Шефът на комисията по външна политика, отбрана и сигурност Станимир Илчев хвърли в смут парламента, обявявайки, че с външния министър Паси поискали преди 12 дни извънредна сбирка на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради Ирак, но Георги Първанов отказвал.
Илчев разказа как с Паси настояли за заседанието, а откъм "Дондуков" 2 нямало ответ. Двамата поискали шефовете на спецслужбите да докладват пред КСНС осигурена ли е безопасността на държавата в случай на война. Депутатът предположи, че Първанов не е свиквал съвета, за да не предизвика колизия в контекста на предстоящото посещение на руския президент Путин. След изявлението му репортерите се втурнаха да събират реакции от останалите политически сили.
Половин час след първото изказване обаче Илчев внезапно се коригира. Оказа се, че писмено искане за свикване на КСНС не е имало. Той и Паси били изразили искането си чрез изявления в пресата. "С Паси по различно време и на различни места, без да се наговаряме, изразихме мнение, че свикване на съвета е необходимо. Преценката дали това да се направи е на президента. Очевидно той е решил, че това не се налага на този етап", разясни шефът на външната комисия на НС. Колегата му Владимир Дончев също обясни, че чака Първанов да свика съвета тия дни.
По закон Илчев няма право да иска свикване на КСНС, защото не е негов член. Това според депутати било архаизъм.
Кемал Еюп от ДПС обяви, че партията му би подкрепила искане за свикване на КСНС. Още преди десетина дни той и колегите му говорили с Ахмед Доган да инициират евентуално свикване на КСНС, но Сокола казал, че е много ангажиран около националната конференция.
От името на СДС Димитър Абаджиев твърдеше, че е време за сбирка на съвета, защото така ще се консолидира българската позиция за Ирак, по която сега имало противоречиви сигнали.
"Странно и неуместно е желанието на мнозинството и правителството да прехвърлят собствената си неадекватност и безпомощност да поемат отговорност върху президента и Консултативния съвет за национална сигурност", реагира говорителят на БСП Ангел Найденов. От КСНС имало смисъл винаги, за да се формулира обща българска позиция, но позицията ни по Ирак не можела да се формира "постфактум", след като вече е взето решение от най-висшия орган в държавата - парламента.
КАРЕ
КОНТРА
"При нас не е пристигало искане за свикване на КСНС", съобщи прессекретарят на президента Бойка Башлиева. Тя припомни, че още на 5 февруари Първанов е изслушал докладите на спецслужбите във връзка със сигурността на страната ни при евентуална война в Ирак. Президентът непрекъснато получавал информация за ситуацията и щял да свика КСНС при необходимост.
|
|