:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,105
Активни 638
Страници 11,670
За един ден 1,302,066

Депутатите не определиха срок за въвеждане на е-вота

До края на април правната комисия на НС трябва да е готова с промени в Изборния кодекс
Въпросът кога възможността за електронно гласуване ще залегне в законодателството все още остава без отговор. Вчера парламентарната правна комисия одобри проекторешение, с което се подкрепя вкарването му в Изборния кодекс. Но не бе поставен краен срок за приемането на промените от пленарната зала с аргумента, че комисията не може да задължава целия парламент. Сигурно е само, че депутатите юристи трябва да са готови с поправките в ИК на второ четене до края на април. Освен това дори да мине в НС въвеждането на е-гласуването ще отнеме между 3 и 5 г., по сметка на някои народни представители. Първо трябва да се изработи електронна система с идентификационен код и после да се тества поне на един вид избори. Чак след това може да заработи окончателно.

Според гласуваното вчера разписание до 29 февруари органът трябва да разгледа на първо четене всичките 8 проекта за промени в кодекса, които са внесени до момента. Два от тях, изработени от Реформаторския блок и почти идентични като съдържание, са посветени на е-вота. Други два са на ДПС и засягат качването на прага на валидност на преференцията при местен вот, както и ползването на майчин език в предизборната агитация. Проект за разрешаване на кампанията на чужди езици има и независимият депутат Георги Кадиев. По един законопроект имат БДЦ (за конституирането на ЦИК), Патриотичният фронт (за задължителното гласуване) и "Атака" (за образователен ценз на избирателите). Очакванията са междувременно да постъпят и други. До края на февруари правната комисия си поставя и амбициозната задача да "разгледа и анализира всички възможности за дистанционно електронно гласуване в приложните системи на европейското законодателство".

След този първи етап депутатите си дават два месеца, за да изработят обобщен доклад за второ четене. "Краят на април е даден като ангажиращ правната комисия срок, за да е ясно, че приоритетно ще подготвя и обсъжда проекта за второ четене", обясни шефът на комисията Данаил Кирилов (ГЕРБ). Петър Славов (РБ) предложи да се запише краят на май като окончателен срок за гласуване на поправките в пленарната зала. Кирилов обаче посочи, че комисията не може да задължава целия парламент и при последвалото гласуване идеята на Славов бе отхвърлена. Прието бе искането на Хамид Хамид (ДПС) в текста да се добави, че НС подкрепя онлайн гласуването "при разписани законови гаранции за тайната на вота, граждански контрол и сигурност на информационните системи".

-------ВЪЗРАЖЕНИЯ

Срещу редактирания вариант на проекторешението гласуваха представителите на БСП и "Атака". Червените смятат, че е-вотът не дава никакви гаранции за тайната на избора, позовавайки се на решение на Конституционния съд по въпроса от 2011 г. И напомниха за кибератаката, сринала сайтовете на публичните институции на кметските избори м.г. Опонентите им възразиха, че въпросното решение на КС засяга текстове от стария Изборен кодекс, а не третира генерално темата.
980
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД