Трябва ли ВСС да подаде оставка, или само пишещият SMS-и на премиера трябва да бъде отстранен - това е въпросът, на който съдебният съвет трябва да намери отговор. |
Председателят на етичната комисия Ясен Тодоров заяви, че неговите съобщения имат интимен характер и затова ги крие. "Имам пет изходящи SMS-а и петте са към жени. Имам много лични есемеси, много от тях са с интимен характер, мога да кажа и със сексуално съдържание. На моите колеги съм готов да представя своята комуникация, но не като разпечатка", обясни Тодоров пред Нова телевизия. Той пропусна факта, че никой не иска да чете съдържанието на SMS-ите му. В понеделник обаче той отказа да покаже и трафика си. Неговото име е сред споменатите в подслушаните разговори между Владимира Янева и Румяна Ченалова, по които течеше проверка във ВСС и която беше прекратена след внезапното посещение на премиера насред заседанието.
"ВСС трябва да направи максималното, за да се елиминират всякакви съмнения, че източникът на такова съобщение е член на съвета. Една такава комуникация, особено в рамките на провеждащо се редовно заседание, е недопустима", заяви пред БНР представляващият ВСС Соня Найденова. "Ние сме публични личности, които дължат малко повече отчетност, когато покрай нашата дейност се завихрят такива интриги", каза тя. "Трябва извън всякакво съмнение да направим необходимото, нужното решително и смело, за да кажем, че ние не сме източникът", добави Найденова, от което се разбра, че въпросът отново ще се повдигне в съвета.
"SMS-ът, без никакво съмнение за мен, е изпратен от Димитър Узунов. По-големият проблем е, че ние имаме един оголен акт, в който премиерът препраща този SMS на председателя на ВКС в контекста на обсъждане с огромно политическо значение и му оказва натиск. Това е пример за банална ситуация, в която разделението на властите не струва пукната пара", заяви пред БНР бившият правосъден министър Христо Иванов. Той допълни, че авторът на SMS-а трябва да се отстрани.
ОСТАВКА
Политологът Даниел Смилов призова ВСС да подаде колективна оставка, защото е дискредитиран. Христо Иванов обаче заяви, че се съмнява, че парламентът може да избере по-добър състав, както и че в него има хора, които са показали качества в една абсолютно неравна битка, които не бивало да подават оставки. От думите му се разбра, че те едва ли биха били избрани пак.