Премиер и президент се съгласиха, че падането на кабинета "Борисов" ще доведе до дестабилизация на страната. |
Както обикновено, министър-председателят не пропусна да напомни заслугите на ГЕРБ за "постигнатите мечти" - метро, магистрали, Дунав мост 2, усвоени в 96% еврофондове и нови производства. Последваха цифри за събрани повече приходи от пресечена контрабанда, намалена безработицата, допълнителни пари за пенсионерите по празници и успехи в съдебната система, щом "главният прокурор вече ще бъде викан в парламента". "Вгледани в себе си и в търсене на негативите", враговете му не виждали колко се е променила държавата.
Премиерът все пак призна, че има и какво още да се желае, но зададе риторичен въпрос към бизнеса: "Сега трябва ли всичко това да го захвърлим? Ако го направим, какво следва? Вие сте бизнес, посъветвайте ме. На президента предполагам не му се прави за трети път служебно правителство. Но този път няма да се направи лесно правителство". Президентът Росен Плевнелиев, който също бе гост на срещата, потвърди, че не му се прави трети служебен кабинет.
Борисов не пропусна случая да декларира за пореден път, че с ДПС в управление няма да влезе и дори "и да почукат на вратата, никой няма да им отвори".
В духа на шегата премиерът се опита да разсее съмненията за обвързаността си с кръга "Капитал". "Понеже много пъти съм бил привързван към този кръг - че правителствата ми ги правели те, аз, освен уважение към вас и критика от вас друго не съм видял". За спасените провалени инфраструктурни проекти, сред които Дунав мост 2, пък разказа: "И за този проект трябваше да върнем парите, ако не го изпълним. Комисарят (Йоханес) Хан ми каза: Ако ме преведеш пеша по моста, ти осребрявам фактурата". А като минете по северната тангента и "Тракия", "полето не се вижда от построени и новостроящи се фабрики", обясни Борисов. И не спести обясненията си за смятания от икономистите за непостижим ръст на икономиката от 3%. С влезлите в икономиката 7 млрд. лв. от еврофондовете през 2015 г. сега ще "се строи, ще се купуват машини, ще се наема нова работна ръка и през 2016-2017 г. ще започне да се произвежда по-качествено, по-конкурентно, с по-голяма печалба". "Затова съм убеден, че и износът ще се увеличи", заключи премиерът.
-----------ЗЕЛЕНА КАРТА
Бойко Борисов се скара на европейските лидери за неуспешната им политика при бежанската криза. "Месеци наред настоявах да затворим външните граници за нелегалните мигранти и да пускаме в Европа само тези, които сме проверили и които ще са ни нужни. Сега този хаос с влакове и рейсове да се извозват бежанци доведе до тежък пробив в сърцето на Европа и в Шенген. Аз предложих да постъпим като братята американци: който иска, да дойде със зелени карти, но да бъде проверяван от службите", обясни той.
Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан се съгласи с премиера, че бавните решения не са се отразили добре на Балканите. Той отправи апел към европейските лидери да вземат решения за укрепване на външните граници на ЕС, а финансовите министри на държавите в общността - да одобрят средства за справяне с проблемите в тези региони. "Много по-евтино е мигрантите да се интегрират и да останат там където са, отколкото да ги връщаме обратно", заяви Хан.
----------------------------------
Задават се промени на пет "съдебни" закона
След провала на промените в конституцията, за което ГЕРБ имаше основна заслуга, и отпадането на голяма част от смислените промени, вчера в типичния си стил премиерът се обяви за двигател на съдебната реформа. Пет закона трябва да влязат в парламента в следващите месеци по график, обяви той. Това са Законът за съдебната власт, антикорупционният закон, предлаган от Меглена Кунева и бламиран вече от народните представители на първо четене, промени в два кодекса, без да уточни какви, и Закон за борба с тероризма, който по всеобщо мнение е безсмислен.
Борисов щял да разчита на промените на правосъдния министър Екатерина Захариева, която вече обяви, че ще изработи нов проект за изменение на Закона за съдебната власт, вместо да ползва радикалния вариант на предшественика си Христо Иванов. Тя инициира и създаването на съвет за съдебна реформа, за да бъде колективна отговорността за съдебната реформа.
"В Закона за съдебната власт трябва да се направи всичко, което донякъде не успяхме да направим с промяна в конституцията. Тя се прави с гласове, това е и математиката", би отбой Борисов, стараейки се да се разтовари от отговорност за провала на реформата. Той обеща бизнесът и гражданите да се почувстват равнопоставени с държавата, като се спазва законът.