Най-голямата заплаха за световната икономика са климатичните промени. Това твърди новото издание на доклада на Световния икономически форум (СИФ) за глобалните рискове, представено вчера. То обхваща 140 държави.
Докладът разкрива и какви са най-големите притеснения на бизнеса, като очертава значителни различия. В Европа например най-масовите страхове на деловите хора са от фискални кризи - т.нар. бюджетни дефицити и дългови проблеми, и от безработица. В същото време в САЩ и Канада бизнесът се бои от кибератаки и от ценови балони при активите.
В България шефовете на предприятия виждат рискове най-вече в лошата работа на институциите и финансовите механизми, в бедността и социалната нестабилност, както и в енергетиката, където цените са непредвидими. Значителна част от бизнеса у нас се бои от нови бежански вълни и от провал на държавното управление. Както в. "Сега" писа, само преди два дни работодателските организации в България за пореден път поискаха спешни мерки в енергетиката, за да се намалят растящите загуби на фирмите.
Изследването показва още, че в развитите страни - като САЩ, Япония, Германия, Швейцария, Сингапур, най-големите страхове идват от възможни кибератаки. За северните държави от ЕС особено силни се оказват притесненията от "балони" - т.н. надуване и съответно срив на цените на имоти, акции, държавни ценни книжа, прекомерна кредитна активност и т.н.
Всички тези данни са от традиционното проучване, което СИФ прави всяка година сред представители на бизнеса по цял свят. В анкетата директорите на предприятия оценяват кои пет от 28 риска виждат като най-голяма заплаха за дейността им. Рисковете са в пет основни области - икономически, социални, геополитически, еко и технологични.
ОБРАТ
Според авторите на доклада на СИФ най-голямата потенциална заплаха за световната икономика през 2016 г. е катастрофа, причинена от изменението на климата. За първи път от 11 години екологичната тема е №1, като измества други глобални рискове като разпространението на оръжия за масово унищожение и военни конфликти, недостиг на питейна вода, бежански кризи, шокови промени в енергийните цени. Годишната оценка на рисковете предхожда ежегодната среща в швейцарския град Давос, която тази година ще се проведе между 20 и 23 януари.
Най-големите рискове за България са в работата на институциите
Точно така! След като се отказахме от икономика и селско стопанство, след като най-големия износ на България е роби, тези, които разпределят подаянията от ЕС и нарко-бароните са най-важните на територията, наречена България.
Патетично-олигофренски са продължаващите опити да се правим, че „видите ли, ние сме като германците, ама нашите политици са по-крадливи”. Лицемерна е позицията на ЕС, че те ще рещават какви са ни законите, кой ще е на власт и на кого ще наливат пари, а резултата ще се приписва на лошите институции.
Прехода успя! България беше ликвидирана! Сега никой няма да се опитва да я поробва, робите ще се опитват да си намерят по-добър господар.