354 българи, от които 90% роми, са поискали политическо убежище от началото на годината досега, съобщи шведският посланик Стен Аск. Нарастването било драматично, понеже през 2002 г. броят им е бил 478, а през 2001-а - 150.
124-ма от тези 354-ма човека вече са върнати в България, 32-ма са оттеглили доброволно молбите си, а други 100 са в неизвестност. В същото време българите във Финландия от 50 са станали 300 в последните дни, съобщи Милко Милушев, експерт в МВнР. Възможно е българите в Швеция да са напуснали и да се намират в съседни страни, предположи Аск. Нулева била вероятността някой от тях да получи убежище, увери посланикът.
Българите били подлъгвани от отделни лица, които организирали пътуването им срещу 300 евро за всеки. Тези хора са истинските престъпници и те трябва да бъдат наказани, смята Аск. И добави: "Знам, че моят приятел Бойко Борисов полага големи усилия да се справи с тази ситуация. През последната седмица в Швеция не са пристигали нови емигранти от България." Стокхолм е намалил дневните суми за емигранти, поискали убежище, и сега на ден те получават равностойността на 15 лева за възрастни и 7,50 лв. за дете. България е поела ангажимент да засили граничния контрол за пътуващите към скандинавските страни. В Швеция са потърсили убежище нашенци от Шумен, Русе, Търговище, Варна, Пловдив и София. Някои от тях се мотивирали, че са нарушени човешките им права и ги преследват заради етническата им принадлежност. Истинската причина за тази емиграция е бедността, твърди посланик Аск. Няма опасност от връщане на визите за българи, увери шведският посланик.
|
|