от къщата му в Банкя в края на първия му мандат. "Вие сте съдии и ако държите на закона, първо трябва да питате дали е законно или не. Ако не е - видяхте как постъпиха с Уикилийкс - американците казаха, че това, което не е по закон, няма да го коментират. Аз седя вкъщи, идват хора, опозиция съм, всеки идва и си говори. Откъде-накъде пак ще ми го напомняте. Вие ми се натикахте в тоалетната и накрая ме изкарвате виновен!", дръпна реч в обичайния си стил премиерът. Обърквайки правомощията на различните власти, той заяви, че е работа на ВСС да направи съдебната реформа, а не на управляващите.
Борисов обяви, че за него е унижение да бъде разпитван за "Яневагейт". "Не сте съд, не сте прокурори, за да ме питате", обвини ВСС той. "Днес получавам съобщение, че отново ме викате. Това е все едно аз да ви викам в Министерския съвет. Аз ви викам в сряда на министерски съвет да ви питам за съдебната реформа! С цялото ми уважение към вас - вие сте избрани за друга работа, не да ме викате. Има прокурор да ме обвини, съдия да ме осъди. Колко пъти ме викаха в прокуратурата? Чинно заставам прав на банката и отговарям като всеки човек. Сега ме вкарвате във филми. ВСС в момента се занимава с мен и се внушава за мое вмешателство - че съм направил нещо спрямо вас или системата", дръпна заплашителна реч Борисов пред попареното мнозинство на съвета.
Шефът на Етичната комисия Ясен Тодоров също се включи: "Смятам, че е недопустимо председател на ВКС да държи сметка на министър-председателя..."
Малко след като Борисов си тръгна, ВСС светкавично прекрати проверката по "Яневагейт".
|
|